1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Nie ufaj nikomu. „Zostaw świat za sobą” z Julią Roberts – film na weekend

Ethan Hawke i Julia Roberts w apokaliptycznym thrillerze „Zostaw świat za sobą” na podstawie powieści Rumaana Alama (Fot. materiały prasowe Netflix)
Ethan Hawke i Julia Roberts w apokaliptycznym thrillerze „Zostaw świat za sobą” na podstawie powieści Rumaana Alama (Fot. materiały prasowe Netflix)
Katastroficzna wizja przyszłości to tematyka coraz częściej podejmowana przez twórców filmowych. Fanów takich historii również nie brakuje, o czym najlepiej świadczy rosnąca popularność kina postapokaliptycznego. Netflix, dobrze zdając sobie z tego sprawę, postanowił zekranizować nominowany do National Book Award psychologiczny thriller Rumaana Alama, którego głównym motywem jest cyberzagłada. „Zostaw świat za sobą” to nasza propozycja filmu na weekend.

Rodzinne wakacje w nadmorskiej willi przybierają zupełnie nieoczekiwany obrót, gdy dwoje nieznajomych szuka schronienia po tajemniczym cyberataku. Tak w skrócie prezentuje się fabuła nowego apokaliptycznego thrillera Netflixa, który od dziś dostępny jest w ofercie serwisu. Produckja zatytułowana „Zostaw świat za sobą” autorstwa nagradzanego reżysera i scenarzysty Sama Esmaila, twórcy serialowego przeboju „Mr. Robot”, to obraz będący ekranizacją poczytnej, choć utrzymanej w katastroficznym tonie powieści psychologicznej Rumaana Alama, która zadebiutowała na rynku w 2020 roku. Nominowana w plebiscycie National Book Award książka stała się niekwestionowanym przebojem literackim, dlatego streamingowy gigant dość szybko zainteresował się adaptacją.

Bohaterami przedstawionej w książce i filmie historii są członkowie pewnej amerykańskiej rodziny z Nowego Jorku. Amanda i Clay oraz ich dzieci – nastoletni syn Archie i córka Rosie – spędzają weekend w wynajętej luksusowej willi nad morzem w Long Island. Spokojny wyjazd wywraca do góry nogami nocna wizyta dwojga nieznajomych – G.H. i Ruth, którzy przybyli, aby przekazać małżeństwu hiobowe wieści o tajemniczym cyberataku. Kobieta i mężczyzna twierdzą, że Nowy Jork ogarnęła ciemność. Nie działają telewizory i Internet, nie ma dostępu do telefonów komórkowych… cały świat nagle stanął w miejscu. Co ciekawe, przybysze twierdzą, że dom, w którym przebywa rodzina tak naprawdę należy do nich. Mężczyzna mówi też o nadejściu tragicznej przyszłości i wydarzeniach, które wywrócą świat do góry nogami.

„Zostaw świat za sobą” (Fot. materiały prasowe Netflix)

Idylliczny zakątek ogarnia chaos. Amanda i Clay po początkowej panice zaczynają zastanawiać się, czy uwierzyć w katastroficzną wizję? W domu na wsi, gdzie i tak pozbawieni byli wszelkich udogodnień, bardzo trudno jest zweryfikować przekazane im informacje. Czy powinni ufać Ruth i G.H.? A może to oni nie powinni wierzyć Amandzie i Clayowi? Co wydarzyło się w Nowym Jorku? Czy oddalony od cywilizacji dom jest naprawdę bezpiecznym miejscem dla obu rodzin… i czy największego zagrożenia nie stanowią przypadkiem współlokatorzy? Obie rodziny stawiają czoła niewytłumaczalnym zjawiskom, zbiorowej paranoi oraz nadciągającej serii kataklizmów, która z minuty na minutę coraz bardziej przeraża, zmuszając wszystkich do pogodzenia się z pozycją w pogrążającym się świecie.

Gwiazdami produkcji są uwielbiani przez publiczność laureaci Oscara Julia Roberts („Pretty Woman”, „Erin Brockovich”) i Mahershala Ali („Moonlight”, „Green Book”) oraz nominowany do nagrody Akademii Filmowej Ethan Hawke („Przed wschodem słońca”, „Boyhood”). W pozostałych rolach występują nagrodzony Złotym Globem Kevin Bacon („Footloose”, „Podróż powrotna”) oraz Myha’la Herrold, Farrah Mackenzie, Charlie Evans, Josh Drennen i Erica Cho. Jeśli lubicie klimatyczne, trzymające w napięciu filmy, których głównym motywem jest ponura wizja przyszłości, koniecznie obejrzyjcie „Zostaw świat za sobą”. To kawał emocjonującego kina. Nieprzekonanych zachęcamy do obejrzenia oficjalnego zwiastuna filmu, który prezentujemy poniżej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze