1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Zima – Nisko Słonko” – Łukasz L.U.C. Rostkowski prezentuje kolejny utwór ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Chłopi”

Okładka singla „Zima – Nisko Słonko” (Fot. materiały prasowe)
Okładka singla „Zima – Nisko Słonko” (Fot. materiały prasowe)
Singiel „Jesień – Tańcuj” stworzony do malarskiej adaptacji powieści Reymonta zachwycił wszystkich. Czy tak samo będzie z utworem „Zima – Nisko Słonko”? Z pewnością. Zwłaszcza że do jego stworzenia Łukasz L.U.C. Rostkowski zaprosił Ralpha Kaminskiego i Julię Wieniawę, którym towarzyszą kurpiowska śpiewaczka ludowa Apolonia Nowak i zespół Lor.

Film „Chłopi”, polski kandydat do Oscara, zbiera pozytywne recenzje już od pierwszych pokazów, zachwycając nie tylko warstwą wizualną, lecz także muzyczną. Wszystko to zasługa Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, który stworzył ścieżkę dźwiękową do malarskiej adaptacji powieści Reymonta razem z Rebel Babel Film Orchestra i wieloma artystami, którzy wystąpili gościnnie. Twórcy filmu zdecydowali zresztą, że soundtrack – tak jak sam film – powalczy o nominację do Oscara w kategorii „najlepsza muzyka filmowa”.

Pierwszy singiel ze wspomnianej ścieżki dźwiękowej, czyli „Jesień – Tańcuj”, od razu zrobił furorę w Internecie i uzyskał ponad 3,6 mln odsłon w serwisie YouTube. Słyszymy w nim głosy takich artystów, jak Kayah, Laboratorium Pieśni i Dagadana współgrające z tradycyjnym brzmieniem kapeli Tęgie Chłopy w ramach międzynarodowej orkiestry RBFO.

Teraz L.U.C. prezentuje kolejny z czterech singli nawiązujących – zgodnie z duchem powieści Reymonta – do pór roku: „Zima – Nisko Słonko”. To mocny utwór, który łączy głosy Ralpha Kaminskiego, Julii Wieniawy i kurpiowskiej śpiewaczki ludowej Apolonii Nowak oraz magiczne brzmienia zespołu Lor.

Tradycyjna pieśń kurpiowska za sprawą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego zamieniła się w kołysankową i dość mroczną wersją. Kompozycja została napisana do jednej ze scen, która niestety nie pojawiła się w filmie. Na szczęście już teraz możemy wysłuchać utworu we wszystkich serwisach streamingowych.

Najważniejszą rolę w singlu „Zima – Nisko Słonko” – którego tekst został stworzony na podstawie słów i cytatów z powieści Reymonta – odgrywa senna, motoryczna pętla skrzypiec, których przeplatające się motywy tworzą podstawę muzycznego podkładu. Kompozycję dopełnia połączenie wyjątkowych głosów artystów. Utwór tym samym idealnie wpisał się w klimat całej ścieżki dźwiękowej do „Chłopów”, która została nagrana wyłącznie za pomocą żywych instrumentów oraz głosów.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze