1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy o miłości nieromantycznej – 9 najlepszych produkcji, które poruszą wasze czułe struny

Kadr z filmu „Osiem gór” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Osiem gór” (Fot. materiały prasowe)
Nie każdy film o miłości musi opowiadać o relacji romantycznej. Pokusimy się nawet o stwierdzenie, że to historie o uczuciach niebanalnych, skomplikowanych i często trudnych są tymi, które mówią o niej najpiękniej. Oto nasz wybór 9. najlepszych filmów o miłości nieromantycznej. Do obejrzenia nie tylko w walentynki.

„Osiem gór” – o miłości w męskiej przyjaźni

To niezwykle czuła opowieść o przyjaźni i miłości do natury i gór tak dużej, że nie wymaga wypowiedzenia. Film „Osiem gór” jest historią przede wszystkim o uczuciach, choć jednocześnie jego bohaterowie nie są mistrzami w ich wyrażaniu. 30-letni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie w zatłoczonym dużym mieście i wyjechać w niepoznane włoskie góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić, czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie, a szczególnie jedna, staną się ścieżką do odnalezienia siebie. To przepiękna ekranizacja bestsellerowej powieści Paola Cognettiego w reżyserii twórcy „Mojego pięknego syna” – Felixa Cana Groeningena oraz Charlotte Vandermeersch.

Film „Osiem gór” jest dostępny online na platformach: HBO Max, Player, TVP VOD oraz Premiery Canal+, Rakuten Tv, Play Now, mojeekino.pl, TV Smart i Polsat Box Go.

„Leon zawodowiec” – o miłości i przyjaźni dorosłego z dzieckiem

Nie jest to propozycja oczywista, ale „Leon zawodowiec” to przecież jeden z najpiękniejszych filmów o przyjaźni między dorosłym a dzieckiem. Przyjaźni trudnej, ale niewyobrażalnie silnej. Leon jest płatnym mordercą z kodeksem honorowym. Pewnego dnia łamie swoje reguły i otwiera drzwi Matyldzie, dziewczynce, której skorumpowani policjanci pod wodzą szalonego Stansfielda z DEA zabili całą rodzinę. Chcąc nie chcąc, ci dwoje zostają skazani na siebie. Leon uczy Matyldę fachu, ta w zamian uczy Leona czytać, a pomiędzy tym wszystkim rodzi się między nimi więź, która powoduje, że Leon staje się innym człowiekiem. W rolach głównych niezapomniani Jean Reno i Natalie Portman.

„Małe kobietki” – o miłości sióstr

Wzruszająca historia, która w tle niezwykle czule pokazuje więź między siostrami. To opowieść o kobietach i dla kobiet, która powstała na kanwie znanej na całym świecie książki Louisy May Alcott, czyli jednej z pionierek literatury kobiecej i powieści dla dziewcząt w Stanach Zjednoczonych. Historia „Małych kobietek” dzieje się w Ameryce, w latach sześćdziesiątych XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu. Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy, czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddają mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek. W rolach głównych: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen, Laura Dern i Timothée Chalamet. Reżyserką filmu jest Greta Gerwig.

Film „Małe kobietki” można obejrzeć online na platformach: Premiery Canal+, Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV i Player.

„Lady Bird” – o miłości matki i córki

Kolejny w naszym zestawieniu film Grety Gerwig. Tym razem o miłości matki i córki – trudnej, ale niewyobrażalnie mocnej i pięknej. Christine „Lady Bird” McPherson (Saoirse Ronan) ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce (Laurie Metcalf). Kobiecie silnej, wyrazistej, o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę. Bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą, niezależność nastolatki jest bowiem lustrzanym odbiciem charakteru jej matki.

Film „Lady Bird” można obejrzeć online na platformach: Prime Video oraz Premiery Canal+, Apple TV+ i Rakuten TV.

„Mój piękny syn” – o miłości rodziców

Przepiękna historia o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swojego dziecka z objęć. „Mój piękny syn” opowiada o rodzinie mierzącej się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. Scenariusz filmu w reżyserii Felixa van Groeningena powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa i jego syna Nica, które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście „New York Timesa”. To czuła opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, i o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści. Szczera, prawdziwa i poruszająca historia o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. W rolach głównych: Timothée Chalamet, Steve Carell, Maura Tierney i Amy Ryan.

Film „Mój piękny syn” można obejrzeć online na platformach: Prime Video, TVP VOD oraz Play Now, Premiery Canal+, mojeekino.pl, Apple TV+ i Polsat Box Go.

„Mała Miss” – o miłości rodziny

Choć fabuła „Małej Miss” wskazuje na banalne kino familijne – nic bardziej mylnego. Jest to bowiem przezabawna, ale też niezwykle wzruszająca opowieść o miłości rodzinnej. Kompletnie niebanalnej, bo tacy są również jej bohaterowie. Wśród nich są: Olive, siedmioletnia kandydatka na królową piękności; Richard, głowa rodziny walcząca o uznanie jako „doradca życiowy”; mama Olive, Sheryl; Frank, proustolog po nieudanej próbie samobójczej; a także brat dziewczynki – zbuntowany Dwayne, miłośnik Nietzschego marzący o byciu pilotem. Jest też dziadek, usunięty niedawno z domu spokojnej starości za heroinę. Cała rodzina rusza w drogę, by odwieźć Olive na konkurs piękności Little Miss Sunshine. Podróż zapyziałym busem i napotkane przeciwności uświadamiają im wiele rzeczy na własny temat, między innymi to, że żeby coś osiągnąć, wcale nie wystarczy bardzo chcieć, oraz że poza wygraną są inne ważne rzeczy, takie jak rodzinne więzi i wzajemne wsparcie.

Film „Mała miss” można obejrzeć online na platformach: Disney+ oraz MEGOGO, Apple TV+ i Rakuten TV.

„Powodzenia, Leo Grande” – o miłości do siebie

Genialna opowieść o miłości do siebie, a raczej jej odkrywaniu po latach życia. Nancy Stokes, emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień postanawia przeżyć na nowo przygodę z młodym i przystojnym sex workerem – Leo Grande. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała oraz rozkoszy, która może z tego płynąć. W głównej roli wspaniała Emma Thompson.

Film „Powodzenia, Leo Grande” można obejrzeć online na platformach: Canal+ online oraz Kino Pod Baranami, mojeekino.pl i Polsat Box Go.

„Mój przyjaciel Hachiko” – o miłości do czterech łap

„Miłość ma wiele twarzy… i pyszczków” – napisała na jednej ze swoich ilustracji Marta Frej. To zdanie doskonale opisuje sedno kultowego już filmu o relacji człowieka i psa „Mój przyjaciel Hachiko”. To opowieść o profesorze Wilsonie (Richard Gere), który pewnego dnia znajduje na stacji kolejowej szczeniaka rasy Akita. Zabiera go do domu, aby udzielić schronienia aż do chwili, kiedy zgłosi się po niego właściciel. Jednak nikt nie poszukuje psiaka, a rodzina profesora szybko przyzwyczaja się do obecności puchatej kulki. Pies dostaje na imię Hachiko i wyrasta na dużego i mądrego czworonoga, który staje się najwierniejszym i najbardziej oddanym przyjacielem profesora. Codziennie rano odprowadza go na stację, a po południu czeka na niego na peronie. Ten rytuał powtarza się przez lata, dzień w dzień, niezależnie od pory roku i pogody. Ale pewnego dnia profesor nie wraca z pracy… Od tego dnia Hachiko daje dowód tak wielkiej miłości i wierności wobec swego pana, że legenda o tym trwa po dziś dzień.

Film „Mój przyjaciel Hachiko” można obejrzeć online na platformach: TVP VOD oraz Rakuten TV, KATOFLIX, Cineman i Premiery Canal +.

„Wszystko za życie” – o miłości do natury

Dużo jest w tym filmie miłości, choć znów jest ona zupełnie nieoczywista. „Wszystko za życie” jest bowiem listem miłosnym do natury, dzikości i wszystkiego, co nas otacza. To inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Christophera McCandlessa (Emile Hirsch) urzekający obraz, który poruszył widzów i krytyków na całym świecie. Pewnego dnia Chris decyduje się porzucić dotychczasowe życie i wyruszyć w drogę. Trafia na Alaskę, gdzie czekają na niego bezwzględna dzika przyroda i przygoda. W pozostałych rolach znakomite kreacje stworzyli William Hurt, Marcia Gay Harden i Vince Vaughn. Autor scenariusza i reżyser Sean Penn w prawdziwie mistrzowski sposób połączył w filmie „piękno, rozrywkę, napięcie i niepowtarzalny klimat” („The Wall Street Journal”).

Film „Wszystko za życie” można obejrzeć online na platformach: SkyShowtime, Premiery Canal+, Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV i Player.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze