1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Al Pacino i Jessica Chastain znowu razem na wielkim ekranie. Zagrają w adaptacji dramatu Szekspira

Al Pacino i Jessica Chastain w 2006 roku (Fot. Stephen Shugerman/Stringer/Getty Images)
Al Pacino i Jessica Chastain w 2006 roku (Fot. Stephen Shugerman/Stringer/Getty Images)
Za oceanem trwają prace nad nową adaptacją jednego z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira, „Król Lear”. Na ekranie zobaczymy legendarnego Ala Pacino i utalentowaną Jessicę Chastain. Szykuje się niezłe widowisko.

Tak jak cenimy dzieła Williama Szekspira, tak nie możemy się doczekać każdej kolejnej ekranizacji jego dramatów. Pora na kolejną z nich – adaptację tragedii „Król Lear” z 1605 roku, która jest uznawana za jedno z największych osiągnięć pisarza. Do tej pory chyba najbardziej znaną adaptacją filmową sztuki była ta z 2018 roku za sprawą iście gwiazdorskiej obsady, a mianowicie Anthony’ego Hopkinsa, Emmy Thompson, Florence Pugh i Emily Watson.

Czy najnowsza wersja pobije jej popularność? O tym przekonamy się niebawem, ale dwa pierwsze nazwiska z obsady sugerują, że naprawdę jest na co czekać. Na ekranie zobaczymy bowiem laureatkę Oscara za film „Oczy Tammy Faye” Jessicę Chastain oraz ośmiokrotnie nominowanego do Oscara Ala Pacino, który zdobył statuetkę za rolę w filmie „Zapach kobiety”.

Nowy projekt nie ma jeszcze konkretnego tytułu. Wiadomo jedynie, że będzie to nowa adaptacja „Króla Leara”, tragedii o starzejącym się królu, który – by uniknąć konfliktów – postanawia podzielić kraj między trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Ich miłość do niego ma być kryterium, na podstawie którego podejmie decyzje o podziale. Z tego powodu córki za wszelką cenę próbują udowodnić ojcu swoje uczucia, sypiąc kwieciste komplementy. Tylko Kordelia nie zamierza mówić pięknych, lecz nieszczerych słów ojcu, czym skazuje się na jego gniew. Król przekazuje majątek Goneryli i Reganie, ale już wkrótce przekona się, że za powierzchownymi zapewnieniami kryje się obłuda, co doprowadzi go do szaleństwa.

Al Pacino – który, według źródeł, marzył o tym projekcie od dekady – wcieli się w tytułową postać króla Leara, Jessica Chastain zaś zagra jego najstarszą córkę Gonerylę. Nowa adaptacja „Króla Leara” będzie kolejnym wspólnym projektem Pacino i Chastain, którzy zagrali razem w sztuce teatralnej „Salomé”, co doprowadziło do tego, że Jessica zagrała główną rolę w filmie „Wilde Salomé” w reżyserii Pacino.

Al Pacino i Jessica Chastain w 2014 roku (Fot. Dave M. Benett/Contributor/Getty Images) Al Pacino i Jessica Chastain w 2014 roku (Fot. Dave M. Benett/Contributor/Getty Images)

Reżyserią, jak i scenariuszem zajmie się Bernard Rose („Candyman”, „Anna Karenina”). – Al i ja zamierzamy stworzyć śmiałego kinowego Leara, który będzie równie przystępny, poruszający i potężny jak dla pierwotnej publiczności. Jestem podekscytowany, że ​​Jessica Chastain towarzyszy nam w tej podróży – wyznał Rose. I dodał, że zdaniem Ala Pacino arcydzieła tego typu powinny być częściej przenoszone na ekran.

Producentem filmu jest Barry Navidi, który będzie współpracował z Alem Pacino już po raz piąty. Wcześniej działali razem przy okazji filmów: „Kupiec wenecki” (2004), „Wilde Salomé” (2011), Salomé (2013) oraz „Modi” w reżyserii Jonny’ego Deppa, który jeszcze czeka na swoją premierę. Film opowie o słynnym artyście Amadeo Modiglianim. – Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę przenieść to niesamowite przedsięwzięcie na ekran dzięki doskonałej adaptacji i odważnej, wyjątkowej wizji Bernarda Rose’a. Jestem bardzo podekscytowany możliwością ponownej współpracy z Jess od czasu „Wilde Salomé” Pacino – powiedział Navidi.

PS Już wkrótce Ala Pacino będziemy mogli podziwiać u boku Joanny Kulig i Michaela Keatona w thrillerze „Knox Goes Away”. Więcej szczegółów w artykule poniżej:

Źródło: Mike Flemming Jr, „Back To The Bard: Al Pacino, Jessica Chastain To Star In ‘Lear Rex,’ New Shakespeare Adaptation Written & Directed By Bernard Rose”, deadline.com [dostęp: 28.02.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze