1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Gabriel García Márquez – najpiękniejsze cytaty o miłości

Gabriel García Márquez – najpiękniejsze cytaty o miłości

Gabriel García Márquez (Fot. Ulf Andersen/Getty Images)
Gabriel García Márquez (Fot. Ulf Andersen/Getty Images)
„Za powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu” – tak brzmiało uzasadnienie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dla Gabriela Garcíi Márqueza, którą otrzymał w 1982 roku. Te słowa doskonale opisują istotę twórczości kolumbijskiego powieściopisarza, uznawanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy realizmu magicznego. Z okazji rocznicy urodzin przypominamy najpiękniejsze cytaty o miłości z jego dzieł.

Gabriel García Márquez był kolumbijskim pisarzem, jednym z najwybitniejszych twórców literatury hiszpańskojęzycznej XX wieku i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1982 roku. Jego dzieła, szczególnie wydane w 1967 roku „Sto lat samotności”, nazywane arcydziełem realizmu magicznego, przyniosły mu uznanie na całym świecie i są cytowane przez kolejne pokolenia.

Gabriel Garcia Marquez – życie i twórczość

García Márquez urodził się 6 marca 1927 roku w małym miasteczku Aracataca w Kolumbii. Dzieciństwo spędził wśród baśni i opowiadań, które później miały wpływ na jego literackie dzieła. Studiował prawo i dziennikarstwo na uniwersytetach w Bogocie i Cartagenie (1947–49) – to pierwsze porzucił na rzecz kariery pisarskiej. Już w trakcie studiów był zresztą członkiem ugrupowania literackiego Grupo de Barranquilla i publikował opowiadania i krótkie powieści, by potem pracować jako reporter w kolumbijskim dzienniku „El Espectador”. Jego pierwszymi opowiadaniami były między innymi: „Szarańcza” (1955), „Nie ma kto pisać do pułkownika” (1957), „Zła godzina” (1962). W nich po raz pierwszy pojawiło się miasteczko Macondo, które stało się swoistym znakiem rozpoznawczym Gabriela Garcíi Márqueza. Macondo to metafora Kolumbii i Ameryki Łacińskiej, która stała się kluczowa również w późniejszej twórczości pisarza.

Przełomem w jego karierze literackiej stało się wydanie powieści „Sto lat samotności”, która odniosła międzynarodowy sukces i do tej pory uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury światowej. To miała być pierwsza powieść Gabriela Garcíi Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał od dziecka historię Macondo i dzieje rodziny Buendía, prześladowanej fatum kazirodztwa, co posłużyło mu za inspirację. Jak czytamy w opisie książki, autor przedstawił w niej świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jak zjawisko nadprzyrodzone; świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował dwudziestu lat, by spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych. Powieść ta opisywana jest jako synteza rzeczywistości latynoamerykańskiej, a jednocześnie metafora życia każdego z nas.

Jego późniejsze dzieła, między innymi „Jesień patriarchy” (1975), „Miłość w czasach zarazy” (1985) czy „Kronika zapowiedzianej śmierci” (1981), również spotkały się z uznaniem czytelników i krytyków. Cała twórczość García Márqueza charakteryzuje się głęboką narracją, bogatym językiem i niezwykłą wyobraźnią, najczęściej wplecioną w realizm magiczny, gdzie granice między rzeczywistością a fantazją stają się płynne.

W 1982 roku Gabriel García Márquez zoastał laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”.

Pod koniec lat 90. stan zdrowia pisarza zaczął się pogarszać. W 1999 roku wykryto u niego nowotwór, co skłoniło go do rozpoczęcia spisywania swoich wspomnień. Trzy lata później García Márquez opublikował książkę „Żyć, żeby opowiadać o tym”, która miała być pierwszą częścią jego autobiograficznej trylogii. W 2004 wydał swoją ostatnią powieść „Rzecz o mych smutnych dziwkach”. Gabriel García Márquez zmarł 17 kwietnia 2014 roku w Meksyku, pozostawiając po sobie tysiące wspaniałych wersów, które nieustannie cieszą dusze, również współczesnych czytelników. Poniżej przypominamy jego najpiękniejsze cytaty o miłości.

Gabriel Garcia Marquez – cytaty o miłości

„Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem”.

„Był jeszcze zbyt młody, aby wiedzieć, że pamięć serca unicestwia złe wspomnienia, wyolbrzymiając dobre, i że dzięki temu mechanizmowi udaje nam się znosić ciężar przeszłości”.

Gabriel García Márquez, „Miłość w czasach zarazy”

„Jedynym bólem, jaki przeraża mnie w śmierci, jest to, że można umrzeć nie z miłości”.

Gabriel García Márquez, „Miłość w czasach zarazy”

„Na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości”.

Gabriel García Márquez, „Miłość w czasach zarazy”

„Mieć kogoś, kto by mnie rozumiał – oto moja jedyna potrzeba życiowa”

Gabriel García Márquez, „Miłość w czasach zarazy”

„Jeżeli ktoś nie kocha cię tak, jakbyś tego chciał, nie oznacza to, że nie kocha cię on z całego serca i ponad siły”.

„Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu”.

„Ludzie, których kochamy, powinni umierać razem ze swoimi rzeczami”.

Gabriel García Márquez, „Miłość w czasach zarazy”

„Najbardziej odczujesz brak jakiejś osoby, kiedy będziesz siedział obok niej i będziesz wiedział, że ona nigdy nie będzie twoja”.

„Myślała zatem o nim, nie chcąc o nim myśleć, i im bardziej o nim myślała, tym większą czuła wściekłość, a im większą wściekłość czuła, tym bardziej o nim myślała, doprowadzając się do takiego stanu, że nie mogąc już tego znieść, zatraciła poczucie rozsądku”.

Gabriel García Márquez, „Miłość w czasach zarazy”

„Tą niewidzialną siłą, która wprawia świat w ruch, nie są miłości szczęśliwe, ale nieszczęśliwe właśnie”.

Gabriel García Márquez, „Rzecz o mych smutnych dziwkach”

„Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że ci się to przytrafiło”.

„Miłości też można się nauczyć”.

Gabriel García Márquez, „Kronika zapowiedzianej śmierci”

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze