1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seriale
  4. >
  5. Netflix ekranizuje arcydzieło realizmu magicznego. Zobaczcie zwiastun „Stu lat samotności”

Netflix ekranizuje arcydzieło realizmu magicznego. Zobaczcie zwiastun „Stu lat samotności”

Gabriel García Márquez, autor książki „Sto lat samotności” (Fot. Ulf Andersen/Getty Images)
Gabriel García Márquez, autor książki „Sto lat samotności” (Fot. Ulf Andersen/Getty Images)
Od czasu swojej premiery „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Marqueza uchodziło za powieść niemożliwą do zekranizowania. Jak oddać jej zapętlający się czas, cyrkularność zdarzeń, jak przepleść świat realny z fantazją? Netflix podjął się jednak tego wyzwania i właśnie wypuścił oficjalny zwiastun serialu, który trafi na platformę jeszcze w tym roku.

„Sto lat samotności” to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Buendía, która założyła mityczne miasto Macondo. Hiszpańskojęzyczny serial został nakręcony w Kolumbii przy wsparciu samej rodziny autora powieści, Gabriela Garcíi Marqueza. Netflix opublikował pierwszy krótki zwiastun w 2022 r., który zbiegł się z 40. rocznicą zdobycia przez Garcíę Marqueza Literackiej Nagrody Nobla, ale właśnie wypuszczono nową, dłuższą zapowiedź, która ujawnia znacznie więcej. Zaczyna się od pierwszego baśniowego zdania książki… Zobaczcie!

„Sto lat samotności” – o czym jest?

„100 lat samotności” to powieść w nurcie realizmu magicznego, uznana za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej i światowej. Jest jedną z najczęściej czytanych i tłumaczonych książek napisanych po hiszpańsku. Nigdy wcześniej nie była przeniesiona na duży ekran – w 2019 roku ujawniono, że Netflix jako pierwszy uzyskał prawa do jej adaptacji. Scenariusz do serialu napisali: José Rivera, Natalia Santa, Camila Brugés, María Camila Arias i Albatrós González. Netflix stwierdził, że „jest to jeden z najbardziej ambitnych projektów w Ameryce Łacińskiej, powołany do życia przez najbardziej utalentowanych artystów z Kolumbii i Ameryki Łacińskiej”.

Serial osadzony jest w Kolumbii, ma 16 odcinków, a wyreżyserują go Alex García López i Laura Mora. Producentem jest kolumbijska firma Dynamo. W rolach głównych zobaczymy: Claudia Cataño (pułkownik Aureliano Buendía), Jerónimo Barón (młody Aureliano Buendía), Susanę Morales (Úrsula Iguarán) i Ellę Becerrę (Petronila).

Czytaj także: Gabriel García Márquez chciał zniszczyć swoją ostatnią powieść. Właśnie została wydana

Wszyscy zakochani w Kolumbii, twórczości Marqueza i samej książce z pewnością wyczekują daty premiery, która nie jest jeszcze określona – pewne jest tylko, że serial zobaczymy jeszcze w tym roku. I chociaż „plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi”, to cieszymy się, że historia rodziny Buendía zyskała szansę, by w nowej formie ponownie zaistnieć w zbiorowej wyobraźni widzów.

Źródło: Stewart Clarke, „‘One Hundred Years Of Solitude’: Netflix Unveils Teaser For Series Adaptation Of Gabriel García Marquez’s Magical Realist Masterpiece”, deadline.com [dostęp: 17.04.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze