1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Niepokazywane od lat obrazy Chełmońskiego i Malczewskiego na wystawie w DESA Unicum

Niepokazywane od lat obrazy Chełmońskiego i Malczewskiego na wystawie w DESA Unicum

Józef Chełmoński, „Matula są!” (Fot. materiały prasowe DESA Unicum)
Józef Chełmoński, „Matula są!” (Fot. materiały prasowe DESA Unicum)
 „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” w DESA Unicum to szansa, aby na własne oczy zobaczyć dzieła, których od ponad wieku nie widział niemal nikt. „Matula są!” Józefa Chełmońskiego i „Autoportret z Gorgonami” Jacka Malczewskiego można oglądać do 21 marca.

Wystawy w DESA Unicum to szansa, aby bezpłatnie obejrzeć niepokazywane dotąd dzieła znajdujące się na co dzień w prywatnych kolekcjach. To nierzadko obiekty klasy muzealnej poszukiwane przez ważne instytucje państwowe, które w planach mają ekspozycje monograficzne wybranych artystów. Wśród nich szczególnie wybijają się takie nazwiska jak Chełmoński i Malczewski. W tym roku w Polsce szykuje się szczególnie dużo wystaw poświęconych polskim malarzom z XIX i początków XX wieku. Pierwszym z tych wydarzeń jest wystawa w DESA Unicum, na której znajdą się dwa wybitne dzieła wyżej wymienionych artystów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim obraz Chełmońskiego „Matula są!”, na wystawie po raz pierwszy od ponad 150 lat, poszukiwany przez organizatorów retrospektywnej wystawy Chełmońskiego, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie oraz Poznaniu.

Marcowa wystawa „Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na niezwykłe obrazy Chełmońskiego i Malczewskiego. Pojawi się na niej duży zbiór prac najwybitniejszych polskich artystów z najważniejszych okresów ich twórczości, które rzadko występują na ekspozycjach lub jeszcze nigdy nie były wystawiane.

Jacek Malczewski, „Autoportret z Gorgonami” (Fot. materiały prasowe DESA Unicum) Jacek Malczewski, „Autoportret z Gorgonami” (Fot. materiały prasowe DESA Unicum)

Wzrok przykują na pewno wielkoformatowy obraz Wlastimila Hofmana „Spowiedź” oraz „Praczki” Włodzimierza Tetmajera, który przyjechał do Warszawy prosto z krakowskiej wystawy artysty zorganizowanej z okazji Roku Tetmajera w 2023 r. Wcześniej przez wiele dekad dzieło nie było wcale pokazywane publicznie. Ciekawą pracą jest też niewątpliwie „Panna młoda” Alfreda Wierusza-Kowalskiego, w którego twórczości portrety jako samodzielne dzieła należą do rzadkości.

Na wystawie nie zabraknie także takich nazwisk, jak: Tadeusz Makowski, Mela Muter, Mojżesz Kisling, Ferdynand Ruszczyc, Jan Stanisławski, Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Wilhelm Kotarbiński czy Stanisław Żukowski. W sumie znalazło się na niej aż 60 obrazów należących na co dzień do kolekcji prywatnych, a więc niedostępnych szerokiej publiczności.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze