1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Anya Taylor-Joy – 6 produkcji, w których zagrała utalentowana aktorka młodego pokolenia

Anya Taylor-Joy – 6 produkcji, w których zagrała utalentowana aktorka młodego pokolenia

Kadr z serialu „Gambit królowej” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z serialu „Gambit królowej” (Fot. materiały prasowe)
27-letnia Anya Taylor-Joy jest w dobrym momencie swojej kariery. Aktorka niedawno miała swój epizod w drugiej części „Diuny”, a już wkrótce zobaczymy ją w widowisku „Furiosa: Saga Mad Max”. Ostatnio zaś ogłoszono, że Taylor-Joy dołączy do obsady najnowszego filmu Pedro Almodóvara – „The Room Next Door”. W jakich jeszcze produkcjach zagrała? Oto 6 tytułów, z którymi warto się zapoznać.

Spis treści:

 1. Anya Taylor-Joy – filmy, seriale, programy
 2. Anya Taylor-Joy – nagrody

Anya Taylor-Joy – filmy, seriale, programy

„Gambit królowej”

Na pierwszy ogień idzie miniserial Netflixa z 2020, który przyniósł Anyi Taylor-Joy chyba największą rozpoznawalność. Aktorka w tej siedmioodcinkowej opowieści na podstawie książki Waltera Tevisa wcieliła się w Beth Harmon. Dziewczynka – a następnie nastolatka, kobieta – odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów. Jednocześnie zaś uzależnia się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. To jeden nie stanie jej na przeszkodzie, by – dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami – podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów. Jeśli jeszcze nie widzieliście – polecamy nadrobić zaległości.

„Peaky Blinders”, sezony 5 i 6

Anya Taylor-Joy miała też swój udział w jednym z najlepszych seriali gangsterskich ostatnich lat. Mowa oczywiście o „Peaky Blinders”, 6-sezonowej historii o Thomasie Shelbym, liderze gangu Peaky Blinders z Birmingham, i jego rodzinie. Prowadzi nas ona przez świat, w którym ulicami rządzą gangsterzy bez reszty pochłonięci wojnami o wpływy. Śledzimy rozkwit gangu, rozmaite gry polityczne, jak również prywatne rozterki bohaterów. Anya Taylor-Joy zaś pojawia się w 11 odcinkach (w piątym i szóstym sezonie), wcielając się w wytrwaną manipulatorkę Ginę Gray, żonę Michaela Graya – kuzyna Shelbych – i matkę Laurence’a Graya, która cały czas namawia męża do przejęcia interesu Shelbych.

Zobacz także: „Peaky Blinders” powraca jako film. W roli głównej ponownie wystąpi Cillian Murphy

„Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii”

Do kategorii „Anya Taylor-Joy filmy” bez wątpienia musimy zaliczyć horror kostiumowy z 2015 roku „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii”. Jego akcja rozgrywa się w latach 30. XVII wieku w Nowej Anglii, gdzie w dziczy na skraju ponurego lasu osiedla się rodzina rolnika Williama – on, jego żona i pięcioro dzieci, w tym Thomasin, w którą wciela się właśnie Taylor-Joy. Budują tam mały dom i stodołę, jednak zamiast sielanki czeka ich seria niepokojących zdarzeń – plony zawodzą, zwierzęta okazują wrogość, jedno z dzieci znika, drugie zaś… zostaje opętane przez diabła. Jaką rolę w tym wszystkim odegra wspomniana Thomasin? Przekonajcie się sami. Stephen King napisał: „»Czarownica« mnie wystraszyła jak diabli. I to jest prawdziwy film – napięty i prowokujący do myślenia, a także emocjonalny”.

„Split”

Jeśli macie ochotę na film z Anyą Taylor-Joy, który zagwarantuje wam dreszczyk emocji, włączcie thriller psychologiczny „Split”, w którym na ekranie partnerują jej m.in. Betty Buckley i James McAvoy. To historia trzech dziewczyn: Casey (Taylor-Joy), Claire i Marcia, które zostają porwane przez człowieka o 23 osobowościach. Zdesperowane dziewczyny muszą odkryć, która osobowość może pomóc im w ucieczce, a która spróbuje je powstrzymać. A wszystko to, zanim ujawni się 24. osobowość, zwana „Bestią”. PS Anya Taylor-Joy wciela się w tę samą postać w kontynuacji filmu, czyli produkcji „Glass” z 2019 roku. Wystąpili w niej także m.in. Bruce Willis, James McAvoy i Samuel L. Jackson.

„Diuna: Część druga”

Udział Anyi Taylor-Joy w drugiej części „Diuny”, światowego hitu w reżyserii Denisa Villenueve’a, do dnia premiery trzymany był w tajemnicy, a ujęcia z aktorką kręcone były w sekrecie. Pojawienie się Anyi w filmie było więc niemałą sensacją – nawet jeśli 27-latka widnieje na ekranie zaledwie przez kilka sekund. Wciela się w siostrę Paula Atrydy (Timothée Chalamet), Alię Atrydę, która pojawia się w wizji głównego bohatera, spowodowanej wypiciem Wody Życia. Jeśli jesteście ciekawi, o czym dokładnie jest kontynuacja „Diuny” i naszych wrażeń z seansu, koniecznie zajrzyjcie do tekstu „Diuna: Część druga” – recenzja.

„Emma”

Ostatni w naszym zestawieniu „Anya Taylor-Joy: filmy, seriale i programy” jest komediodramat kostiumowy z 2020 roku w reżyserii Autumn de Wilde. Anya Taylor-Joy wciela się w główną rolę tej adaptacji powieści autorstwa Jane Austen. To błyskotliwa satyra na podziały klasowe, w której piękna, mądra i bogata Emma Woodhouse musi zmierzyć się z bólem dorastania oraz miłosnymi pomyłkami, zanim odnajdzie miłość, której zawsze pragnęła.

Zobacz także: Najnowszy film Almodóvara w drodze. Do obsady dołączyła Anya Taylor-Joy

Anya Taylor-Joy – nagrody

Poniżej prezentujemy nagrody, które otrzymała Anya Taylor-Joy.

 • Nagroda Gotham – najlepsza przełomowa rola aktorska za film „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii” (2015)
 • Critics’ Choice Television – najlepsza aktorka w filmie telewizyjnym lub serialu limitowanym za miniserial „Gambit królowej” (2020)
 • Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych – najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym za miniserial „Gambit królowej” (2020)
 • AACTA – Nagrody Międzynarodowe – najlepsza aktorka telewizyjna za miniserial „Gambit królowej” (2020)
 • Złoty Glob – najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym za miniserial „Gambit królowej” (2020)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze