1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy o pięknie codziennego dnia. 5 tytułów, które warto obejrzeć po „Perfect Days”

Filmy o pięknie codziennego dnia. 5 tytułów, które warto obejrzeć po „Perfect Days”

Kadr z filmu „Wszystko za życie” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Wszystko za życie” (Fot. materiały prasowe)
„Perfect Days” w reżyserii Wima Wendersa to jeden z najlepszych filmów, jaki możecie obejrzeć aktualnie w kinach. A gdy już będziecie po seansie, z pewnością obudzi się w was cichy, a jednocześnie bardzo wyraźny apetyt na więcej historii w jego duchu – niespiesznych, mądrych i chwytających za serce. Dlatego przygotowałyśmy zestawienie filmów o pięknie codzienności – oto ranking 5 takich tytułów.

„Rozkosz dla tych, którzy w środku gonitwy potrafią się zatrzymać i pozostać dłuższy czas w szlachetnym milczeniu. To kino to nieinwazyjne spa dla duszy” – napisał o „Perfect Days” Tomasz Raczek, a my podpisujemy się pod każdym z jego słów. Najnowszy film reżysera Wima Wendersa to bowiem opowieść o mężczyźnie, którego filozofię życia chciałoby się zaadaptować do własnej codzienności. A to, co w niej najbardziej niezwyczajne, kryje się – jakby na przekór – w zwyczajności.

Głównym bohaterem „Perfect Days” jest mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) – człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Chłonie codzienność z każdym oddechem i zachęca nas do tego samego. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety, z których każda jest architektonicznym arcydziełem, okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Tych z was, którzy nie widzieli jeszcze najnowszego filmu Wima Wendersa, głęboko do tego zachęcam. Natomiast dla tych, którzy seans mają już za sobą i obudził się w nich apetyt na więcej, przygotowałam zestawienie filmów o pięknie codzienności – w duchu „Perfect Days”.

Czytaj także: Czy czyszcząc toalety, można być szczęśliwym człowiekiem? „Perfect Days” pokazuje, jak zamieniać codzienne rytuały w magię

Filmy o pięknie codzienności – ranking top 5

„Paterson”

Pokuszę się o stwierdzenie, że „Paterson” to film, z którego Wim Wenders wręcz musiał czerpać inspirację. Fabuła obu filmów jest wprawdzie zupełnie inna, ale ich główni bohaterowie są pod wieloma względami łudząco podobni, a oba filmy są utrzymane w dokładnie tym samym tonie – niespiesznym i czułym. O czym opowiada „Paterson”? Tytułowy bohater Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Są wśród nich: przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie. To pełna humoru opowieść o tym, że życie jest poezją i każdy może odnaleźć szczęście na swój sposób.

Film „Paterson” obejrzycie online na platformach: Filmbox+, PlayNow, Nowe Horyzonty VOD i Kino pod Baranami.

„Nomadland”

To film cudownie wielowątkowy, jednak tym, co wybrzmiewa z niego najmocniej, jest właśnie pochwała codzienności i ludzi, których spotykamy na swoich drogach. W roli głównej rewelacyjna Frances McDormand, która nadała „Nomadland” niezwykłą naturalność rodem z produkcji dokumentalnych. Historia rozpoczyna się, gdy w prowincjonalnym miasteczku w stanie Nevada zostaje zamknięta kopalnia gipsu. Fern, jedna z pracujących tam przez lata kobiet, postanawia spakować cały swój dobytek do vana i wyruszyć w nieznane. Nie wiedząc, dokąd zmierza, i nie mając określonego celu, odkrywa w sobie nieznane dotychczas pokłady determinacji, zaradności i nadziei dające jej siłę do zmierzenia się z nowymi doświadczeniami. Podróżując od miejsca do miejsca, Fern każdego dnia poznaje innych koczowników, którzy stają się jej mentorami wśród bezkresnych i zapierających dech w piersiach obrazach amerykańskiego Zachodu. Poznając zasady życia współczesnych nomadów, kobieta poznaje także na nowo siebie. A my razem z nią.

Film „Nomadland” obejrzycie online na platformach: Disney+, Premiery Canal+, Prime Video, Rakuten Tv, Player i Apple TV+.

„Wszystko za życie”

„Wszystko za życie” jest jak listy miłosny do natury, dzikości i wszystkiego, co nas otacza. To inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Christophera McCandlessa (Emile Hirsch) urzekający obraz, który poruszył widzów i krytyków na całym świecie. Pewnego dnia Chris decyduje się porzucić dotychczasowe życie i wyruszyć w drogę. Trafia na Alaskę, gdzie czekają na niego bezwzględna dzika przyroda i przygoda. W pozostałych rolach znakomite kreacje stworzyli: William Hurt, Marcia Gay Harden i Vince Vaughn. Autor scenariusza i reżyser Sean Penn w prawdziwie mistrzowski sposób połączył w filmie „piękno, rozrywkę, napięcie i niepowtarzalny klimat” („The Wall Street Journal”).

Film „Wszystko za życie” obejrzycie online na platformach: SkyShowtime, Premiery Canal+, Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV i Player.

„Mężczyzna imieniem Otto”

Głównym bohaterem filmu „Mężczyzna imieniem Otto” jest zrzędliwy wdowiec (Tom Hanks), który wraz z odejściem ukochanej żony stracił sens życia. Przy niej był inny – bardziej otwarty i empatyczny, a jego życie było bezdyskusyjnie pełniejsze i lepsze. Gdy odeszła, całkowicie się załamał i zmienił w zgorzkniałego mężczyznę, który nie lubi ludzi, a swoich sąsiadów ledwo toleruje. Gdy do domu po drugiej stronie ulicy wprowadzają się nowi mieszkańcy, wszystko zaczyna się zmieniać. Młoda i pełna życia rodzina sprawia, że Otto zaczyna inaczej patrzeć na życie, co prowadzi do pięknej przyjaźni. To film, który jest tak naprawdę opowieścią o poszukiwaniu piękna codzienności i ludziach, którzy mogą nam je pokazać. Wystarczy tylko się na nich otworzyć.

Film „Mężczyzna imieniem Otto” obejrzycie online na platformach: Prime Video, HBO Max, TV Smart, Player, Premiery Canal+, Play Now, Polsat Box Go.

„Forrest Gump”

Na koniec absolutny klasyk, a jednocześnie historia, która od pokoleń uczy nas, jak czerpać radość z otaczającego świata. To historia Forresta (Tom Hanks), nierozgarniętego młodego człowieka o wielkim sercu, który ma niezwykłą zdolność do odnajdywania się w największych wydarzeniach w historii USA. Po tym, jak staje się gwiazdą footballu, odznaczonym bohaterem wojennym i odnoszącym sukcesy biznesmenem, zyskuje status osobistości, lecz nigdy nie rezygnuje z poszukiwania tego, co dla niego najważniejsze – miłości. „Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, na co trafisz” – mawiał Forrest i tym samym pokazywał, że we wszystkim można odnaleźć piękno.

Film „Forrest Gump” obejrzycie online na platformach: SkyShowtime, Netflix, Premiery Canal+, Prime Video, Apple TV+.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze