fbpx

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 2019 - 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. (fot. BEW)

1 sierpnia 2019 roku przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – od kilku dni trwają uroczystości upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce 1 sierpnia 1944 r. i trwały przez 63 kolejne dni. Jak co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 cała Warszawa stanie w miejscu, aby uczcić pamieć o bohaterach.

„Polacy! Od dawna oczekiwana godzina wybiła. Oddziały Armii Krajowej walczą z najeźdźcą niemieckim we wszystkich punktach Okręgu Stołecznego. Wzywam ludność Okręgu Stołecznego do zachowania spokoju i zimnej krwi we współdziałaniu z walczącymi oddziałami” – takimi słowami rozpoczął się apel do mieszkańców Warszawy, aby w godzinę „W” stanęli do walki z okupantem.

Uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą się odbywały w różnych częściach miasta, m.in. w okolicach pomników upamiętniających wydarzenia z 1 sierpnia 1944 roku. Oficjalne uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia powstania przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego AK.

Jak co roku, o godzinie 17.00 (godzina „W”) w całej stolicy zawyją syreny, a mieszkańcy zatrzymają się na minutę, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim – ludziom, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Oprócz licznych uroczystości z udziałem Powstańców, planowane jest również wspólne czuwanie na Cmentarzu Powstańców Warszawy, natomiast o godzinie 21 rozpoczną się uroczystości na kopcu Powstania Warszawskiego i rozpalenie tzw. Ogniska Pamięci.

?>