1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Znany jest już program VIII edycji Warszawy Singera

Znamy już niektóre z atrakcji zaplanowanych na VIII edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2011. Tegoroczny festiwal uświetni m.in. koncert zespołu klezmerskiego KROKE z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek.

W organizację festiwalu włączy się po raz pierwszy prawobrzeżna Warszawa –w klubach zagrają młodzi awangardowi artyści inspirujący się kulturą żydowską, w praskich klubokawiarniach pojawi się kuchnia żydowska, a dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły wziąć udział podwórkowych zabawach.  Festiwal odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2011 w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu „Warszawa Singera” na obu brzegach Wisły zaplanowane są liczne wydarzenia - uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość spotkania z kulturą jidysz poprzez koncerty, spektakle teatralne, wystawy, wizualizacje, instalacje artystyczne, warsztaty taneczne i kulinarne, spotkania autorskie, pokazy filmów i spacery po Warszawie śladami kultury żydowskiej.

Festiwal zainauguruje premierowy spektakl na podstawie „Szatana w Goraju” I.B. Singera, w reżyserii Michała Zadary, przygotowany przez Teatr Żydowski w Warszawie, jak również niezwykły koncert zespołu klezmerskiego Groove Headz z Austrii - „Wisła szepcze po żydowsku” na barce „Herbatnik” w Porcie Czerniakowskim.

Uroczystym otwarciem festiwalu będzie koncert światowej sławy kantora Josepha Malovanego (USA) z chórem towarzyszącym z Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu w niedzielę, 28 sierpnia, w Synagodze im. Nożyków na ulicy Twardej.

Tradycją festiwalu są występy wybitnych artystów polskich, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji po repertuar żydowski sięgnie Anna Maria Jopek, która wystąpi gościnnie z zespołem klezmerskim KROKE w Teatrze Żydowskim.

Wśród muzycznych projektów festiwalu na szczególną uwagę zasługuje spektakl klezmerski „The Night in The Old Marketplace”, będący połączeniem niepowtarzalnej muzyki z awangardową wizualizacją. Twórcą projektu i jednym z wykonawców jest Frank London, nowojorski trębacz, dyrygent i kompozytor, zdobywca nagrody Grammy w kategorii Contemporary World Music za album Wonder Wheel. Towarzyszyć mu będą znakomitości międzynarodowej sceny klezmerskiej, m.in. Aaron Alexander, Lorin Sklamberrg.

Niezwykłymi gośćmi tegorocznego festiwalu będą muzycy The Ger Mandolin Orchestra z San Francisco, zespołu będącego upamiętnieniem i rekonstrukcją przedwojennej orkiestry mandolinistów z Góry Kalwarii. Koncerty odbędą się  zarówno w Warszawie, jak i w Górze Kalwarii.

Wydarzeniem artystycznym tegorocznego festiwalu będzie uroczysty koncert"Stempeniu" do muzyki Dova Seltzera w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera pod dyrekcją Bogusława Davidova z narracją Zbigniewa Zamachowskiego. Tytułowy bohater to klezmer i wirtuoz skrzypiec. „Stempeniu" według Szolem Alejchema to romantyczna opowieść o miłości, zdradzie i wierności; o ludzkiej słabości i sile, którą da się czerpać z tradycji.

Na festiwalu gościć będzie wielu artystów polskich i zagranicznych. Koncert zagra m.in. Ben Zimet  - legendarny bard francuski, o polskich korzeniach, śpiewający w jidysz oraz po francusku. Do Warszawy przyjedzie również Ran Dank – okrzyknięty rewelacją pianistyczną, nagradzany od Sydney po Cleveland. Dank jest izraelskim wirtuozem, laureatem wielu międzynarodowych konkursów, koncertował ze swoimi recitalami w Europie oraz Ameryce Północnej. Teraz zobaczymy go przy fortepianie podczas Festiwalu Singera. Wśród artystów występujących na tegorocznym Festiwalu należy wymienić również Michała Hochmana, Karstena Troyke wraz z Trio Scho z Ukrainy, Teatr Żydowski z Bukaresztu, Raphaela Rogińskiego, Sisters of Sheynville oraz Lenkę Lichtenberg z Kanady, Mendy Cahana z Izraela, Christiana Dawida z Niemiec.

Na ulicy Próżnej oraz Placu Grzybowskim po raz kolejny pojawią się żydowskie kawiarnie oraz winiarnie. Jak co roku otwarty zostanie Klub Miłośników Kultury Żydowskiej, w którym będzie można wziąć udział w spotkaniach z artystami i pisarzami czy w warsztatach języka jidysz.  W piątkowy wieczór na stołach rozstawionych na Placu Grzybowskim zapłoną świece, a Gołda Tencer zaprosi Warszawiaków do wspólnego świętowania wieczoru szabasowego.

W tym roku po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe będą odbywać się nie tylko w okolicach Placu Grzybowskiego, ale także zaułkach i klubach prawobrzeżnej Warszawy. Na Starej Pradze odtworzony zostanie magiczny świat przedwojennej żydowskiej „Warsze”. W kameralnych praskich podwórkach zagrają uliczni muzykanci, w alternatywnych klubokawiarniach na ul. Ząbkowskiej, Inżynierskiej, Małej  i 11 Listopada - takich jak Skład Butelek, Hydrozagadka, Sens Nonsensu czy Cztery Pokoje - zagoszczą artyści awangardowej, offowej sceny żydowskiej: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, King Kong, Candy, Daktari i inni.  Dzieci razem ze swoimi rodzicami będą mogły wziąć udział w podwórkowych zabawach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze