Tove Jansson „Lato Muminków”

Materiały prasowe

Powszechnie wiadomo, że Muminki mówią. Najczęściej głosem mamy czy taty w trakcie głośnej poczytajki. Tym razem rodzina tych sympatycznych niby-hipopotamów przemówiła głosem Krzysztofa Kowalewskiego. „Lato Muminków” to kolejny tytuł serii audiobooków „Zasłuchaj się w Europie”.
W opowieściach o mieszkańcach znad Zatoki Fińskiej zasłuchują się kolejne pokolenia. Muminek, Mama Muminka i Tata Muminka urodzili się w 1939 r. na kartach powieści „Małe trolle i duża powódź” (w wydaniu polskim tytuł ukazał się dopiero w 1995 r.). Letnia odsłona serii opowiada o tym, jak erupcja pobliskiego wulkanu zmieniła życie rodziny Muminków i ich przyjaciół. Po wybuchu groźnej góry okolicę nawiedza powódź, która naraża bohaterów na rozłąkę i liczne perypetie. „ Czyż nie bywali wplątani w gorsze i bardziej osobliwe historie niż którakolwiek ze znanych im rodzin? I czyż zawsze wszystko nie kończyło się szczęśliwie? ” – pisze Tove Jansson, autorka książki. I tym razem jest podobnie: wszyscy się odnajdują, woda w dolinie opada, więc można bezpiecznie wrócić do domu.

Trzygodzinne nagranie przygód hipopotamopodobnych powodzian jest idealnym rozwiązaniem na wakacyjną podróż. Wcale nie tylko dla najmłodszych! Skomplikowaną kilkuwątkową narrację i wiedzę z teorii teatru, którą pisarka przemyca w powieści, w pełni mogą docenić jedynie dorośli słuchacze.

„Lato Muminków”, audiobook, 3 godz. 07 min. Audioteka, 2011.