", pisała: „Zadanie, jakie przed nami stoi, nie polega na tym, żeby naprawić od razu cały świat, ale żeby zająć się tymi fragmentami, które są w naszym zasięgu”. " /> ", pisała: „Zadanie, jakie przed nami stoi, nie polega na tym, żeby naprawić od razu cały świat, ale żeby zająć się tymi fragmentami, które są w naszym zasięgu”. " />
  1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Mocne rozmowy - w poszukiwaniu sensu

Mocne rozmowy - w poszukiwaniu sensu

Ola Budzyńska - jedna z bohaterek książki oraz Aneta Pondo - redaktorka naczelna „Miasta Kobiet”. (fot. Barbara Bogacka)
Ola Budzyńska - jedna z bohaterek książki oraz Aneta Pondo - redaktorka naczelna „Miasta Kobiet”. (fot. Barbara Bogacka)
Zobacz galerię 5 zdjęć
Clarissa Pinkola Estés, autorka kultowej książki "Biegnąca z wilkami", pisała: „Zadanie, jakie przed nami stoi, nie polega na tym, żeby naprawić od razu cały świat, ale żeby zająć się tymi fragmentami, które są w naszym zasięgu”.

Bohaterowie "Mocnych rozmów" zajmują się właśnie takimi fragmentami rzeczywistości. Każdy w swoim obszarze, na początku niewielkim, znajdującym się na wyciągnięcie ręki, który składał się z pierwszych klientów, pierwszych uczestników warsztatów, pierwszych followersów. A potem się powiększał i jak fala rozcho­dząca się po wodzie zagarniał kolejne przestrzenie.

Nadzy, żywi, zachwycający

"Mocne rozmowy" to 5 wywiadów, jakie Aneta Pondo redaktorka naczelna „Miasta Kobiet” przeprowadziła z Moniką Jurczyk (Osobistą Stylistką, pierwszą w Polsce personal shopperką), Olą Budzyńską (autorką bloga "Pani Swojego Czasu"), Dagmarą Skalską (autorką bloga "Projekt Egoistka"), Michałem Godlewskim (specjalistą od oddychania, autorem książki "Inteligencja Oddechu") i Joanną Hussakowską (trenerką 5Rytmów - terapii za pomocą ruchu i tańca).

Mówi się o tej książce, że jest warta więcej niż tona podręczników, bo zamknięte w niej uniwersalne ludzkie doświadczenie zostało przefiltrowane przez 5 indywidualnych historii. Można się w nich przejrzeć jak w lustrze i odnaleźć fragmenty siebie.

– Myślę, że napisałam tę książkę dla siebie, żeby uzyskać odpowiedź na pytania, których istnienia nie przeczuwałam. A skoro dla mnie, to także dla innych, bo przecież jesteśmy podobni. Mamy takie same pragnienia, chcemy być szczęśliwi, chce­my, żeby nasze życie miało głębszy sens. Szukamy świata lepsze­go niż ten, który widzą nasze oczy, i nie wiemy, gdzie go znaleźć – mówi autorka "Mocnych rozmów".

Bohaterów książki znamy z warsztatów, które prowadzą, książek które piszą, programów, w których występują, social mediów, w których budują swoje społeczności. Ale Aneta Pondo szukała głębiej, by pokazać, co kryje się za ich wizerunkiem i jakie są ich indywidualne patenty na życie.

Agata Dutkowska, założycielka Latającej Szkoły, która była jedną z pierwszych czytelniczek tej książki, napisała z entuzjazmem: „Mocne rozmowy są mocne, bo są głębokie. Rozmówcy Anety stają przed nami – czasem nadzy, zawsze prawdziwi, żywi, ciekawi, zachwycający w podróży przez życie, szukający i odnajdujący samych siebie. Czyta się tę intymną, fascynującą książkę z zapartym tchem.”

Wywiady podglądała fotografka Barbara Bogacka, która dopełniła książkę intymną fotoopowieścią. Dzięki zdjęciom czytelnicy siedzą razem z bohaterami przy stoliku, na tarasie, na trawie, zanurzeni w świecie, w którym liczy się nie tylko wizerunek, ale siła autentycznego słuchania i mówienia.

Cytaty z "Mocnych rozmów"

Monika Jurczyk: Nie chcę przekonywać, że jak kupisz takie a takie buty, to będziesz wyglądać dobrze, a jak będziesz wyglądać dobrze, to będziesz szczęśliwa. Bo ja zawsze wyglądam dobrze, a nie zawsze jestem szczęśliwa, więc to tak nie działa. Dbanie o siebie, dbanie o ubrani znacząco podnosi komfort życia, ale trzeba zwracać uwagę , żeby nie przykrywało tego, co jest pod spodem.

Ola Budzyńska: Buntuję kobiety, żeby koszula męża i smarki dzieci nie były przypisanie do naszej roli. Podpisałyśmy taką umowę? Urodziłyśmy się kobietami i dostałyśmy certyfikat, że przy okazji będziemy prasować, wychowywać i bawić? Albo jak wychodzimy za mąż, z przyszłym mężem takie umowy podpisujemy? Nie namawiam do odwrócenia ról, tylko do podzielenia się obowiązkami, do rozmawiania o nich i wspólnego planowania.

 Ola Budzyńska, Aneta Pondo fot. Barbara Bogacka Ola Budzyńska, Aneta Pondo fot. Barbara Bogacka

Dagmara Skalska: Jeden z uczniów pewnego lamy spytał z nadzieją: „Jeśli będę długo medytował w odosobnieniu, dziesięć lat, czy wyjdę wspaniały, doskonały i pozbawiony swoich neuroz?”. Na to lama roześmiał się i powiedział: „Nie. Wyjdziesz, będąc takim samym człowiekiem, z tymi samymi neurozami. Tylko że będziesz ich świadomy”. Tak działa ten proces.

 Dagmara Skalska, fot. Barbara Bogacka Dagmara Skalska, fot. Barbara Bogacka

Michał Godlewski:  Nie znam oświeconych ludzi, ale jeśli buddyjski mnich jest oświecony, to tylko w świątyni. Daj mu firmę, daj mu trójkę dzieci, zobaczymy, czy udźwignie takie życie. Albo żebrzący hinduski święty, który nie ma już ambicji świata materialnego – czy potrafi zrobić coś dobrego dla świata, mógłby się czemuś przeciwstawić?

 Michał Godlewski fot. Barbara Bogacka Michał Godlewski fot. Barbara Bogacka

Joanna Hussakowska: Uważam, że trzeba najpierw posprzątać u siebie, a dopiero potem patrzeć do ogródka sąsiada. A jak dokonujemy zmian u siebie, wszystko dookoła zaczyna się samo porządkować. Czasami nie jesteśmy gotowi na zmiany, to nie jest praktyka dla każdego. Mąż wspierał mnie w mojej pięciorytmowej drodze, mówił: „Tak, tak, jedź, dobrze ci to robi”, ale przechodził też etapy ogromnego zaniepokojenia, co się ze mną dzieje, bo zaczęłam się zmieniać, a on nie miał do tego dostępu, został w jakimś innym miejscu.

Więcej o książce i bezpłatne fragmenty:

 

 

 

 

Aneta Pondo, Mocne rozmowy, Wydawnictwo Miasto Kobiet, 304 strony, zdjęcia: Barbara Bogacka.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze