1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
 4. >
 5. Dokument o Annie Przybylskiej w programie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Dokument o Annie Przybylskiej w programie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Anna Przybylska w filmie „Bilet na księżyc” (Fot. TVP/Forum)
Anna Przybylska w filmie „Bilet na księżyc” (Fot. TVP/Forum)
O wzajemnej miłości Gdyni i filmu przypominać nie trzeba. Warto jednak ten związek pielęgnować. Temu właśnie służy sekcja Filmy z Gdyni na 47. FPFF, w ramach której widzowie przedpremierowo zobaczą m.in. dokument o zmarłej w 2014 roku aktorce Annie Przybylskiej.

Pozakonkursowa selekcja Filmy z Gdyni składa się z tytułów, które posiadają lokalny pierwiastek – albo dotyczą Gdyni i gdynian, albo są zrealizowane przez tutejszych producentów, albo reżyserowane przez gdyńskich twórców. W tegorocznej sekcji znalazło się 5 tytułów: „Ania” w reżyserii Krystiana Kuczkowskiego i Michała Bandurskiego, która opowiada historię aktorki Anny Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni, utrzymującej równowagę pomiędzy życiem zawodowym i byciem osobą publiczną a swoim życiem rodzinnym; dokument Aleksandry Kutz „Jeszcze zdążę”, w którym bohaterowie uczą nas, czym naprawdę jest dobre życie i czym mogłoby być, gdybyśmy się na chwilę zatrzymali, by popatrzeć, porozmawiać, przytulić się, odetchnąć; film Anny Marii Mydlarskiej „Marian Kołodziej. Tajemnica artysty”, poświęcony wielkiemu scenografowi, kostiumografowi i współtwórcy sukcesu polskiego kina lat 60. i 70.; „Homo Peregrinus” Andrzeja Święcha, ukazujący fenomen pielgrzymowania oraz analizę tego, co skłania ludzi do podjęcia trudu wędrówki; a także „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera, przedstawiający historię porzuconej w szpitalu Magdy, która nigdy nie poznała swojej biologicznej matki, a która chce rozwikłać zagadkę, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Po seansach odbędą się spotkania z twórcami.

– Filmy z Gdyni, już od wielu lat pokazywane na festiwalu, wciąż znajdują widzów. Mam nadzieję, że i tym razem zainteresuje Państwa prezentowana w formie dokumentalnej galeria postaci i ciekawych historii – zachęca dyrektor festiwalu Leszek Kopeć.

Lista Filmów z Gdyni:

 • „Ania”, reż. i scen. Krystian Kuczkowski i Michał Bandurski
 • „Homo Peregrinus”, reż. i scen. Andrzej Święch
 • „Jeszcze zdążę”, reż. i scen. Aleksandra Kutz
 • „Marian Kołodziej. Tajemnica artysty”, reż. i scen. Anna Maria Mydlarska
 • „Opowiedz mi o mnie”, reż. i scen. Maciej Miller

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 r.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze