1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Czysta klasyka – 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza na 47. FPFF

Dla historii polskiego kina Jerzy Kawalerowicz to postać ważna z wielu powodów – osiągał sukcesy jako reżyser, ale też współtworzył powojenną polską kinematografię. (Fot. Krzysztof Wojciewski/Forum)
Dla historii polskiego kina Jerzy Kawalerowicz to postać ważna z wielu powodów – osiągał sukcesy jako reżyser, ale też współtworzył powojenną polską kinematografię. (Fot. Krzysztof Wojciewski/Forum)
Jedną z flagowych sekcji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest Czysta Klasyka, czyli prezentacja zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiej kinematografii. Tegorocznym bohaterem sekcji będzie Jerzy Kawalerowicz – z okazji 100. rocznicy urodzin.

Dla historii polskiego kina Jerzy Kawalerowicz to postać ważna z wielu powodów. Ten wybitny twórca nie tylko osiągał artystyczne sukcesy jako reżyser, ale też współtworzył powojenną polską kinematografię, przez wiele lat stał na czele legendarnego Zespołu Filmowego, a następnie Studia „Kadr”. Był jednym z filarów Szkoły Polskiej, wykładał w PWSFTviT w Łodzi, a ponadto był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

– W tym roku w Gdyni w ramach Czystej Klasyki pokażemy filmy różnorodne, z kilku okresów twórczości Jerzego Kawalerowicza, jednak wszystkie na swój sposób aktualne. Dziś w dobie wielu debiutów i pewnego rodzaju pokoleniowej odnowy naszego kina warto wracać do pereł polskiego filmu i dzięki nim budować most między starym a nowym i ciągłość naszej kinematografii – podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Kolankiewicz.

Do sekcji wybrano tytuły, które reprezentują odmienne style, zainteresowania i okresy w twórczości Jerzego Kawalerowicza. – Od pierwszego międzynarodowego sukcesu, który odniósł filmem „Pociąg” (1959), poprzez odważną obyczajowo, ale źle przyjętą w momencie premiery „Grę” (1968), która stanowi próbę poetyki nowofalowej, po historyczny dramat „Śmierć prezydenta” (1977), będący rekonstrukcją wydarzeń, które położyły się cieniem na całych losach II Rzeczypospolitej. Przykłady te dowodzą z jednej strony wszechstronności i ewolucji stylu Kawalerowicza, z drugiej jednak potwierdzają, że każdemu filmowi potrafił nadać autorski charakter – mówi Miłosz Stelmach, filmoznawca, krytyk filmowy, redaktor naczelny kwartalnika „Ekrany”, kurator sekcji i autor wprowadzeń do filmów.

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 r.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze