Lata 80. to złota era telewizji – dekada, która dostarczyła nam niezapomnianych bohaterów, chwytliwe czołówki i historie, które do dziś budzą nostalgię. Od przygód nieustraszonych detektywów po rodzinne sitcomy – te seriale kształtowały popkulturę i wciąż mają rzesze oddanych fanów. Które z nich wspominamy z największym sentymentem? Oto najlepsze seriale lat 80.
„MacGyver” to jeden z najsłynniejszych seriali akcji przełomu lat 80. i 90. Głównym bohaterem jest Angus MacGyver (Richard Dean Anderson) – agent tajnej organizacji Phoenix Foundation, który zamiast broni woli wykorzystywać w swojej pracy spryt, wiedzę i umiejętności techniczne. Dzięki swojej pomysłowości potrafi zbudować skomplikowane urządzenia z codziennych przedmiotów, co stało się jego znakiem rozpoznawczym. Serial zdobył ogromną popularność i stał się tak ikonicznym dziełem popkultury, że w 2016 roku powstał reboot, który na nowo przybliżył postać MacGyvera młodszemu pokoleniu.
„Pełna chata” to kultowy serial komediowy, który wspominamy ze szczególnym sentymentem. Fabuła opowiada o losach Danny’ego Tannera (Bob Saget), wdowca wychowującego trzy córki – D.J., Stephanie i Michelle – z pomocą szwagra Jessego (John Stamos) oraz przyjaciela Joey’a (Dave Coulier). Pełna ciepła i humoru produkcja poruszała uniwersalne tematy rodziny, przyjaźni i dorastania, a dzięki charyzmatycznym bohaterom, w tym granej przez siostry Olsen małej Michelle, serial zyskał rzesze fanów na całym świecie. Co ciekawe, tytuł również doczekał się kontynuacji pt. „Pełniejsza chata” (2016-2020).
„Ptaki ciernistych krzewów” to legendarny miniserial z 1983 roku oparty na bestsellerowej powieści Colleen McCullough. Epicka historia zakazanej miłości między młodą dziewczyną (Rachel Ward) a księdzem (Richard Chamberlain), rozgrywająca się na tle malowniczych australijskich krajobrazów, zachwyciła widzów na całym świecie, łącząc dramat, emocje i wielkie namiętności. Produkcja zdobyła liczne nagrody, w tym statuetkę Złotego Globu, i do dziś uważana jest za jedną z najlepszych telewizyjnych sag w historii.
„Drużyna A”, słynny seriali akcji lat 80., opowiada o grupie niesłusznie oskarżonych o przestępstwo byłych żołnierzy sił specjalnych, którzy uciekają przed władzami i pomagają potrzebującym. W skład drużyny wchodzą charyzmatyczny przywódca Hannibal (George Peppard), przystojny Face (Dirk Benedict), szalony pilot Murdock (Dwight Schultz) oraz twardziel B.A. Baracus (Mr. T). Pełna widowiskowych pościgów i humoru produkcja zdobyła fanów na całym świecie i na stałe zapisała się w popkulturze.
„Alf” to kultowy sitcom drugiej połowy lat 80., opowiadający o losach futrzastego kosmity z planety Melmac, który po awaryjnym lądowaniu trafia do domu amerykańskiej rodziny Tannerów. Swoją gadatliwością, sarkastycznym humorem i nieustannym apetytem na koty szybko stał się ulubieńcem widzów na całym świecie, w szczególności tych najmłodszych, natomiast sam serial znakomicie łączył elementy komedii familijnej i sci-fi, co sprawia, że do dziś pozostaje jednym z najbardziej lubianych sitcomów dekady.
„Szogun” to monumentalny miniserial z 1980 roku oparty na bestsellerowej powieści Jamesa Clavella. Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowiada o losach angielskiego żeglarza Johna Blackthorne’a (Richard Chamberlain), który trafia do XVI-wiecznej Japonii i wplątuje się w polityczne intrygi. Serial zachwycił widowiskową scenografią, wciągającą fabułą i wiernym oddaniem japońskiej kultury. Zdobył też liczne nagrody, w tym aż trzy Złote Globy, i wciąż pozostaje jednym z najwybitniejszych seriali historycznych w historii.
„Świat według Bundych” to kultowy serial komediowy lat 80., który opowiada o losach Ala Bundy’ego (Ed O’Neill) – zgorzkniałego sprzedawcy butów, jego leniwej żony Peggy (Katey Sagal) oraz dwójki ekscentrycznych dzieci: próżnej Kelly (Christina Applegate) i przebiegłego Buda (David Faustino). Pełen ciętego humoru i ironii serial przełamywał konwencje tradycyjnych komedii i do dziś ma status ikonicznej produkcji, która bawi do łez.
„Cudowne lata” to uwielbiany przez publiczność serial familijny, który chociaż powstał pod koniec lat 80., w ciepły i nostalgiczny sposób ukazuje dorastanie w Ameryce lat 60. i 70. Głównym bohaterem jest Kevin Arnold (Fred Savage), który wspomina swoje dzieciństwo i młodość, pierwsze miłości, przyjaźnie i rodzinne perypetie. Narracja w wykonaniu dorosłego Kevina (Daniel Stern) nadaje natomiast opowieści refleksyjny charakter. Serial zdobył uznanie krytyków, liczne nagrody, w tym Emmy i Złoty Glob, oraz serca widzów na całym świecie, stając się jednym z najbardziej kultowych obrazów o dojrzewaniu.
„’Allo ’Allo!” to brytyjski sitcom, który z humorem i absurdem przedstawia realia II wojny światowej. Akcja rozgrywa się w okupowanej Francji, gdzie René (Gorden Kaye), właściciel małej kawiarni, musi balansować między niemieckimi oficerami, francuskim ruchem oporu i własnymi skomplikowanymi romansami. Pełna komicznych nieporozumień, slapstickowego humoru i niezapomnianych one-linerów produkcja zyskała status kultowej i wciąż uchodzi za jedną z najlepszych komedii telewizyjnych.
„Dynastia”, najsłynniejsza opera mydlana lat 80., to opowieść o potężnej i wpływowej rodzinie Carringtonów, której losy pełne są intryg i rywalizacji. W rolach głównych wystąpili w niej m.in. John Forsythe, Linda Evans oraz Joan Collins, której postać stała się prawdziwą ikoną popkultury. Swój sukces seria zawdzięcza natomiast przede wszystkim dramatycznym zwrotom akcji, efektownym kostiumom i burzliwymi relacje między bohaterami.
„Policjanci z Miami” to jeden z najbardziej charakterystycznych seriali lat 80. Produkcja opowiada o dwóch detektywach, Sonny’m Crockettcie (Don Johnson) i Ricardo Tubbsie (Philip Michael Thomas), którzy walczą z przestępczością w słonecznym Miami. Znakomita reżyseria, dynamiczna akcja oraz stylowa oprawa wizualna – z neonowymi kolorami i modą lat 80. – wyróżniały tytuł na tle innych produkcji oraz zrewolucjonizowały telewizję, wprowadzając nowoczesne podejście do kryminalnych seriali.
„Bill Cosby Show” to przełomowy amerykański serial familijny, który zdobył serca widzów i krytyków na całym świecie. Głównym bohaterem jest Cliff Huxtable (Bill Cosby), ojciec czwórki dzieci i pediatra, który wraz z żoną Clair (Phylicia Rashad) tworzy szczęśliwą rodzinę klasy średniej. Serial poruszał poważne tematy społeczne, takie jak wychowanie dzieci, edukacja czy problemy rasowe, zawsze z humorem i ciepłem. Produkcja zdobyła też liczne nagrody, w tym Złote Globy i Emmy, i na stałe wpisała się w historię amerykańskiej telewizji.