1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Sztuka
  4. >
  5. „Mona Lisa” bez tajemnic. Włoska badaczka odkryła sekret Leonarda da Vinci

„Mona Lisa” bez tajemnic. Włoska badaczka odkryła sekret Leonarda da Vinci

„Mona Lisa” Leonarda da Vinci (Fot. WikiImages/Pixabay)
„Mona Lisa” Leonarda da Vinci (Fot. WikiImages/Pixabay)
Co roku ponad 10 milionów zwiedzających ustawia się w kolejce do Luwru, aby na własne oczy ujrzeć „Mona Lisę”. Najsłynniejszy obraz Leonarda da Vinci chroniony jest nie tylko grubą szybą, ale także szczelną zasłoną tajemnicy. Włoska geolożka i historyczka sztuki twierdzi, że zdołała ją uchylić.

Uśmiech Mony Lisy. Kim była modelka Leonarda da Vinci?

Twórcza spuścizna Leonarda da Vinci od zawsze rozbudza wyobraźnię. Według licznych badaczy rzeczywistość prześcignęła fikcję, a dzieła prawdziwego człowieka renesansu skrywają więcej zagadek, niż mógłby przypuszczać Dan Brown. Niektóre z nich nie są tak spektakularne, jak opisano to w sensacyjnej literaturze, a mimo tego od lat spędzają sen z powiek znawcom sztuki. Jednym z najchętniej omawianych obrazów jest „Mona Lisa”. Do dziś nie jest pewne, kim jest namalowana na topolowym drewnie kobieta ani co kryje się za jej uśmiechem. Zgodnie z niektórymi koncepcjami obraz jest tak naprawdę autoportretem. Inni podejrzewają, że artysta uwiecznił na nim swoją matkę. Najbardziej rozpowszechnioną teorią jest zdecydowanie ta o Lisie del Giocondo, żonie florenckiego kupca. Co ciekawe, portret nigdy nie trafił w ręce klientów. Być może nie byli oni w stanie uiścić obiecanej opłaty lub autor uznał, że nie chce rozstawać się ze swoim arcydziełem.

Co z enigmatycznym wyrazem twarzy? Giorgio Vasari pisał o śpiewakach i błaznach, którzy mieli rzekomo wprowadzać modelkę w dobry humor w trakcie pozowania. Współcześni specjaliści podkreślają jednak, że w XVI wieku uniesione kąciki ust nie bywały przenoszone na płótno. Wielu z nich uważa, że grymas wyraża raczej melancholię lub irytację. W delikatnym uśmiechu dopatrywano się także… paraliżu nerwu twarzowego. Odbiorcy postrzegają sprawę bardziej jednoznacznie. Jürgen Kornmeier z Instytut Psychologii we Fryburgu przeprowadził eksperyment, z którego jasno wynika, że Mona Lisa jest odbierana jako radosna.

Obraz „Mona Lisa” powstał w miasteczku nad jeziorem Como?

Eksperci pod lupę brali nie tylko tożsamość i nastrój modelki, ale także miejsce, w jakim stworzono jeden z najbardziej znanych obrazów w dziejach. Włoska geolożka i historyczka sztuki Ann Pizzorusso twierdzi, że dzięki wszechstronnej wiedzy nareszcie odkryła prawdę. – Geolodzy nie przyglądają się obrazom, a historycy sztuki nie dbają o geologię – powiedziała w rozmowie z Guardianem. Do tej pory wszelkie teorie opierały się na widocznym w tle łukowym moście. Nie jest to jednak obiekt na tyle unikatowy, aby umożliwiał precyzyjne określenie lokalizacji. – Wsparty na łukach most był w tamtym czasie typową konstrukcją we Włoszech i w całej Europie. Wiele z nich wyglądało bardzo podobnie. W ten sposób nie da się określić dokładnego miejsca namalowania obrazu – tłumaczy Pizzorusso. Zdaniem uczonej kluczowa jest widoczna za Moną Lisą rzeźba terenu. Ta wskazuje, że „Mona Lisa” wcale nie przedstawia Toskanii, skąd pochodzili zarówno malarz, jak i rodzina Giocondów, ale Lombardię. A dokładniej miejscowość Lecco nad brzegiem jeziora Como.

W tle widoczne miałyby być: XIV-wieczny most Azzone Visconti, alpejskie szczyty i krajobrazy wokół jeziora Garlate. – Z jego notatników wiemy, że dużo czasu spędził na badaniu okolic Lecco i terenów wysuniętych dalej na północ – mówi Włoszka. – Jeśli spojrzymy za nią, zobaczymy wydłużone jeziora polodowcowe o charakterystycznym kształcie przypominającym palce […]. Dojrzymy też iglice skalne. To rodzaj erozji występujący w wapieniu, który ma spęczenia i odłamuje się w bloki, tworząc niemal wzór piły zębatej… Możemy wykazać, że w okolicach Lecco występuje wapień. Kiedy patrzymy na Monę Lisę, w tle widzimy pasmo górskie o właśnie takim piłowatym kształcie – wylicza. Pizzorusso ma nadzieję, że jej obserwacje ostatecznie obalają teorie o miasteczkach Bobbio i Arezzo, które wcześniej typowano na prawdopodobne miejsca powstania obrazu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze