1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Równowaga między pracą a relacjami

Równowaga między pracą a relacjami

123rf.com
Łączenie pracy zawodowej z życiem osobistym to temat obecny w mediach w kontekście poszukiwania recepty na osiągnięcie upragnionej równowagi. Chcemy być nie tylko skuteczni w pracy i w domu, ale także w zarządzaniu tymi dwiema sferami. Jednak o receptach można mówić dopiero, gdy odpowiemy na pytanie, jaką formę przyjmuje funkcjonowanie na co dzień w kilku dziedzinach. Wyniki badań wskazują na co najmniej dwa, pozornie wykluczające się zjawiska: konflikt oraz wzbogacenie.

Mówiąc o konflikcie praca-dom/rodzina, naukowcy mają na myśli konflikt, który może dotyczyć trzech aspektów.

Po pierwsze, poświęcając wiele godzin na pracę zawodową, z oczywistych względów mamy go mniej na aktywności poza nią (aspekt czasu).

Po drugie, jeśli koncentrujemy wysiłek, myśli i emocje na jednej z dziedzin, to możemy czuć się zbyt zmęczeni, żeby w podobny sposób zadbać o pozostałe (aspekt energetyczny).

Po trzecie w końcu, konfliktem może skończyć się próba stosowania tych samych zachowań w kliku dziedzinach. To, co stanowi o sukcesie w budowaniu relacji z przyjaciółmi i rodziną, może nie być adekwatną formą komunikacji z ludźmi w pracy (aspekt behawioralny). Z drugiej strony, wiele badań pokazuje, że funkcjonowanie w więcej niż jednej dziedzinie jest wzbogacające, ze względu na taki transfer umiejętności, nawyków oraz zachowań z jednej sfery (np. pracy), który kończy się podniesieniem jakości życia w drugiej sferze (np. w rodzinie).

Łącząc pracę z życiem rodzinnym, nie jesteśmy z góry skazani na konflikt, ale nie możemy też liczyć na automatyczne zyski. W rzeczywistości, pełniąc różne role, najczęściej doświadczamy emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. To, czy osiągniemy równowagę, zależy nie od tego, czy równo rozdzielimy czas i energię pomiędzy wymagania naszych pracodawców i bliskich, ale od tego, czy podział ten będzie zgodny z naszymi wartościami. Ponadto należy pamiętać o wymienionych aspektach konfliktu oraz opanowaniu umiejętności rozpoznawania takich zachowań, których skuteczność nie będzie ograniczać się do jednej dziedziny naszego życia, ale którą będziemy mogli zastosować także w szerszym kontekście.

źródło: komentarz ekspercki SWPS „Jak uniknąć konfliktu na linii praca-dom?”

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze