1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 5 rad przy aplikowaniu o pracę

5 rad przy aplikowaniu o pracę

123rf.com
123rf.com
Profesjonalni specjaliści od rekrutacji widzieli wielu kandydatów i czytali wiele podań, więc nie dadzą się złapać na żadne sztuczki. „Pompowanie” kwalifikacji, poetyckie opisy czy ozdobniki na nic się zdadzą. Jak więc zainteresować rekrutera? Oto pięć wskazówek.

Jak zwiększyć swoje szanse przy szukaniu nowej pracy, radzą specjaliści z międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

Zaimponuj robotowi.
 Niektórzy rekruterzy i pracodawcy używają specjalnych programów, które pomagają wybrać spośród wielu podań te, którym warto się przyjrzeć. Analizują je pod kątem kompetencji przydatnych na stanowisku. Ważne są zatem tzw. słowa klucze. Przygotowując podanie, trzeba użyć kilku słów typowych w danej branży i pojawiających się ofercie.

Bądź wiarygodny
. Specjaliści od rekrutacji niczego nie biorą na wiarę. Wszystko szczegółowo sprawdzają i często weryfikują informacje o kandydatach także na portalach społecznościowych. Zanim złożymy papiery, musimy sprawdzić, czy informacje w naszych profilach są aktualne. Jeśli piszesz w podaniu o pracę, że jesteś szefem w Firmie X, a np. na Facebooku czy Twitterze widnieją inne stanowiska, rekruterowi zapalą się wszystkie możliwe czerwone lampki. Wiarygodność takiego kandydata będzie niewielka. Jednak to nie jedyna jego strata.

„Prowadząc rekrutacje dla naszych Klientów regularnie korzystamy z social mediów. Nie tylko po to, aby zweryfikować informacje o kandydatach, ale coraz częściej po to, aby odnaleźć i skontaktować się z takimi, którzy nie zgłosili się do nas sami, bo aktualnie nie szukają pracy. Takie wspomaganie rekrutacji jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wysoce specjalistycznych stanowisk. Do tego celu używamy na przykład targetowanej reklamy na Twitterze czy Facebooku. Dzięki niej oferta pracy wyświetla się tylko osobom pasującym do oczekiwań pracodawcy. Jednak aby tak było, potrzebny jest dobrze wypełniony aktualny profil”, mówi Bartosz Struzik, ekspert MonsterPolska.pl.

Dobrze się przygotuj do procesu rekrutacji
. Doskonałe kwalifikacje i bogate doświadczenie zawodowe to podstawa, ale nie pomogą, jeśli wykażemy się ignorancją. Do napisania podania i rozmowy o pracę trzeba się dobrze przygotować. Przede wszystkim warto przeprowadzić research o potencjalnym pracodawcy. Czytamy oczywiście to, co zamieszcza na firmowej stronie internetowej, ale też sprawdzamy informacje na temat firmy w zasobach całej sieci: na portalach społecznościowych i branżowych, w prasie. Odnosimy się do nich w aplikacji i podczas rozmowy. Zawsze na końcu decyduje człowiek. A ten kieruje się własnym osądem. Wspólne wartości pomogą zbudować nić porozumienia i sympatii.

Policz i wytłuść osiągnięcia
. Nawet najlepsze podanie może zagubić się wśród wielu innych. Ale jest pewien trik, który pomoże temu zapobiec - liczby. Dobrze jest przeliczyć swoje osiągnięcia i doświadczenie na procenty i kwoty. To naprawdę działa. Może np. podać wysokość budżetu, jakim się zarządzało, liczbę podwładnych albo procent, o jaki zredukowało się koszty. Trzeba tylko zachować umiar, by CV nie zamieniło się w sprawozdanie finansowe.

Przypominaj się regularnie.
Wysłałeś CV i cisza? To jeszcze nie powód to nerwów. Najlepsi rekruterzy nie działają pochopnie. Jeśli więc oferty nie ma od razu, nie musi to oznaczać najgorszego. Warto jednak regularnie dzwonić, by się przypominać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze