Temperatura rośnie, śnieg znika ze szlaków – to znak, że w góry zawitała wiosna. Ważne, by do pierwszej wyprawy dobrze się przygotować.
Z utęsknieniem czekaliśmy na przyjście wiosny i upragnionego słońca, by delektować się pięknymi widokami w przyjemnej temperaturze. Należy jednak pamiętać, że do gór trzeba podchodzić z należnym im respektem, a wyprawę dobrze zaplanować, by przebiegła bezpiecznie i bez przeszkód. Wyprawa w góry to wyzwanie, niezależnie od pory roku.
Zaplanuj trasę
Zanim ruszysz na szlak, dobrze przyjrzyj się mapie – nie brakuje profesjonalnie przygotowanych stron i przewodników górskich, które pozwolą dobrze zaplanować drogę. Warto mierzyć siły na zamiary: jeśli minęło trochę czasu od ostatniego wyjścia, nie należy od razu decydować się na długą i wymagającą wyprawę. Należy pamiętać o takich podstawach jak oznakowanie tras. Mniej doświadczonym osobom przypominamy: czarny szlak nie jest najtrudniejszy, a najkrótszy. Jeśli szukacie widoków przyjemnych dla oka – wybierzcie te czerwone. Dłuższe wyprawy odbędziecie trasami niebieskimi.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Ludzie gór zawsze powtarzają, że wejście na szczyt to dopiero połowa drogi – chodzi o to, by wyprawę bezpiecznie zakończyć na dole. Nawet odpowiednio zaplanowana trasa może nie wystarczyć, jeśli da o sobie znać kapryśna, górska pogoda. Wychodząc w góry należy pamiętać, by mieć ze sobą wyposażenie, które pozwoli pokonać trasę nawet w trudnych warunkach. Co obowiązkowo powinno trafić do plecaka?
- Mapa i kompas
- Scyzoryk
- Naładowany telefon komórkowy
- Kurtka przeciwdeszczowa
- Pokrowiec na plecak (zabezpieczy zawartość przed wilgocią)
- Latarka czołowa
Dodatkowe oświetlenie przyda się szczególnie w przypadku nieoczekiwanego wydłużenia się wyprawy. Śliskie skały wymuszą wolniejsze poruszanie się, a to grozi zakończeniem wyprawy po zmroku. – Na szlak warto zabrać elektronikę zasilaną bateryjnie. W górach nie będziemy mieć możliwości naładowania sprzętu, a dodatkowe baterie zawsze zmieszczą się w plecaku – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. – Warto wybrać latarki o sporym zasięgu, dużej wytrzymałości i długim czasie pracy. Jednocześnie należy pamiętać, by nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo – nie wchodzić na zamknięte szlaki, sprawdzać najnowsze prognozy i zwracać uwagę na komunikaty GOPR dotyczące zagrożenia lawinowego. Wiosenne wyjście w góry może być świetną zabawą, ale należy pamiętać, że to rozrywka dla osób odpowiedzialnych.
Przed wyjściem w góry pamiętaj, by:
- Dobrze zaplanować trasę
- Skompletować niezbędne wyposażenie
- Odpowiednio się ubrać (na „cebulkę”)
- Sprawdzić najnowszą prognozę i komunikaty GOPR