1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Dlaczego mamy są dobrymi pracownikami?

123rf.com
123rf.com
Jeszcze kilkanaście lat temu pracodawcy niechętnie zatrudniali matki wracające do pracy po urlopie macierzyńskim. Dziś, jak wynika z raportu agencji Work Service, niemal trzy czwarte Polaków uważa, że mamy są dobrymi pracownikami, a 15 procent sądzi, że znacznie lepiej radzą one sobie z codziennymi obowiązkami niż inni członkowie zespołu.

Pracodawcy coraz częściej dostrzegają, że kompetencje, które kobieta zdobywa podczas urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, mogą przydać się w wypełnianiu obowiązków służbowych. Wielozadaniowość czy umiejętność szybkiego ustalania priorytetów jest doceniana niemal w każdej branży. Mamy są również dużo bardziej odporne na stres – często przecież muszą radzić sobie z niespodziewanymi trudnościami czy sytuacjami kryzysowymi. Potrafią elastycznie dopasować swoje zachowanie do okoliczności i wytrwale dążyć do celu. To mistrzynie logistyki, które umiejętności interpersonalne i negocjacyjne mają w małym palcu.

Warto podkreślić, że kobieta wracająca do zawodu po urlopie macierzyńskim ma niekiedy o wiele większą motywację do pracy niż przed ciążą. Jak wynika z raportu Moms@Work opublikowanego przez Working Mother Research Institute, niemal 90 procent pracujących mam z powodzeniem łączy obowiązki domowe ze służbowymi. W zespole doradców finansowych Profi Credit niemal jedną trzecią stanowią mamy – z doświadczenia firmy wynika, że są niezwykle zaangażowane i lojalne wobec firmy. Taki pracownik to skarb.

Na to, jak mamy radzą sobie w pracy ma również wpływ otoczenie zawodowe. Na popularności zyskują rozwiązania ułatwiające mamom godzenie obowiązków domowych z zawodowymi. Do najczęściej praktykowanych należy elastyczny czas pracy czy rozliczanie z wykonanych zadań – jak wynika z raportu „Diagnoza społeczna 2015” są to najbardziej cenione przez młode mamy udogodnienia. W wielu miejscach pracy wystarczy poświęcić zaledwie 4-5 godzin w ciągu dnia, by spełnić oczekiwane przez firmę cele. Dobrym rozwiązaniem jest także umożliwienie przez pracodawcę zdalnego wypełniania obowiązków. Coraz częściej pracodawcy oferują również młodym mamom specjalne programy ułatwiające ponowne wejście w środowisko pracy, wsparcie w zakresie opieki nad dzieckiem czy prywatną opiekę medyczną.

Młoda mama to pracownik idealny. Wbrew panującej opinii nie biorą zwolnień chorobowych częściej niż zwykli pracownicy i tak samo dobrze wykonują swoje obowiązki jak przed ciążą. Firmy coraz częściej doceniają ich potencjał i starają się sprostać oczekiwaniom związanym z czasem i miejscem pracy. Często nie wymaga to wielkich kosztów, a jedynie zmiany podejścia i obdarzenia zaufaniem pracownika. Wszystko ma swoją cenę, a mamy są tego warte.

ekspertka - Renata Chłopczyk, Manager ds. Rekrutacji w Profi Credit

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze