1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Designerska porcelana

Designerska porcelana

Zobacz galerię 3 zdjęcia
Na hasło porcelana wielu z nas ma przed oczami obraz serwisu kawowego babci, ukrytego gdzieś w kredensie i używanego tylko przy okazji większych świąt. Inni, gdy słyszą to słowo, myślą o chińskich wazach liczących sobie tysiące lat, lub o znanej z piosenki laleczce z pozytywki.

Ale czy mamy jakieś skojarzenia z nowoczesnym designem? Jeśli wasza odpowiedź brzmi: nie, to pewnie dlatego, że jeszcze nie poznaliście prac współczesnych projektantów. Są wśród nich zarówno przedmioty codziennego użytku jak i takie, których rolą jest jedynie pięknie wyglądać – zastawy stołowe, wazony, świeczniki, lampy, patery, i wiele innych. Ich wspólną cechą jest oryginalność.

Czy widzieliście kiedyś misę w kształcie odcisku palca? Albo skarbonkę wzorowaną kształtem na płetwie rekina? A może wazon wyglądający jak stos ułożonych jeden na drugim kamieni? Między innymi takie właśnie porcelanowe cudeńka powstały w mediolańskim studio Industreal.

Gdybyście szukali ciekawych, zabawnych pojemników do kuchni, polecam „uczłowieczone” naczynia z serii "Art and Craft" zaprojektowane w studiu Krasznai z Barcelony, wyciągające do nas pulchne rączki. Natomiast w łazience doskonale sprawdzi się elegancki porcelanowy komplet stworzony przez Bodo Sperlain'a dla Bliss Home.

A tym naprawdę odważnym, szukającym nietuzinkowych, przyciągających wzrok i być może nieco kiczowatych przedmiotów, polecam ekscentryczną lampę Fish projektu Minke van Voorthuizen'a. Jeśli komuś się wydaje, że lampa z porcelany, to na pewno jakiś ozdobny, pałacowy żyrandol, to się myli. Co byście powiedzieli na lampę w kształcie łososia? W końcu nazwa zobowiązuje.

Porcelana, choć wynaleziona tysiące lat temu, nadal może zaskakiwać formą. Może więc warto przełamać stereotypy i wykorzystywać ją częściej w urządzaniu współczesnych wnętrz, bawiąc się jej kształtem i fakturą. Jeśli tylko nie macie słoniowej, niezdarnej natury na pewno warto spróbować.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze