1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Gdzie na narty - gorące miejsca tego sezonu!

Gdzie na narty - gorące miejsca tego sezonu!

123rf.com
123rf.com
Zobacz galerię 11 zdjęć
Zima wreszcie przyszła! Czas wytrzeć z kurzu narty i wybrać miejsce na szusowanie. Polecamy kilka sprawdzonych miejscówek.

1. Chamonix, Francja

Prawdziwa mekka dla narciarzy, wyzwanie dla początkujących i prawdziwy "a must" dla średnio zaawansowanych, raj dla zaawansowanych. Ten najstarszy ośrodek narciarski we Francji leży u podnóża Mont Blanc - najwyższego szczytu Europy, a trasy narciarskie, jakie oferuje, uznawane są za najpiękniejsze w Alpach.

Dotrzeć do Chamonix można przez Genewę, z której do kurortu dojedziemy jednym z wielu busów. Tańszym lotniskiem jest Bazylea, ale stamtąd czeka nas jeszcze 5-godzinna podróż pociągiem.

Jako że jest to popularny kurort, można w Chamonix znaleźć zakwaterowanie na każdą kieszeń. Zatem nie ma co czekać, tylko czas zacząć szukać atrakcyjnych połączeń!

2. Livigno, Włochy

Dawniej to miejsce było odcięte od świata nawet przez 9 miesięcy w roku. Nazywane z tego powodu "włoskim Tybetem", dziś jest jednym z atrakcyjniejszych włoskich miejsc, jeśli szukamy wypoczynku na nartach.

Z atrakcji turystycznych Livigno oferuje liczne knajpy, bary i restauracje z pyszną lombardzką kuchnią. Do tego dochodzą liczne wyciągi (w sumie 35), świetnie przygotowane stoki i możliwość jazdy w głębokim śniegu, (ogółem 115 kilometrów tras) ze zjazdem prawie do samej wioski.

Miasteczko znajduje się w strefie wolnocłowej, o czym warto pamiętać, robiąc zakupy.

3. Sierra Nevada, Hiszpania

To najbardziej na południe wysunięty rejon Europy, w którym można uprawiać narciarstwo. Najwyższym szczytem tego pasma oraz całego Półwyspu Iberyjskiego jest Mulhacén, mierzący 3478,6 m n.p.m.Sierra Nevada zasłynęła jako "a must" dla narciarzy. Nie ma tu właściwie wiele więcej poza hotelami, hostelami i wyciągami.

Wszystkie stoki i trasy są bardzo dobrze oznakowane i świetnie utrzymane, a trasa slalomowa dodatkowo oświetlona. Sierra Nevada gwarantuje też niepowtarzalne widoki, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie, kiedy podobno można zobaczyć wody Morza Śródziemnego i afrykański ląd!

Sprawdź również kurtki narciarskie bawełna

4. Stubaier Gletscher, Austria

Ten największy w Austrii lodowcowy teren narciarski jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spośród 110 km tras są tu i łatwe zjazdy dla początkujących, i trudne dla zaawansowanych. Na powierzchni lodowca Stubai śnieg leży od października do czerwca. Miejsce oferuje 25 wyciągów, z czego połowa to krzesełkowa a druga - to gondole, zaś nartostrady nartostrady o rozmaitym stopniu trudności znajdują się na wysokości od 1750 do 3333 m n.p.m.

 5. Zermatt, Szwajcaria

To miejsce warte odwiedzenia, zarówno w zimie, jak i w lecie, choć w sezonie (tu sezon narciarski jest najdłuższy w roku w całych Alpach) czeka nas tu niezwykle atrakcyjne białe szaleństwo. Jazda na zróżnicowanych stokach w otoczeniu tamtejszych czterotysięczników to niezapomniane wrażenie. Dodatkowo Zermatt rozłożony jest na 3 zróżnicowanych obszarach narciarskich: Gornergrat/Stockhorn (najstarszy z nich), Schwarzsee/Trockner Steg/Klein Matterhorn oraz Sunnegga/Blauherd/Unterrothorn, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność mijanych krajobrazów. Na narciarzy czeka w sumie około 70 wyciągów i 230 kilometrów tras narciarskich. Zermatt ma też ofertę dla piechurów: prawie 340 kilometrów świetnie oznakowanych szlaków.

6. Val d'Isere, Francji

Miejsce to wpisało się na dobre w panteon najatrakcyjniejszych dla narciarzy, gdy 2009 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Uważany za jeden z najpiękniejszych ośrodków alpejskich na świecie, Val d'Isere jest stacją, gdzie sezon narciarski trwa cały rok. Są tu trasy o różnej trudności, na które zawożą amatorów i zawodowców gondole i wyciągi orczykowe. Uwaga, kurort atrakcyjnymi trasami, widokami i ofertami mieszkaniowymi z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, więc warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce.

7. Kasprowy Wierch, Polska

Polskim narciarzom nie trzeba rekomendować tego miejsca, które uchodzi za jedyny w Polsce ośrodek o charakterze alpejskim. Z tego położonego prawie 2.000 m n.p.m. szczytu można podziwiać wierzchołki Tatr, a śnieg utrzymuje się tu nawet do maja. Położony jest nad 3 dolinami: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej, a po stronie słowackiej - nad Doliną Cichą. Na szczyt zawiezie nas jedna z trzech kolejek linowych. Z Kasprowego zjechać można 2 widowiskowymi trasami: Gąsienicową i Goryczkową - ta ostatnia uważana jest za najpiękniejszą trasę w Polsce.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze