1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 5 kroków Grety – odsuńmy w czasie ekologiczne zadłużenie i ratujmy naszą planetę

5 kroków Grety – odsuńmy w czasie ekologiczne zadłużenie i ratujmy naszą planetę

Lista „5 kroków Grety”, która pozwoli odsunąć w czasie ekologiczne zadłużenie i pomóc w ratowaniu naszej planet przed katastrofą klimatyczną, zainspirowana jest działalnością Grety Thunberg, młodej aktywistki ze Szwecji. (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Lista „5 kroków Grety”, która pozwoli odsunąć w czasie ekologiczne zadłużenie i pomóc w ratowaniu naszej planet przed katastrofą klimatyczną, zainspirowana jest działalnością Grety Thunberg, młodej aktywistki ze Szwecji. (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Ludzkość pobiła kolejny niechlubny rekord. Dzień Długu Ekologicznego, w którym zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może zregenerować, w 2021 roku przypadł znacznie wcześniej niż zwykle, bo już 29 lipca. Z tego względu wystartowała informacyjna akcja „Planeta nie jest na kredyt”.

Dzień Długu Ekologicznego oznacza datę, w której zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować. Jak podaje Global Footprint Network, organizacja wyliczająca dług ekologiczny, pierwszy raz światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 roku. Od tego czasu, każdego roku, ludzkość korzysta z planety więcej, niż może ona dać i dzień zadłużenia przypada dramatycznie wcześniej. W 2021 roku był to 29 lipca. Ponadto, jak wynika z wyliczeń, obecnie ludzie zużywają tyle zasobów ekologicznych, jakbyśmy żyli na 1,6 Ziemi, a wśród tych, na które zadłużyliśmy się w tym roku, są m.in. tlen, woda, prąd, paliwo, a także żywność.

Zadłużeni jako ludzie jesteśmy zatem w wielu obszarach codziennego życia i potrzeba nam terapii szokowej. Nie możemy dopuścić do tego, aby ziemski kredyt musiały spłacać kolejne pokolenia. Dlatego właśnie powstała akcja informacyjna „Planeta nie jest na kredyt”, której partnerami są WWF Polska oraz noizz.pl. O tym, jak poważna jest sytuacja klimatyczna, alarmują specjalne grafiki w mediach społecznościowych.

Inspirując się najmłodszymi przewodnikami zmiany, ogłoszono również 5 kroków Grety, które pozwolą odsunąć w czasie ekologiczne zadłużenie i pomóc w ratowaniu naszej planety przed katastrofą klimatyczną.

Lista zainspirowana jest działalnością Grety Thunberg, młodej aktywistki ze Szwecji, twórczyni ruchu #FridaysForFuture (Piątki dla Przyszłości). Film o niej zatytułowany „Jestem Greta” (reż. Nathan Grossman) otworzy 18. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity we wrześniu.

Greta w swoich wystąpieniach na światowych forach klimatycznych zwraca uwagę na działania, które może podjąć w swoim życiu każdy człowiek, by dokonać koniecznej zmiany. Mogą to być codzienne wybory jak jedzenie mniejszej ilości mięsa czy ograniczenie lotów samolotem. Aktywistka zachęca też do dołączania do ruchów aktywistycznych i regularnego głosowania w wyborach.

Oddana praca jednostek na rzecz planety jednak nie wystarczy. Potrzebne są zmiany systemowe, na co nieustająco zwracają uwagę partnerzy akcji – WWF Polska oraz portal noizz.pl. Nacisk na polityków i rządzących oraz decyzje na szczeblu krajowym i międzynarodowym stanowią niezbędny krok na liście ku jasnej i bezpiecznej przyszłości, dlatego piątym krokiem na liście akcji jest hasło: „Patrz władzy na ręce”.

Zachęcamy do wspierania akcji „Planeta nie jest na kredyt” przez udostępnianie grafiki w mediach społecznościowych oznaczając ją hashtagami: #pięćkrokówgrety #żyjesznakredytplanety #ziemianiejestnakredyt. Niech wieść o tym, że żyjemy na kredyt dotrze do jak największej i jak najbardziej różnorodnej grupy odbiorców.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze