1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Beskidzkie historie opowiedziane ze smakiem

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Dr Irena Eris Tasty Stories to już tradycja. Piąta edycja, która odbyła się w Krynicy-Zdroju, postawiła sobie za cel wywołanie wśród uczestników zainteresowania dziedzictwem kulturowym Beskidu Sądeckiego i ściśle z nim powiązanego Beskidu Niskiego oraz zapoznanie z działającymi tu artystami i rękodzielnikami.

Tradycją już jest, że podczas wrześniowego weekendu w Hotelu SPA Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju odbywa się beskidzka edycja Dr Irena Eris Tasty Stories. Tegoroczne wydarzenie (które miało miejsce 9–11 września) podsumowało kolejny – piąty już – rok odkrywania najciekawszych i przepełnionych smakiem historii związanych z tradycją kulinarną, w tym roku także nawiązujących do dziedzictwa kulturowego Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Historie te zostały opowiedziane w filmie wprowadzającym w projekt Dr Irena Eris Tasty Stories oraz w serii podcastów przez: Agatę Broniszewską, malarkę z Krynicy-Zdroju, Pawła Kąckiego, kustosza cerkwi w Powroźniku, wpisanej na listę zabytków UNESCO, oraz przez dwie koronczarki z Bobowej: Beatę Rzącę i Monikę Madej.

Jednak najbardziej spektakularnym tłem wspomnianych opowieści jest plenerowa kolacja, podczas której przy wspólnym stole zasiadają goście, by rozsmakować się w inspirowanych tradycją regionalnej kuchni daniach i razem wysłuchać zgromadzonych opowieści.

Zanim to nastąpiło, weekend rozpoczął się od piątkowego spotkania poświęconego Epifaniuszowi Drowniakowi, czyli słynnemu Nikiforowi Krynickiemu. O tym łemkowskim artyście, znanemu na całym świecie przedstawicielowi prymitywizmu, w niezwykle zajmujący sposób opowiadał Zbigniew Wolanin, ceniony etnograf I kurator Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Sobotni poranek zdominował kiermasz lokalnych produktów kulinarnych. Goście Hotelu SPA Dr Irena Eris mieli okazję zaopatrzyć się w doskonałej jakości ryby z gospodarstwa Filipa Kędziołki z Łabowej, chleb i domowe przetwory od Katarzyny Miernik-Pietruszewskiej z Wysowej-Zdroju, miody z pasieki Jacka Nowaka w Kamiannej, oscypki z rodzinnej firmy Jakuba Grońskiego oraz wina z lokalnej małopolskiej winnicy Chodorowa. Dodatkową atrakcją było w tym roku stoisko z bogatą kolekcją rękodzieła autorstwa koronczarek z Bobowej, słynącej na cały świat z tradycyjnej koronki klockowej.

Zwieńczeniem weekendowych atrakcji była wieczorna kolacja. Jak co roku obyła się w plenerze, na polanie przed hotelem z widokiem na Jaworzynę. Przygotował ją Janusz Myjak, szef kuchni Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój, wspierany przez zaproszonych do współpracy kucharzy: Patrycję Stefanów-Kot (Restauracja Koncertowa w Krynicy-Zdroju), Katarzynę Miernik-Pietruszewską (Stary Dom Zdrojowy w Wysowej) oraz dwóch szefów z Krakowa: Łukasza Cichego (Restauracja Biała Róża) i Marcina Sołtysa (Filipa 18). Efektem ich wspólnych przygotowań było wspaniałe menu zainspirowane tegorocznymi opowieściami, w którym lejtmotywem była delikatna faktura koronki, a kolory nawiązywały do cerkiewnych ikon i obrazów.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Uczestnicy kolacji zachwycili się formą przystawki z buraka i koziego sera oraz niezwykle aromatyczną i esencjonalną zupą, czyli bisque rakowym. Wszystkim smakowało danie z doskonałej jakości jesiotra z lokalnej hodowli, którego smak podkreśliły grzyby i kiszone śliwki. Goście dali się zaskoczyć ziarnami słonecznika (które zastąpiły w tym daniu kaszę), ale również kolejnym daniem, mięsnym, z rozpływającą się w ustach polędwicą z jelenia. Najwięcej odwołań do tradycji społeczności łemkowskich i żydowskich mieszkańców Beskidów, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowili większość w okolicy, znaleźć można było w deserze – tradycyjnym żydowskim cieście weselnym chonek łejkech (miodownik) z dodatkiem mirabelek zbieranych w połemkowskich sadach. Za dobór win do menu odpowiadał w tym roku sommelier Krzysztof Królczyk z Wineonline – wieloletni partner kulinarnych spotkań.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Kolacje Tasty Stories odbywają się zawsze w zaprojektowanej specjalnie na to wydarzenie scenografii, która również stanowi opowieść o regionie. Za projekt odpowiadają artystki z kolektywu Supergirls Do Design. W tym roku nawiązały do architektury i kolorystki zabytkowych cerkwi drewnianych, przywołując ich spokojną i kontemplacyjną aurę. A o merytoryczną zawartością wieczoru oraz przyjazną atmosferę zadbali prowadzący: Lucyna Zembowicz i Jakub Gutek z Film for Food.

Piąta edycja Dr Irena Eris Tasty Stories w Krynicy-Zdroju postawiła sobie za cel wywołanie wśród uczestników zainteresowania dziedzictwem kulturowym Beskidu Sądeckiego i ściśle z nim powiązanego Beskidu Niskiego oraz zapoznanie z działającymi tu artystami i rękodzielnikami. Nie tylko udało się go zrealizować, ale również rozbudzić w gościach hotelu apetyt na kolejne opowieści z regionu.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Kolejna, mazurska tym razem, odsłona projektu Dr Irena Eris Tasty Stories będzie miała miejsce w Hotelu SPA Dr Irena Eris na Wzgórzach Dylewskich, w dniach 7–9 października br.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze