1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Chińskie znaki zodiaku – sprawdź, kim jesteś w chińskim horoskopie

Chińskie znaki zodiaku – sprawdź, kim jesteś w chińskim horoskopie

Znaki w chińskim zodiaku zmieniają się co rok. (Fot. iStock)
Znaki w chińskim zodiaku zmieniają się co rok. (Fot. iStock)
Małpa, choć wygląda na mało poważną, jest do bólu praktyczna. Kogut jest głośny, ale w głębi duszy sentymentalny. Do Węża pasuje określenie „cicha woda brzegi rwie”, a Smok łączy w sobie rycerskość z arogancją. Odnajdź swój znak w chińskim zodiaku i przekonaj się, czy do ciebie pasuje.

Chiński zodiak składa się z 12 znaków zwierząt w następującej kolejności: Szczur, Wół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Owca, Małpa, Kogut, Pies i Świnia.
Znaki w chińskim zodiaku zmieniają się co rok, a nie jak w tradycyjnym horoskopie – co miesiąc.
W chińskim kalendarzu mamy do czynienia z 12 cyklami, z który każdy trwa jeden rok. Każdemu cyklowi patronuje jedno zwierzę. To są właśnie chińskie znaki zodiaku.
Cykle i znaki obliczane są na podstawie kalendarza księżycowego, a nie słonecznego jak w zachodnim horoskopie.
Chiński horoskop liczy ponad 2 tysiące lat i jest ważną częścią chińskiej kultury.

Chińskie znaki zodiaku – charakterystyka

SZCZUR
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Szczura, lata: 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020

Osoby urodzone w roku Szczura odznaczają się dużą zdolnością adaptacji do zmieniających się okoliczności i zdolnością do przetrwania w najtrudniejszych warunkach. Zwykle rozpiera je energia i lubią być ciągle w ruchu. Dzięki swojemu sprytowi, kreatywności oraz pracowitości osiągają to, czego chcą. Wyznaczają sobie ambitne cele zawodowe i z niezłomną wolą konsekwentnie je realizują. Przy tym wszystkim Szczury są ostrożne, oszczędne i często zamożne. Cenią sobie stabilizację finansową. Wesoły temperament oraz luz sprawiają, że pełno wokół nich przyjaciół. Szczury brylują na imprezach i wiodą ożywione życie towarzyskie. Z pozoru wydają się spokojne i zrównoważone, lecz wewnątrz najczęściej są roztrzęsione i bywają impulsywne. Do perfekcji doprowadzona samokontrola nie pozwala im na zdradzanie przeżywanych emocji. Zawsze liczą się z otoczeniem, gdyż samolubstwo nie leży w ich naturze.

Mocne strony Szczura: elastyczność, bystrość umysłu, optymizm, rozważność, wszechstronność, towarzyskość

WÓŁ (lub BAWÓŁ)
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Bawoła, lata: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021

Słowo, które najlepiej oddaje osobowość Woła, to wierność. Lojalne i stabilne w swoich poglądach Woły szybko zyskują zaufanie innych ludzi. Cechuje je talent do bycia liderami, przywódcami, autorytetami. Są świetne w zarządzaniu, choć trochę surowe dla swoich podwładnych, ale zawsze sprawiedliwe. Uczciwe Woły nigdy nie zawodzą i nie rzucają słów na wiatr, nie są też rozmowne. Wręcz kochają rutynę i szanują tradycyjne idee oraz przeszłość. To konserwatyści. Woły działają zgodnie z planem, metodycznie, krok po kroku, nie zrażając się przeszkodami. Są konkretne do bólu. Praca je kocha i one też ją kochają, ale nie pracują za darmo ani za niskie stawki. Dążą do bogactwa i je osiągają. W niesprzyjających okolicznościach zachowują spokój umysłu.

Mocne strony Woła: lojalność, uczciwość, odpowiedzialność, pracowitość, logika

TYGRYS
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Tygrysa, lata: 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022

Odważne, silne, a czasem i okrutne – Tygrysy w chińskiej kulturze są symbolem władzy i szczęścia. Osoby urodzone w roku Tygrysa są przeznaczone, by wygrywać w wielkim stylu. Możne je rozpoznać po tym, że są ambitne, egotyczne, żądne przygód i zwycięstwa. Tygrysy bywają też aroganckie, porywcze, arbitralne, zbuntowane. Żyją w przekonaniu, że świat leży u ich stóp, a one mają z tego korzystać. Dzięki niezwykłej odwadze i pewności siebie Tygrysy śmiało wcielają w życie swoje genialne pomysły. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, opinia innych się dla nich nie liczy. Jednocześnie Tygrysy są hojne, pełne pasji i pomocne dla bliskich im ludzi. Kochają lub nienawidzą; jeśli coś robią czy czują, angażują się w to bez reszty. Tygrys to postać wielobarwna i kompletnie nieprzewidywalna, która zazwyczaj nie grzeszy rozsądkiem.

Mocne strony Tygrysa: odwaga, namiętność, optymizm, poczucie własnej wartości, ambicja

KRÓLIK (lub ZAJĄC)
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Zająca, lata: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023

Na pierwszy rzut oka wydają się ciche i delikatne – i takie są w istocie, ale to nie cała prawda o osobach urodzonych w roku Królika. Gdy trzeba, potrafią działać szybko i skutecznie, chociaż zwykle nie zależy im na splendorach i zadowalają się statusem quo. Króliki mają pozytywny stosunek do świata, nie osądzają, tylko akceptują innych i wszystko to, co los im przynosi. Taki mają stosunek do świata, ponieważ w głębi duszy wiedzą, że urodziły się szczęściarzami. Nie muszą rozpychać się łokciami, podlegają subtelnym i zmiennym wpływom Księżyca. Choć są kruche i łagodne, wiele zrobią, żeby obronić swoją wolność. Po osiągnięciu swoich celów idą dalej, nie oglądając się za siebie, bo nie są przywiązane do swoich osiągnięć. Króliki wyróżniają się elegancją i wyrafinowanym poczuciem estetyki, znają się na manierach i zawsze odnajdą się w sytuacjach towarzyskich. W Chinach utarło się powiedzenie, że właśnie Królik wie, jak naprawdę żyć, dlatego jest symbolem długowieczności. To jego wola życia sprawia, że oszczędza swoją energię witalną, co może wyglądać jak lenistwo.

Mocne strony Królika: tolerancja, elegancja, życzliwość, umiłowanie wolności, altruizm

SMOK
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Smoka, lata: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024

Smok jest znakiem arystokratycznym, niepodporządkowującym się komukolwiek. Osoby urodzone w roku Smoka charakteryzuje wewnętrzna moc i duch walki. Smoki można rozpoznać po tym, że emanują naturalną charyzmą, wywierają na otoczenie magnetyczny wręcz wpływ. W realizacji własnych ideałów buchają jak wody gejzerów. Mają ogromną siłę przekonywania i perswazji, a jeśli tak wybiorą – również manipulacji. Smokowi nikt się nie oprze – z tego powodu bywa niebezpieczny. Z drugiej strony jednak Smoki są rycerskie, pierwsze biegną z pomocą i myślą o innych. Chociaż wydają się silne, nie są stworzone do życia w pojedynkę. Na szczęście natura wyposażyła je w uwodzicielski czar, dzięki któremu błyskawicznie podbijają serca. To, co czasem gubi Smoki, to duma, a nawet pycha. Urażony, zlekceważony czy odrzucony Smok staje się groźnym wrogiem, który nie odpuści okazji, żeby wziąć odwet. Potrafi działać z olbrzymią siłą i z taką samą – niszczyć.

Mocne strony Smoka: determinacja, czar osobisty, prawdomówność, głębia psychiczna, popularność

WĄŻ
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Węża, lata: 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025

Osoby urodzone w roku Węża roztaczają wokół siebie aurę tajemniczości, czym zaciekawiają. Poznamy je po tym, że więcej milczą, niż mówią, i mają przenikliwy wzrok. Węże to urodzeni obserwatorzy. Są spokojne, metodyczne i analityczne. Priorytetem dla nich jest doprowadzić sprawy do końca, bo są nieugięte. Odznaczają się silnym poczuciem odpowiedzialności za siebie i innych, noszą w sobie pokorę i skromność. Źle znoszą chaos i niejasności, są głębokimi myślicielami, których cechuje sceptycyzm. Chińczycy uważają, że Węże rodzą się wyposażone w życiową mądrość. Wiedzą więcej niż inni – i to nie wiadomo skąd. Dystans to ich drugie imię, nie przepadają za dramaturgią, nie ekscytują się. Czasem brakuje im pewności siebie w towarzystwie, ponieważ popadają w izolację i bywają zatwardziałymi introwertykami.

Mocne strony Węża: spokój wewnętrzny, spostrzegawczość, skromność, pokora, zdystansowanie

KOŃ
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Konia, lata: 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014

Konie mają w sobie wiele samodzielności – to indywidualiści, którzy idą swoją drogą. Kochają zmiany i szybkie tempo życia, a nie każdy dotrzymuje im kroku, więc wolą polegać na sobie. Są pełne życia i energii, często ważną sferą życia jest dla nich aktywność fizyczna. Są nieprzewidywalne – raz wydają się wręcz stoickie, a za chwilę impulsywne, a nawet gwałtowne. Zawsze dowcipne, inteligentne i ciekawe świata oraz ludzi. Szybko się zakochują i równie szybko odkochują. Świetnie radzą sobie z pieniędzmi i jeśli ich ścieżka kariery zapewnia im wolność, błyskawicznie wspinają się po szczeblach kariery. Mają otwarty umysł i błyskawicznie kojarzą fakty. Swoją inteligencję czasem wykorzystują, żeby manipulować innymi znakami. Trzeba uczciwie powiedzieć, że Konie nie grzeszą empatią, są z natury chłodne, egoistyczne i uparte. Można je rozpoznać po nonkonformizmie – nie respektują sztywnych zasad czy standardowych sposobów działania.

Mocne strony Konia: oryginalność, genialny umysł, otwartość na zmiany, samodzielność

KOZA (lub OWCA)
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Kozy, lata: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015

Ma duszę artystki i kobiecą osobowość. Koza jest łagodna, nieśmiała, dobrotliwa. Osoby urodzone w jej latach bywają nadwrażliwe i zmagają się z huśtawkami emocjonalnymi. To one kochają za bardzo i wybaczają 77 razy. Nie należy się po nich spodziewać, że będą działać zgodnie z ustalonym planem, nie warto wymagać od nich samodyscypliny i konsekwencji. Do Kóz zawsze przyplątuje się jakiś bezpański pies czy kot, któremu ofiarują miejsce pod swoim dachem. Przepadają też za nimi małe dzieci. Dla każdej Kozy najważniejsze jest domowe ognisko. Chińczycy są zdania, że fortuna im sprzyja, bo mają dobre serce. Kozy nie schodzą poniżej pewnego poziomu życia, chociaż nie zabiegają o pieniądze i zawsze dzielą się tym, co mają. Kozy mają szczęście, bo często bywają obdarowywane i bez problemu zyskują wpływowych ludzi. Koza żyje w przekonaniu, że wszechświat spełnia jej życzenia. Ma w sobie pasywną siłę, potrafi też wiele wybłagać, a jej słabą stroną jest to, że może się załamać po niepowodzeniu.

Mocne strony Kozy: dobre serce, kreatywność artystyczna, zaufanie, hojność, rodzinność

MAŁPA
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Małpy, lata: 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016

Motto życiowe Małpy brzmi – brać z życia pełnymi garściami. Urodzeni w roku Małpy jak nikt inny zdają sobie sprawę, że na świecie nie ma stałości i nie istnieją straty nie do powetowania. Z takim nastawieniem do życia można zachować pogodę ducha, postawić na elastyczność i podróżować zawsze pierwszą klasą. Małpy mają genialne umysły, które sprytnie wykorzystują. Choć wyglądają na niepoważnych wesołków, tak naprawdę są realistami. Swoje zdolności intelektu wykorzystują do osiągnięcia celów praktycznych. Dbają o swoje życie tu i teraz, nie tracą ani pieniędzy, ani czasu, skrzętnie planując strategię działania. Małpa to ktoś, kto nigdy nie przepuści lukratywnej propozycji czy okazji, żeby ułatwić sobie życie. Nie zrezygnuje z niezależności. Atutem Małpy jest wykazywanie inicjatywy i śmiałość, żeby stawiać czoła nowym wyzwaniom. Jej słabe strony to brak cierpliwości i lojalności.

Mocne strony Małpy: aktywność, błyskotliwość, elastyczność, poczucie humoru, wewnętrzna wolność

KOGUT
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Koguta, lata: 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029

Największy ekscentryk chińskiego zodiaku. Koguty najpierw dają poznać się ze swojej agresywnej, nadpobudliwej i egoistycznej strony, ale gdy pozna się je bliżej – ukazuje się ich przyjacielskie, wręcz sentymentalne oblicze. Lubią zwracać na siebie uwagę gwałtownością, gadatliwością i stawianiem na swoim, jednocześnie jednak mają w sobie uważność wnikliwego obserwatora, który dokładnie prześwietla otoczenie niczym rentgen. Koguty na pewno nie są jednoznaczne. Są nieustannie czujne i w każdej chwili gotowe do ataku. Można je poznać po zarozumiałości, przekonaniu, że są pępkiem świata i arogancji. Uwielbiają krytykować, debatować i pokazywać, jakie są inteligentne. Mają zacięcie aktorskie, zwykle błyszczą w towarzystwie. Cechuje je wyśrubowana elokwencja.

Mocne strony Koguta: przyjacielskość, pewność siebie, bezpośredniość, życiowa werwa, wszechstronność

PIES
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Psa, lata: 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030

Cechami, które wyróżniają Psy, są lojalność i uczciwość. Z natury ostrożne i początkowo nieufne, gdy się do kogoś przekonają, stają się oddane i obdarzają bezgranicznym zaufaniem. Osoby urodzone w roku Psa są wspierającymi przyjaciółmi, wiernymi partnerami, poświęcającymi się rodzicami. Uznaje się je za najbardziej pozytywny i sympatyczny znak chińskiego zodiaku. Nie sposób ich nie lubić czy krytykować, bo zawsze grają fair play. Do tego są uprzejme, wyrozumiałe, pomocne, bezpretensjonalne. Psy zwykle bardziej angażują się w sprawy innych niż we własne. Doskonale wiedzą, jak spełniać oczekiwania drugiej strony, każdy jest dla nich ważny. Pies to ideowiec, który walczy o słuszną sprawę, nie idzie na układy, nie zważa na korzyści materialne. Ich moralność jest najwyższej próby. Dla Psów coś jest białe, nie uznają szarości. Ich cieniem jest pesymizm, czasem krytycyzm i ataki złości od czasu do czasu.

Mocne strony Psa: wierność, wyrozumiałość, empatia, odróżnianie dobra od zła, kultura osobista

ŚWINIA
chińskie znaki zodiaku; urodzeni w roku Świni, lata: 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019

Świnia jest najmniej skomplikowanym znakiem chińskiego zodiaku. Szczera, otwarta, bezpretensjonalna. Ma serce na dłoni i żadnych tajemnic. Z natury ugodowa, zawsze dąży do mediacji, nigdy nie dolewa oliwy do ognia, a wręcz przeciwnie – skutecznie łagodzi konflikty.
Kieruje się wewnętrznym poczuciem sprawiedliwości, potrafi współczuć i szybko zdobywa zaufanie innych. Kręgi przyjaciół są dla niej bardzo istotne, działa też w fundacjach i towarzystwach charytatywnych. To ona organizuje wyjazdy i przyjęcia, ale nigdy nie szuka poklasku czy uznania. Zawsze niezbędna, ale w drugim szeregu. Stara się być potrzebna i wszystkich zadowolić. Świnie są też naiwne i dają się wykorzystywać. Nie tylko przez przyjaciół czy rodzinę, ale też w pracy. Osoby urodzone w roku Świni są pilne, podporządkowane szefowi, posłuszne, zostają po godzinach i nie narzekają. Nie lubią samotności i mają słabą wolę. Nie powinny zajmować się finansami. Bywają wścibskie i udzielają rad nieproszone.

Mocne strony Świni: pracowitość, szczerość, współczucie, dobroć, pozytywność

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze