1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Bajka „Strażak Sam” z pilotką Krystyną – łamanie stereotypów to ważny element w edukacji dzieci

Kadr z nowego sezonu bajki „Strażak Sam” z nową postacią – pilotką Krystyną Kaminski (Fot. materiały prasowe)
Kadr z nowego sezonu bajki „Strażak Sam” z nową postacią – pilotką Krystyną Kaminski (Fot. materiały prasowe)
Znacie bajkę „Strażak Sam”? Jedną z bohaterek jej najnowszego sezonu jest pilotka Krystyna Kaminski, Polka kierująca samolotem ratowniczym. To ważny krok do tego, by od najmłodszych lat uświadamiać dzieci, że mogą wykonywać każdy zawód, niezależnie od płci.

„Strażak Sam” to jedna z ulubionych bajek najmłodszych, która przy okazji uczy dzieci zasad bezpieczeństwa. Od pierwszego sezonu serial edukuje również w innych obszarach. W prosty, dopasowany do dziecięcych potrzeb sposób pokazuje, jak ważne są: empatia, dbanie o relacje w lokalnej społeczności czy właściwa komunikacja.

Co więcej, „Strażak Sam”, kreując bohaterki kobiece, pokazuje, że zawody takie jak strażak nie są zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Dlatego najnowszy sezon bajki przynosi, oprócz postaci, które znamy i kochamy, nową postać pilotki Krystyny Kaminski.

Pilotka Krystyna Kaminski, nowa bohaterka bajki „Strażak Sam” (Fot. materiały prasowe)

– Cieszymy się, że możemy przedstawić pierwszą polską postać w serialu „Strażak Sam”, doceniając w ten sposób polskich widzów, którzy są fanami tego serialu od lat. Z radością informujemy, że zespół Pontypandy powiększa się o bohaterkę Krystynę Kaminski. Mamy nadzieję, że ta postać będzie inspirować kolejne pokolenia fanek i fanów bajki – mówi Katarzyna Gruszka-Mierzwa, Mattel Senior Manager Consumer Products.

Marta Majchrzak, psycholożka i badaczka społeczna, dołączyła do zespołu „Strażaka Sama”, by podzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat tego, jak silne postacie kobiece w bajkach mogą inspirować i motywować kolejne pokolenia: – Wszystkie dzieci mają prawo do rozwijania swojego potencjału, poszukiwania takich pasji, które będą dawały napęd do życia i poczucie dumy z siebie. Warto wybierać do oglądania takie treści, które będą wspierać ich aspiracje i marzenia.

Jeśli chcemy świata, w którym nasze dzieci będą szczęśliwe i będą mogły w pełni realizować siebie, warto wspierać je chociażby poprzez podsuwanie odpowiednich bajek. To do nas, dorosłych, należy tworzenie takich przestrzeni, w których swobodnie będą mogły poszukiwać tego, co daje im radość, w oderwaniu od oczekiwań i stereotypów społecznych. Bajka może stać się doskonałym pretekstem do rozmowy, na przykład o tym, że każdy, niezależnie od płci, może wykonywać zawód, o jakim marzy.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze