1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Astronautka Samantha Cristoforetti – Barbie w kosmosie z inspiracją dla dziewczynek

Astronautka Samantha Cristoforetti – Barbie w kosmosie z inspiracją dla dziewczynek

Samantha Cristoforetti z własną lalką Barbie (Fot. materiały prasowe)
Samantha Cristoforetti z własną lalką Barbie (Fot. materiały prasowe)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek i Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej Barbie i Europejska Agencja Kosmiczna ruszają ze wspólną inicjatywą, której celem jest inspirowanie dziewczynek do rozważenia kariery związanej z nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Ambasadorką projektu jest Samantha Cristoforetti, która przebywa właśnie na misji w kosmosie – z własną lalką Barbie – skąd odpowiedziała na pytania dziewczynek i podzieliła się z nimi doświadczeniami z pracy.

Samantha Cristoforetti jest jedną z Barbie Role Model – tytuł i własną lalkę otrzymała w 2019 roku. To też pierwsza astronautka Europejskiej Stacji Kosmicznej i od niedawna także pierwsza w Europie kobieta na stanowisku przywódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Samantha przebywa właśnie na misji, na którą zabrała swoją Barbie, i z kosmosu kieruje przekaz do dziewczynek, aby odważnie planowały swoją przyszłość i dążyły do spełnienia marzeń.

Samantha Cristoforetti z własną lalką Barbie (Fot. materiały prasowe) Samantha Cristoforetti z własną lalką Barbie (Fot. materiały prasowe)

W kwietniu tego roku pochodząca z Włoch astronautka Samantha Cristoforetti dołączyła do załogi statku SpaceX Crew Dragon, którym razem ze swoimi współpracownikami z całego świata wystartowała z Ziemi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Mimo wielu obowiązków, które przyczyniły się do tego, że została pierwszą astronautką ESA, która odbyła „spacer” w kosmosie, tzw. spacewalk (inaczej EVA), oraz pierwszą kobietą w Europie na stanowisku dowódcy ISS – znalazła czas, by w towarzystwie swojej lalki Barbie odpowiedzieć na pytania dziewczynek dotyczące jej pracy.

Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, podkreślił: – Astronautka ESA Samantha Cristoforetti uczestniczy we wspaniałej misji, która niesie korzyści dla nauki, inżynierii i edukacji. Pomaga również w rozwoju naszych przyszłych misji w całym Układzie Słonecznym. Podobnie jak w przypadku wszystkich naszych astronautów ESA, jestem bardzo dumny z jej osiągnięć, a fakt, że podkreślają one, że kobiety i mężczyźni odgrywają jednakową rolę w eksploracji kosmosu, to kolejny pozytywny aspekt misji Minerva.

Samantha Cristoforetti z własną lalką Barbie (Fot. materiały prasowe) Samantha Cristoforetti z własną lalką Barbie (Fot. materiały prasowe)

Pięć dziewczynek z całej Europy zostało wybranych do zadania pytań słynnej astronautce za pośrednictwem oficjalnego partnera projektu Barbie Dream Gap1 – fundacji Inspiring Girls International, międzynarodowej organizacji charytatywnej, która łączy dziewczynki z inspirującymi kobietami na całym świecie. Pytania wybrane podczas prowadzonych przez Barbie i Inspiring Girls warsztatów o tematyce kosmicznej zostały nagrane przez dziewczynki z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i rodzinnych Włoch Samanthy. Przedstawicielką Wielkiej Brytanii była dziesięcioletnia Elisabeth Cabales z Norfolk (fragment z rozmowy w wideo poniżej), która zapytała Samanthę o to, jak dba o swoje zdrowie w kosmosie, co je, dlaczego została astronautką i jak utrzymuje kontakt ze swoimi dziećmi na Ziemi.

– Jesteśmy dumni i podekscytowani, że mogliśmy dać dziewczynkom tę fantastyczną okazję do zadania pytań bezpośrednio Samanthcie Cristoforetti na temat jej roli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta inspirująca współpraca pomoże im odkryć nowe możliwości – powiedziała Miriam González Durántez, założycielka fundacji Inspiring Girls. Jak mówi Lisa McKnight, EVP & Global Head, Barbie: – Celem każdego działania Barbie jest przypominanie dziewczynkom, że mogą być kimkolwiek chcą. Dzięki współpracy z Samanthą Cristoforetti, ESA i Inspiring Girls możemy wzbudzić ich zainteresowanie karierą związaną ze STEM [STEM – akronim od słów Science, Technology, Engineering, Mathematics. Nauka, technologia, inżynieria i matematyka jako wspólne dziedziny nauczania – przyp. red.] w nadziei na wyrównanie szans dziewczynek i kobiet na całym świecie.

W marcu 2019 roku, na początku współpracy Barbie i ESA, Barbie uhonorowała Samanthę Cristoforetti jedyną w swoim rodzaju lalką, która została wykonana na jej podobieństwo, a następnie – w październiku 2021 roku – wprowadziła model do sprzedaży. Od tamtej chwili każda dziewczynka marząca o przyszłości w kosmosie mogła mieć lalkę, która reprezentuje tę wizję. Część przychodów ze sprzedaży trafia do organizacji Women i Aerospace Europe.

Lalka Barbie na podobieństwo Samanthy Cristoforetti (Fot. materiały prasowe) Lalka Barbie na podobieństwo Samanthy Cristoforetti (Fot. materiały prasowe)

Lalka Samantha Cristoforetti nie jest jednak pierwszą lalką astronautką w kolekcji Barbie. Pierwszy raz lalkę w stroju wzorowanym na ówczesnym skafandrze kosmicznym wyprodukowano w 1965 roku. Barbie w swojej wieloletniej karierze występowała także w roli astrofizyczki czy naukowczyni kosmicznej, a wśród lalek znajdują się modele stworzone na podobieństwo wielu inspirujących kobiet – wzorów do naśladowania. Tę dziedzinę, obok Samanthy Cristoforetti, reprezentują także astronautka Sally Ride z USA i Anna Kikina z Rosji.

Pierwsza lalka Barbie w stroju astronautki (Fot. materiały prasowe) Pierwsza lalka Barbie w stroju astronautki (Fot. materiały prasowe)

Samantha wkrótce rozpocznie lot powrotny na Ziemię. Gdy misja Minerva dobiegnie końca, lalka Barbie Samantha Cristoforetti, która towarzyszyła astronautce na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zostanie wystawiona w siedzibie ESA.

1Badania pokazują, że wiele dziewczynek już w wieku 5 lat zaczyna wątpić w swoje możliwości i zaczyna rozwijać w sobie przekonanie, że nie są one tak inteligentne i zdolne jak chłopcy. Przestają wierzyć, że jako kobiety mogą być, kim chcą, i robić, co chcą. To zjawisko nazywa się dream gap. Barbie pragnie zatrzymać ten proces. W 2018 roku marka rozpoczęła Projekt Dream Gap – globalną inicjatywę mającą na celu zapewnienie dziewczynkom zasobów i wsparcia, które pomogą im zyskać wiarę we własne siły i zapewnią lepszy start w przyszłość.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze