1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Katarzyna Kasia Warszawianką Roku 2023

Dr Katarzyna Kasia (Fot. Zbyszek Kaczmarek/Forum)
Dr Katarzyna Kasia (Fot. Zbyszek Kaczmarek/Forum)
To już oficjalne – dr Katarzyna Kasia, filozofka i publicystka, została Warszawianką Roku 2023. „Gdybym miała tak naprawdę powiedzieć, kim jestem, to słowo warszawianka zdecydowanie przychodzi mi do głowy jako pierwsze” – mówiła w filmie przedstawiającym kandydatkę.

Wybór nie był łatwy – o tytuł Warszawianki Roku 2023 starały się bowiem kobiety, które inspirują, pomagają i każdego dnia poprawiają otaczającą nas rzeczywistość. Słowem: są konstruktorkami lepszego świata.

Najpierw spośród ponad 300 zgłoszonych kandydatek dwunastoosobowa kapituła wybrała 10 niezwykłych kobiet, które walczyły o ten zaszczytny tytuł. Były to – poza dr Katarzyną Kasią: Krystyna Budnicka, Zofia Czekalska, Marzena Dębska, Kamila Ferenc, Sylwia Gregorczyk-Abram, dr Hanna Machińska, Katarzyna Nicewicz, Agnieszka Szpila i Justyna Wydrzyńska – wspaniałe działaczki społeczne, a jednocześnie prawniczki, filozofki, pedagożki, pisarki czy lekarki. Mieszkańcy Warszawy mogli głosować na nie papierowo lub przez Internet do 10 listopada. Natomiast oficjalne ogłoszenie Warszawianki Roku 2023 miało miejsce 21 listopada podczas uroczystej gali w Małej Warszawie.

Łącznie w plebiscycie oddano prawie 35 tysięcy głosów, z których najwięcej otrzymała dr Katarzyna Kasia – filozofka i publicystka, która „z ogromnym poczuciem humoru komentuje polityków w »Szkle Kontaktowym«, publikuje m.in. w »Kulturze Liberalnej«, tygodniku »Newsweek« oraz prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat. Twierdzi, że jeśli może coś zrobić, żeby w Polsce nigdy więcej nie było faszyzmu, antysemityzmu, bezsensownej przemocy – zrobi wszystko” – jak słyszymy w filmiku przedstawiającym kandydatkę.

Filozofka wyznaje, że warszawskość to dla niej fundamentalnie ważna część tożsamości. – Warszawa to jest moje miasto, w Warszawie się urodziłam, wychowałam, do Warszawy zawsze wracam dokądkolwiek i na jakkolwiek długo bym nie pojechała – mówi.

Konkurs na Warszawiankę Roku był organizowany corocznie od 1967 do 1981 roku przez Warszawski Ośrodek Radiowo-Telewizyjny z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Reaktywowany został w 2018 roku – w setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych – przez miasto stołeczne Warszawa. Jego celem jest wyróżnienie kobiet, które swoją pracą zawodową lub społeczną istotnie przyczyniają się do szerzenia ważnych humanistycznych wartości, takich jak tolerancja, europejskość czy różnorodność, a także które działają na rzecz społeczności lokalnej i globalnej. W latach poprzednich laureatkami zostały: Irena Sendlerowa, Anna Ojer, Nicole Sochacki-Wójcicka, Krystyna Janda, Wanda Traczyk-Stawska oraz Małgorzata Szumowska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze