1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak obchodzimy święta Bożego Narodzenia na świecie? Ciekawostki

Jak obchodzimy święta Bożego Narodzenia na świecie? Ciekawostki

Jak świętują Meksykanie, Japończycy czy mieszkańcy RPA? Sprawdzamy! (Fot. iStock)
Jak świętują Meksykanie, Japończycy czy mieszkańcy RPA? Sprawdzamy! (Fot. iStock)
Pachnąca lasem choinka, suto zastawiony stół i dzielący się opłatkiem najbliżsi – czy święta Bożego Narodzenia na świecie obchodzone są w taki sam sposób jak w Polsce? Okazuje się, że niemal każdy kraj ma swoje własne zwyczaje i tradycje pielęgnowane od wielu lat, a niektóre z nich mogą nam się wydawać co najmniej dziwne lub zaskakujące. Jak świętują Meksykanie, Japończycy czy mieszkańcy RPA? Sprawdzamy!

Tradycje bożonarodzeniowe w innych krajach

Boże Narodzenie to czas szczególny, kiedy z radością spotykamy się z najbliższymi i wspólnie przez 3 dni świętujemy narodziny Jezusa przy stole zastawionym najlepszymi smakołykami. Zgodnie z Polskimi obyczajami obchody zaczynają się w Wigilię, kiedy to po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie członkowie rodziny składają sobie życzenia przy pięknie udekorowanej choince, dzielą się opłatkiem i zasiadają do wspólnej wieczerzy. W wielu domach wciąż jest pielęgnowana tradycja przygotowywania dwunastu dań, symbolizujących poszczególne miesiące w roku, oraz spożywania ryb i potraw niezawierających innego rodzaju mięsa. Wigilijny wieczór zazwyczaj kończy się wyjściem na pasterkę oraz wspólnym śpiewaniem ulubionych kolęd i pastorałek. Kolejne dwa dni to głównie czas wypoczynku, odwiedzin u bliskich, biesiadowania i radowania się ze wspólnie spędzonych chwil. A jak wyglądają tradycje świąteczne na świecie? Czy święta też trwają kilka dni i są spędzane przy choince?

Święta Bożego Narodzenia na świecie – ciekawostki

Każdy kraj ma swoje własne obyczaje związane ze świętami, które innym mogą wydawać się bardzo interesujące albo wręcz nieco dziwaczne. Dlatego też, wybierając się w okolicach nowego roku do danego państwa, warto wcześniej zapoznać się z obowiązującymi tam tradycjami praktykowanymi w tym szczególnym czasie. Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia na świecie? Poznajcie kilka interesujących przykładów:

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii już na początku grudnia ulice i sklepy wypełniają się świątecznymi ozdobami, a w odliczaniu dni do świąt pomaga kalendarz adwentowy. Anglicy najhuczniej obchodzą 25 grudnia, a Wigilia jest najczęściej dniem przeznaczonym na ostatnie przygotowania i zakupy. W pierwszy dzień świąt rodziny spotykają się na uroczystym obiedzie, nieraz organizowanym w restauracjach. Najważniejszymi daniami są: pieczony indyk z warzywami oraz ciasto z bakaliami. Tego dnia każdy czeka na oficjalne przemówienie króla, które zazwyczaj odbywa się o godzinie 15. Następnego dnia tradycyjnie rozdawane są bezdomnym pudełka z resztkami jedzenia, a w otwartych galeriach zaczyna się wielka poświąteczna wyprzedaż.

Finlandia

Gdzie warto spędzić Boże Narodzenie za granicą? Oczywiście w krainie świętego Mikołaja! W Finlandii wygląda ono podobnie jak w Polsce, jednak podstawową różnicą jest obowiązkowe odwiedzenie sauny przed świąteczną wieczerzą. W skład wigilijnych dań wchodzą: serwowana z musztardą pieczona szynka, sałatka buraczana, przystawki rybne, tarta ze śliwkami, pudding oraz glögi – rodzaj aromatycznego grzanego wina. Ważnym punktem bożonarodzeniowego repertuaru są odwiedziny przybyłego z Laponii św. Mikołaja, który puka do drzwi (a nie wchodzi kominem) i rozdaje drobne prezenty.

Australia

Grudzień to w Australii pełnia lata i temperatury dochodzące w niektórych regionach nawet do 35–40°C, dlatego rodzinna wieczerza wigilijna to dość często BBQ na plaży. Mieszkańcy tego urokliwego kontynentu uwielbiają celebrować święta Bożego Narodzenia, zdobiąc domy i choinki już na początku miesiąca. Tradycją jest wspólne śpiewanie kolęd oraz odwiedziny św. Mikołaja, który ze względu na porę roku przypływa na desce surfingowej i nosi bermudy oraz klapki. 26 grudnia to Boxing Day, czyli początek wielkich, szalonych wyprzedaży w otwartych centrach handlowych.

Meksyk

Uroczystości świąteczne, zwane Pasadas, zaczynają się w Meksyku już 16 grudnia i są obchodzone bardzo hucznie przez mieszkańców tego państwa. Przedstawiają one wędrówkę Marii i Józefa do Betlejem, dlatego w te dni odbywają się procesje, podczas których śpiewane są kolędy i noszone figurki świętych. Sama Wigilia odbywa się w gronie rodzinnym, gdzie przy choince i szopce spożywany jest zazwyczaj indyk ze słodkim ponczem. Ważnym elementem świąt jest wypełniona słodyczami piniata w kształcie siedmioramiennej gwiazdy nawiązującej do grzechów głównych.

Wenezuela

Poznając tradycje świąteczne na świecie, nie sposób pominąć Wenezueli. W tym pełnym słońca państwie obchody zaczynają się od Święta Pasterzy przypadającego na 23 grudnia, kiedy to Wenezuelczycy przebierają się w tradycyjne stroje i szukają ukrytego posążka Jezusa. Podczas wieczerzy wigilijnej domownicy najczęściej spożywają hallacas – rodzaj wrapów z mięsnym nadzieniem. W trakcie świąt mieszkańcy Wenezueli tłumnie uczęszczają do kościoła, jednak ze względu na panujące wtedy upały przyjeżdżają na… wrotkach.

Austria

W Austrii jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji pielęgnowanych od czasów średniowiecznych są przedświąteczne jarmarki, na których można kupić m.in. smaczne przekąski, grzane wino, ozdoby choinkowe czy różnorodne wyroby rękodzielnicze. Święty Mikołaj obdarowuje tutaj dzieci 6 grudnia, jednak równocześnie z nim pojawia się Krampus – zły stwór będący na wpół człowiekiem i kozłem, który karze niegrzecznych chłopców i niegrzeczne dziewczynki, chłoszcząc je rózgą.

Peru

W tym kraju świętowanie zaczyna się o północy z 24 na 25 grudnia i tuż po pasterce. Po złożeniu życzeń rodzina i bliscy zasiadają do stołu, na którym nie może zabraknąć takich przysmaków, jak faszerowany owocami kurczak bądź indyk, pieczona szynka, ciasto „panettone” (rodzaj babki z bakaliami) oraz płynna czekolada z dodatkiem rumu. Ważne tradycje Peruwiańczyków to: przygotowywanie szopki z dużą ilością zwierząt oraz puszczanie fajerwerków w wigilijną noc.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze