1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Pierwszy pacjent z implantem steruje myszką za pomocą myśli. Elon Musk ogłosił sukces Neuralink

Pierwszy pacjent z implantem steruje myszką za pomocą myśli. Elon Musk ogłosił sukces Neuralink

Elon Musk (Fot. Nathan Laine/Bloomberg via Getty Images)
Elon Musk (Fot. Nathan Laine/Bloomberg via Getty Images)
Elon Musk wraz ze sztabem swoich ekspertów i naukowców pracuje nad implantem mózgowym, który – według niego – miałby w przyszłości być wykorzystywany do leczenia między innymi depresji i schizofrenii. Naukowiec ogłosił właśnie, że prace przyniosły duży sukces. „Pierwszy pacjent, któremu wszczepiono implant mózgowy, może sterować myszką za pomocą myśli” — napisał Elon Musk.

„Wygląda na to, że pacjent wyzdrowiał, nie odczuwa żadnych znanych nam skutków ubocznych i jest w stanie sterować myszą, po prostu myśląc” – powiedział Elon Musk za pośrednictwem platformy X. Dodał też, że firma Neuralink, odpowiedzialna za implant mózgowy, próbuje teraz uzyskać od pacjenta jak najwięcej kliknięć przyciskiem myszy, co ma być podstawą do dalszych testów urządzenia.

W styczniu firma Muska uzyskała zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków i rozpoczęła nabór chętnych pacjentów do swojego pierwszego badania klinicznego na ludziach. Również w zeszłym miesiącu Neuralink wszczepiło chip pierwszemu pacjentowi. Wykorzystano do tego robota chirurgicznego, który umieszcza implant w obszarze mózgu kontrolującym zamiar ruchu. Początkowym celem Neuralink miało być właśnie umożliwienie ludziom kontrolowania kursora komputerowego lub klawiatury za pomocą myśli i wszystko wskazuje na to, że ten cel został osiągnięty.

Neuralink to start-up założony przez Elona Muska w 2017 roku. Firma pracuje nad zbudowaniem specjalnego oprogramowania łączącego ludzki mózg z komputerem. Miałoby to pomóc osobom po urazach korzystać z urządzeń, szczególnie telefonów i komputerów przy wykorzystaniu do tego wyłącznie myśli. Pierwszymi jego użytkownikami miałyby być osoby, które z różnych względów straciły władzę w kończynach. Jak podaje Reuters, Musk ma wobec Neuralink wielkie ambicje. Naukowiec twierdzi, że opracowany przez Neuralink chip ułatwiłby szybkie chirurgiczne wszczepianie jego urządzeń również w celu pomocy osobom zmagającym się z otyłością, depresją, schizofrenią i będącym w spektrum autyzmu.

Źródło: „Neuralink's first human patient able to control mouse through thinking, Musk says”, reuters.com [dostęp: 22.02.2024]
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze