1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Coraz więcej ludzi w Wielkiej Brytanii porzuca psy. Są rasy, które częściej niż inne tracą dom

Coraz więcej ludzi w Wielkiej Brytanii porzuca psy. Są rasy, które częściej niż inne tracą dom

Buldożki francuskie częściej niż inne rasy psów mają problemy ze zdrowiem. (Fot. Getty Images)
Buldożki francuskie częściej niż inne rasy psów mają problemy ze zdrowiem. (Fot. Getty Images)
Niepewna sytuacja ekonomiczne i wyższe koszty życia to powody, którymi tłumaczy się rosnącą falę porzucanych psów w Wielkiej Brytanii.

Według brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się bezdomnymi zwierzętami liczba porzuconych psów w Anglii i Walii dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat. Na niechlubnej liście wyrzuconych psów przodują buldożki francuskie, jedna z ras, która zyskała ogromną popularność dzięki reklamom i celebrytom. Według danych Kennel Club buldog francuski to druga po labradorze najpopularniejsza rasa psów w Wielkiej Brytanii.

Uroczo pochrapujące pieski o zabawnej fizjonomii wzbudzają ciepłe uczucia, dopóki są zdrowe i radosne. Niestety buldożki francuskie, podobnie jak mopsy i buldogi angielskie, czyli psy o płaskiej mordce, często chorują: mają problemy z oddychaniem, oczami i skórą. Wizyty u weterynarza i kosztowne leczenie, a także ubezpieczenie zwierzaka to duży wydatek – jednym słowem: kłopot.

– Badania wykazały, że u psów o płaskim pyszczku co roku o 24 proc. częściej diagnozuje się co najmniej jedno zaburzenie niż u psów mieszańców. To zwiększone ryzyko dla zdrowia prawdopodobnie przełoży się na znacznie wyższe koszty opieki weterynaryjnej dla właścicieli psów o specyficznej budowie ciała – twierdzi profesor nadzwyczajny epidemiologii zwierząt towarzyszących w Royal Veterinary College. Skala problemu jest na tyle duża, że skłoniła obrońców praw zwierząt do stworzenia kampanii edukacyjnej Born to Suffer, której celem jest uświadomienie ludziom problemów ras brachycefalicznych (o płaskich mordkach) i zniechęcenie ich do kupowania buldożków i mopsów. Rosnący popyt na te pieski, wywołany między innymi przez instagramowych i tiktokowych influencerów, spowodował rozwój pseudohodowli.

Miłośników buldożków i mopsów, którzy marzą o piesku takiej rasy, pracownicy Kennel Club zachęcają do adopcji zwierzaka, a nie kupowania go za grube tysiące funtów. Namawiają również do przemyślanych decyzji, podkreślając, że rosnąca liczba porzuconych psów wynika z pochopnych odruchów serca, które miały miejsca w czasie pandemii i przymusowej izolacji, gdy ludziom doskwierała samotność.

Źródło: Nicola Davis, Number of abandoned French bulldogs increases sharply in England and Wales, theguardian.com [dostęp: 18.03.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze