1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak manifestować marzenia? 3 skuteczne techniki, które prowadzą do ich spełnienia

Jak manifestować marzenia? 3 skuteczne techniki, które prowadzą do ich spełnienia

Jak manifestować marzenia? Podpowiadamy! (Fot. Getty Images)
Jak manifestować marzenia? Podpowiadamy! (Fot. Getty Images)
Manifestacja marzeń to żadna magia – to po prostu tworzenie wizji upragnionej rzeczywistości i robienie wszystkiego, co nas przybliży do jej spełnienia. Inaczej: zauważanie możliwości, jakie oferuje nam życie. Jak manifestować marzenia? Oto 3 techniki, które wam w tym pomogą.

Zmiana zaczyna się od ciebie

Zauważyłaś, że jak zaczynasz skupiać się na tym, co złe dookoła ciebie, twój umysł widzi coraz więcej negatywnych rzeczy? Znowu ci się nie chce iść do pracy, w domu masz bałagan, mąż cię wkurza, dzieci są niegrzeczne, nie masz pomysłu na obiad i tak dalej… To powoduje, że stajesz się sfrustrowana, wkurzona i smutna. W konsekwencji – zrezygnowana. Jak w takim razie możesz przyciągnąć dobre rzeczy do swojego życia, skoro cały czas emanujesz negatywną energią? Podobne przyciąga podobne. Jeśli więc postanowisz widzieć to, co dobre w twoim życiu, twój umysł będzie coraz bardziej się na tym skupiał i zauważał inne dobre rzeczy. Jaki dziś piękny słoneczny dzień; tę pyszną kawę, którą mogłaś wypić na spokojnie przed pracą; to, jak ładnie dziś wyglądasz; czy że wieczorem odpoczniesz z książką na kanapie. A co za tym idzie – ty będziesz przepełniona radością, spokojem, wdzięcznością. Słowem: zadowoleniem z życia

I nie oznacza to, że negatywne myśli przestaną istnieć – wręcz przeciwnie, nadal będą się pojawiać. Tak samo jak zdarzy się, że będziesz smutna czy zdenerwowana. To całkowicie naturalne. Jesteśmy tylko ludźmi i do pełnego przeżywania życia potrzebujemy wszystkich emocji, także tych powszechnie uważane za złe. Normalne więc, że gdy poczujemy się gorzej, w naszej głowie mogą się pojawiać mało pozytywne myśli. I to też jest okej. Bądźmy wobec siebie wyrozumiali. Chodzi jedynie o to, by nie pielęgnować tej negatywności na co dzień.

Twój umysł przyzwyczajony jest bowiem, by widzieć to, co potwierdza twoje założenia o świecie – dlatego „znowu ci się nie udało”, „znowu coś poszło nie po twojej myśli”, „znowu jest beznadziejnie”. I nadal będzie, jeśli nie postanowisz, że w końcu coś z tym zrobisz. A każda zmiana zaczyna się od ciebie, a dokładniej – od twojego sposobu myślenia i patrzenia na świat. W gruncie rzeczy bowiem każda sytuacja, która nam się przydarza, jest neutralna – to my nadajemy jej zabarwienie: albo pozytywne, albo negatywne. Nie zawsze mamy wpływ na to, co się stanie danego dnia, ale zawsze mamy wpływ na to, jak na to zareagujemy. Nie lepiej spróbować więc zrobić w umyśle miejsce na te dobre, miłe i przyjemne rzeczy? One cały czas są wokół nas, musimy się tylko nauczyć je zauważać. Spróbujmy skupiać mózg na tym, co nam służy i nas wspiera, a nie na tym, co nas ogranicza i ciągnie w dół. W jaki sposób? Na przykład poprzez manifestację.

Manifestacja – krok do bardziej pozytywnego życia

Zanim przejdziemy do praktycznych wskazówek, najpierw garść teorii.

– Manifestacja polega na stworzeniu wizji przyszłości, a następnie odpowiednim dostosowaniu myśli, emocji i działań, aby twoja wizja mogła się urzeczywistnić – tłumaczy psychoterapeutka Denise Fournier. Czyli poprzez skupienie się na tym, czego pragniemy w naszym życiu, świadomie kreujemy naszą rzeczywistość, dostosowując do tego nasze myśli, uczucia i działania.

Musimy jednak zrozumieć, że manifestacja to nie żadna magia. Nie chodzi o to, że o czymś pomyślimy i to jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki zmaterializuje się w naszym życiu. Owszem, krokiem pierwszym jest intensywne myślenie o naszych pragnieniach i wiara w to, że się spełnią, jednak jeszcze ważniejsze jest podejmowanie działania. Słowem: manifestowanie polega na łączeniu sposobu myślenia z działaniem w celu uzyskania pożądanych rezultatów w rzeczywistości. Pomaga nam stać się sprawczymi i wziąć życie we własne ręce, by w końcu zaczęło wyglądać tak, jak tego chcemy.

– Zasadniczo poświęcenie czasu na wyobrażenie sobie, czego chcesz i jak to osiągnąć, może pomóc w podjęciu kroków, aby to urzeczywistnić – tłumaczy terapeutka Julia Bartz.

Czytaj także: Jak spełniać marzenia? Metoda: Radykalna Manifestacja Marzeń – co to za sposób i jak go poprawnie praktykować?

Manifestacja bazuje bowiem na prawie przyciągania, spopularyzowanym przez książkę Rhondy Byrne „Sekret”. Jego głównym założeniem jest to, że nasze myśli tworzą naszą rzeczywistość. I znowu – samo myślenie o tym, czego chcemy, nie wystarczy, by osiągnąć cel. Jednak nasze uczucia i zachowania podążają za naszymi myślami. Myśli przechodzą w emocje, emocje w zachowania, a one – w nasze codzienne życie. Ergo: nasze myśli kształtują naszą rzeczywistość.

– Jesteśmy tym, o czym myślimy, świadomie i nieświadomie. Innymi słowy: to, co przyciągamy do naszego życia, odzwierciedla zawartość naszego umysłu – wyjaśnia psychiatrka Anna Yusim. Jesteśmy jak magnesy – przyciągamy to, na czym skupiamy naszą uwagę, czemu poświęcamy naszą energię. Wybierajmy więc mądrze.

Jak więc manifestować?

  1. Skup się na swojej wizji – dokładnie wyobraź sobie to, co chcesz, aby pojawiło się w twoim życiu. Zarówno jeśli chodzi o rzeczy materialne, jak i niematerialne. Wyobraź sobie, jak się poczujesz, gdy stanie się to prawdą. Doświadcz to całą sobą.
  2. Nieustannie miej wiarę w to, że bez problemu dostaniesz/osiągniesz to, czego pragniesz. Nie wątp w siebie i swoje marzenia.
  3. Podejmij odpowiednie działania, które będą cię przybliżały do osiągnięcia celu. Pomogą ci w tym techniki wykorzystywane przy manifestacji. Poniżej opisujemy 3, które łatwo wprowadzić w życie od zaraz.

3 skuteczne techniki manifestacji

Wizualizacja – malowanie obrazów w umyśle

Manifestacja w głównej mierze bazuje na wizualizacji. Chodzi bowiem o to, by oczyma wyobraźni zobaczyć, że w naszym życiu jest już to, czego pragniemy. Wyobraźmy sobie każdy szczegół. Na przykład, jeśli manifestujesz podróż na Bali, skup się na tym, że już tam jesteś – zobacz siebie na plaży, jak popijasz zimną lemoniadę; wyobraź sobie, że wdychasz lekko słone powietrze, a twoje ciało muskają promienie słońca; zobacz, kto leży obok ciebie; zauważ, jak się czujesz itd.

Gdy wyobrazisz sobie szczegóły związane z osiągnięciem celu, twój umysł jeszcze intensywniej zacznie pracować, by go zrealizować. Będzie tak na tym skupiony, że regularnie będzie ci podpowiadał rozwiązania i działania, które mają szansę cię do niego przybliżyć.

Możesz sobie pomóc, wykonując mapy marzeń (tzw. vision board). Zrób to tradycyjnym sposobem – na kartce papieru narysuj to, co chcesz przyciągnąć do swojego życia; możesz wykorzystać w tym celu wycinki z gazet – lub wykorzystaj gotowe rozwiązania, np. platformę Pinterest, gdzie łatwo zbudować tablicę marzeń, dodając do niej zdjęcia (piny), które odzwierciedlają twoje pragnienia.

– Jeśli nie mamy jasnego kierunku, dokąd zmierzamy lub dokąd chcemy zmierzać, bardzo łatwo może być wplątanie się w rzeczy, które tak naprawdę nie są dla nas dobre. Stworzenie mapy marzeń ma potężną moc sposób na poznanie siebie i tego, co naprawdę chcesz zamanifestować i przywołać do swojego życia – mówi mistrz reiki i autor duchowy Kelsey Patel.

Afirmacje – moc pozytywnych słów

Chyba każdy z nas kojarzy słynne „Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą”. I chociaż filmik wywołuje uśmiech na twarzy, tak naprawdę odnosi się do drugiej z polecanych przez nas technik manifestacji – afirmacji.

Afirmacje to frazy lub zdania, które mają na celu wesprzeć twoje pozytywne przekonania o sobie, swoich umiejętnościach itp. Jako ludzie mamy tendencję, by – często nawet podświadomie – powtarzać takie zdania jak „Nie potrafię”, „Nie uda mi się”, „Zawalę” itd. A gdyby tak to obrócić i zacząć mówić: „Potrafię”, „Uda mi się”, „Wszystko będzie dobrze”? W afirmacjach chodzi o to, by zmienić sposób postrzegania siebie i świata dookoła nas. Spróbuj już teraz i powiedz, najlepiej na głos: „Dziś jest piękny dzień”, „Jestem spokojna bez względu na to, co dzieje się wokół””, „Każdego dnia rozwijam się zawodowo i osiągam coraz większe sukcesy”, „Moje relacje są pełne harmonii, szacunku i wzajemnego wsparcia”, „Jestem magnesem na pieniądze” albo właśnie… „Jestem zwycięzcą”.

Ważne, aby zdania były wypowiadane w czasie teraźniejszym i nie zawierały w sobie słowa „nie” (nie skupiamy się na tym, czego chcemy unikać). Chodzi o to, by przekonać mózg, że to, o czym mówimy, już się wydarzyło. Czyli nie „Będę szczęśliwa”, a „Jestem szczęśliwa”.

Afirmowanie nastawia nasz mózg bardzo pozytywnie i pomaga zauważać więcej dobra wokół nas oraz motywować do działania w kierunku osiągnięcia zamierzonych celów.

Nie wiesz, jak zacząć? Wypróbuj metodę 369, która polega na wypowiadaniu danej manifestacji 3 razy rano, 6 po południu i 9 razy wieczorem. W ten sposób przez cały dzień pamiętasz o swoim celu.

PS Afirmacje można też zapisywać na samoprzylepnych kartkach lub dzienniku, o którym więcej za chwilę. Niektórzy wierzą, że to nawet wzmacnia ich działanie.

Czytaj także: Czy afirmacje działają? Jak wpływają na nasze życie?

Dziennik – kreacja pięknej rzeczywistości

Trzecia z polecanych przez nas technik to prowadzenie dziennika, który będzie cię wspierał na twojej codziennej drodze z manifestacjami. Zapiszesz w nim swoje cele, pragnienia, myśli, które na co dzień ci towarzyszą, a także wspomniane afirmacje. Najlepiej wraz z tym, jak się będziesz czuła, gdy się urzeczywistnią.

To wszystko pomoże ci lepiej zrozumieć siebie poprzez codzienną obserwację myśli, emocji i zachowań, które opiszesz w dzienniku. W ten sposób będziesz mogła podjąć odpowiednie działania, które będą rezonowały z tym, jak chcesz, aby wyglądało twoje życie.

Nie bój się także zapisywać wyzwań, które napotkałaś, czy wszelkich myśli, które masz w głowie – nawet tych nie do końca pozytywnych. Zamiast bowiem spychać je w zakamarki umysły, lepiej przelać je na papier i oczyścić głowę. Od razu zrobi ci się lżej na sercu. Spróbuj!

Inną opcją jest prowadzenie dziennika wdzięczności, który pozwoli ci docenić to, co już masz – nie tylko wielkie rzeczy, lecz także drobnostki, których do tej pory mogłaś nie dostrzegać. Dzięki czemu staniesz się bardziej wyczulona na wyłapywanie tych dobrych rzeczy wokół ciebie i przyciągniesz do swojego życia kolejne. Skupiając się na pozytywnych aspektach życia, często stajesz się bowiem bardziej otwarta na nowe możliwości i atrakcyjne sytuacje.

I właśnie o to głównie chodzi w manifestacji – by obudzić w tobie sprawczość: zmienić podejście do życia i otworzyć się na to, co dobre. Pamiętaj jednak, że te wszystkie techniki to tylko dodatkowe narzędzia wspomagające proces – gwarancją sukcesu jest nasze nastawienie i trwanie w tym, co sobie postanowimy. To wymaga czasu i cierpliwości, ale zdecydowanie się opłaci.

Źródła: Mara Santilli, „Why Is Everyone Obsessed With Manifesting and Does It Actually Work?”, self.com; Sarah Regan, „7 Methods For Manifestation To Help You Accomplish Your Goals, From Experts”, mindbodygreen.com; Elizabeth Perry, „Manifestation methods: what is manifesting, how to do it and does it work?”, betterup.com [dostęp: 10.05.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze