1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Czego nie robić w Japonii? Tokijski rząd wydał zalecenia dla turystów i cyfrowych nomadów

Czego nie robić w Japonii? Tokijski rząd wydał zalecenia dla turystów i cyfrowych nomadów

Scarlett Johansson jako zagubiona Amerykanka w Tokio w filmie „Między słowami” (Fot. materiały prasowe Focus Features)
Scarlett Johansson jako zagubiona Amerykanka w Tokio w filmie „Między słowami” (Fot. materiały prasowe Focus Features)
Będąc w Japonii, czyń jak Japończycy. Tamtejsze biuro imigracyjne sporządziło dokument z wytycznymi dla obcokrajowców, którzy planują tymczasową przeprowadzkę do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Publikacja „Guidebook on Living and Working” jest związana z wprowadzeniem sześciomiesięcznej wizy dla cyfrowych nomadów. Aby przez pół roku pracować zdalnie i podróżować od Hokkaido aż po Okinawę, należy spełnić szereg warunków. Przede wszystkim oferta skierowana jest do obywateli wyszczególnionych 49 państw (w tym Polski). Co ważne, muszą oni osiągać roczny dochód na poziomie 10 milionów jenów, czyli 250 tysięcy złotych.

Czego nie robić w Japonii? Najważniejsze zasady dla obcokrajowców

W obszernym zbiorze porad dla wszystkich zainteresowanych programem omówiono nie tylko kwestie dotyczące rynku wynajmu czy dostępu do ochrony zdrowia. W jednym z rozdziałów spisano też zwyczaje, którymi przybysze powinni kierować się w codziennym życiu, aby nie narazić się zdyscyplinowanym Japończykom. Wskazówki na pewno przydadzą się również turystom. Sprawdźcie, jak wypada się zachować, a czego lepiej nie robić podczas pobytu w tym wyspiarskim kraju.

1. Nie hałasuj

Jak zaznaczają autorzy dokumentu, Japończycy nieprzychylnie reagują na zbyt głośne dźwięki. Zalecają, żeby zawsze zachowywać umiar podczas słuchania muzyki, oglądania telewizji czy rozmów z domownikami, tak aby nie przeszkadzać swoim sąsiadom. Jeśli chcesz włączyć pralkę lub odkurzacz, zrób to w godzinach poza ciszą nocną. To samo dotyczy brania prysznica wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

2. Rozsądnie korzystaj z telefonu

Smartfony posiada już niemal 89 milionów Japończyków. Władze przypominają, że wpatrywanie się w ekran nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Aby nie narażać pieszych i innych uczestników ruchu na zagrożenie, nie używaj telefonu podczas chodzenia, prowadzenia pojazdu i jazdy na rowerze. Inaczej możesz spodziewać się mandatu. W przypadku cyklistów funkcjonariusze mogą też nakazać zdjęcie słuchawek.

3. Nie zakłócaj spokoju w transporcie zbiorowym

Koniecznie pamiętaj o savoir-vivrze w pociągach i autobusach. „W Japonii głośne rozmowy w środkach transportu publicznego są uważane za naruszenie dobrych manier” – czytamy. Dotyczy to zarówno pogawędek ze współpasażerami, jak i rozmów telefonicznych. W zatłoczonym wagonie koniecznie zwróć uwagę, aby twój plecak i bagaż nie utrudniały poruszania się innym osobom.

4. Dbaj o relacje z sąsiadami

Kolektywne społeczeństwo japońskie jest silnie zorientowane na grupę. Nie powinno więc dziwić, że dużą wagę przykłada się do poprawnych relacji z sąsiadami. „W Japonii mieszkańcy dobrowolnie zrzeszają się w grupy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia poprzez wspólną organizację działań” – piszą autorzy dokumentu. Zakres aktywności obejmuje m.in. ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi czy opiekę nad starszymi osobami. Zachęca się do utrzymywania dobrych kontaktów z sąsiadami w celu zapobiegania konfliktom i nieporozumieniom, a także wymiany przydatnych informacji i udzielania sobie wzajemnej pomocy.

5. Przestrzegaj zasad kasłania i kichania

Jak zachować się w Japonii, kiedy dopadnie nas przeziębienie? Koniecznie zakryj usta i nos ściśle przylegającą maseczką. Jeśli dojdzie do nagłego kasłania i kichania, użyj chusteczki, rękawa lub wewnętrznej strony łokcia. Nigdy nie zasłaniaj się dłonią. W pandemii zasady higieny i ochrony przed chorobami rozprzestrzeniły się na cały świat, ale w Tokio czy Kioto były obecne już wcześniej. „Od starożytności Japonia słynie z kultury, w której ważna jest dbałość o innych ludzi” – tłumaczą rządzący. „Być może dlatego noszenie maseczek tak łatwo stało się powszechne”.

W przewodniku opisano też praktyczne reguły dotyczące korzystania z publicznych toalet, segregowania śmieci czy zapobiegania włamaniom. Japonia słynie z wyjątkowo surowych przepisów imigracyjnych. Mimo to przyznacie, że powyższe oczekiwania nie są wygórowane i na pewno nie zaszkodziłoby, gdybyśmy trzymali się ich także w Polsce.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze