1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ślub humanistyczny – po swojemu i wbrew schematom. Dlaczego coraz częściej wybieramy ten rodzaj ceremonii?

Ślub humanistyczny – po swojemu i wbrew schematom. Dlaczego coraz częściej wybieramy ten rodzaj ceremonii?

Ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu, które wydaje wam się idealne (Fot. Getty Images)
Ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu, które wydaje wam się idealne (Fot. Getty Images)
Ślub humanistyczny pozwala zawrzeć związek małżeński dokładnie tak, jak wymarzy to sobie para młoda – bez narzuconego odgórnie scenariusza, w dowolnym miejscu, z własnoręcznie napisaną przysięgą i przed wybranym mistrzem ceremonii. To rozwiązanie dla tych, którzy pragną, by ich ślub nie wpisywał się w tradycyjne kanony ustalone przez kościół czy urzędników, lecz w wyjątkowy, indywidualny sposób celebrował miłosną więź łączącą dwoje ludzi. W tym artykule odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące ceremonii humanistycznej.

Spis treści:

  1. Na czym polega ślub humanistyczny?
  2. Czy ślub humanistyczny jest ważny w świetle polskiego prawa?
  3. Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się w 2006 roku. Od tego czasu popularność tej formy zaślubin stale rośnie. Powody? Coraz więcej osób pragnie, by uroczystość zawarcia związku małżeńskiego w pełni odzwierciedlała ich wyobrażenia i gusta, a nie trzymała się ściśle wyznaczonej tradycji czy zaspokajała oczekiwania rodziny. Ślub humanistyczny pozwala na wyprawienie ceremonii jak z najskrytszych marzeń, w miejscu, które oboje uznacie za najbardziej romantyczne. Może to być malownicza plaża, na której wyznacie sobie miłość słowami płynącymi prosto z serca, przy akompaniamencie szumu fal i ukochanej piosenki grającej w tle. Może to być polana na skraju lasu, gdzie oboje złożycie przysięgę przed bliskim wam mistrzem ceremonii – na przykład przyjacielem bądź przyjaciółką. Potencjalnych scenariuszy jest mnóstwo.

Co warto wiedzieć o tym rodzaju ceremonii i jakie mogą być jej (nieliczne) minusy?

Na czym polega ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to nieformalna (niewywołująca skutków prawnych) formuła zawarcia związku małżeńskiego. Polega na tym, że jako para młoda składacie swoją indywidualną przysięgę małżeńską w wybranym przez siebie miejscu. Ślubu humanistycznego udziela tzw. celebrant, którym może być dowolna osoba. Może być to ktoś z przyjaciół bądź rodziny, choć częściej pary młode wybierają na tę funkcję specjalnie przeszkolonych mistrzów ceremonii oferujących swoje usługi w sposób profesjonalny. Warto dodać, że na rynku funkcjonują firmy zajmujące się organizacją ślubów humanistycznych od A do Z – proponują one specjalne miejsca zaprojektowane z myślą o ceremonii, wspierają przy wyborze motywu przewodniego imprezy, przygotowują dekorację, menu, oprawę muzyczną, oferują dedykowanego mistrza ceremonii itd.

Ideą ślubu humanistycznego jest wzięcie pod uwagę indywidualnych pragnień przyszłych małżonków. Ta forma zaślubin wzięła swój początek od ruchu humanistycznego, który za najważniejsze wartości uważa godność człowieka, poszanowanie jego praw i szacunek względem jego potrzeb. Stąd ślub humanistyczny może wziąć każdy – także pary LGBT, które w świetle polskiego prawa nie mogą zawierać związków małżeńskich. Osoby po rozwodzie, którym kościół odmawia prawa do ponownych zaślubin, również mogą powtórnie złożyć przysięgę małżeńską decydując się na ślub humanistyczny. To też świetne rozwiązanie, gdy panna i pan młody pochodzą z różnych krajów czy mówią odmiennymi językami – wówczas nie są nawet potrzebne specjalne dokumenty, aby wyprawić dla bliskich ślubną uroczystość. Ponadto, większość profesjonalnych mistrzów ceremonii mówi w języku angielskim, co jest dodatkowym plusem.

Czy ślub humanistyczny jest ważny w świetle polskiego prawa?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, ślub humanistyczny nie wywołuje skutków prawnych. To najważniejszy aspekt, który odróżnia ten rodzaj ceremonii od ślubu cywilnego.

Żeby wasze małżeństwo zostało oficjalnie uznane przez państwo, trzeba obie uroczystości – cywilną i humanistyczną – połączyć. Jak? Pary wybierają najczęściej dwa rozwiązania.

Pierwsze: do urzędu udają się przed ślubem humanistycznym i tam, w obecności urzędnika oraz świadków, składają przysięgę posiadającą moc prawną. Innymi słowy, traktują to jako zwykłą formalność, a dopiero udają się na świętowanie w obecności najbliższych.

Druga opcja to uzgodnienie obecności urzędnika podczas ślubu humanistycznego. Wówczas uroczystość składa się z dwóch części: w jednej składamy przysięgę przed urzędnikiem (zwykle trwa to zaledwie ok. 7 minut), a następnie jego funkcję przejmuje celebrant i ślub toczy się już według scenariusza pary młodej. Kolejność rzecz jasna może być odwrotna, zgodna z indywidualnymi preferencjami.

W tym drugim przypadku trzeba jednak ustalić z urzędnikiem wszystkie szczegóły i uzyskać jego akceptację. Przede wszystkim miejsce, w którym bierzemy ślub, musi mieć „godny charakter”, a wydarzenie musi odbyć się w godzinach pracy urzędnika. Dla niektórych te ograniczenia kłócą się z ideą ślubu humanistycznego i stąd wybierają udanie się do urzędu w oddzielnym terminie.

Czytaj też: Makijaże na wesele w stylu gwiazd. 9 gustownych inspiracji z czerwonego dywanu

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, w jakim stopniu ceremonię przygotujemy sami – a w jakim zdecydujemy się na usługi z zewnątrz.

Ślub humanistyczny może być znacznie tańszy od ślubu kościelnego czy cywilnego, jeśli na celebranta wybierzemy kogoś bliskiego, kto nie będzie oczekiwał od nas zapłaty. Wówczas samo clou wydarzenia, czyli złożenie przysięgi małżeńskiej, nie będzie nas nic kosztować – i to też pod warunkiem, że wybierzemy miejsce, za które nie trzeba uiszczać żadnych opłat oraz zrezygnujemy z dekoracji.

Jeżeli natomiast będziemy chcieli, aby ślub humanistyczny miał moc prawną, niezbędne będzie wynajęcie urzędnika. Ceremonia w urzędzie stanu cywilnego jest bezpłatna, trzeba jedynie ponieść opłatę skarbową (ok. 84 zł). Jeśli natomiast będziemy chcieli zaprosić urzędnika na ślub w plenerze, wówczas koszt wzrasta do 1000 złotych.

Usługi profesjonalnych mistrzów ceremonii są już droższe. Profesjonalny celebrant bierze za poprowadzenie tego typu wydarzenia od 1000 do 2500 złotych. Im szerszy zakres usług, tym musimy zapłacić więcej – może on obejmować np. stworzenie scenariusza, pomoc w stworzeniu osobistej przysięgi każdego z małżonków czy dodatkowe rytuały, jak zapalenie świecy, przewiązanie dłoni małżonków wstęgą itd.

Firmy zajmujące się organizacją ślubów humanistycznych mają najbardziej wyśrubowane cenniki. W zakres ich usług wchodzi bowiem o wiele więcej punktów, m.in. montaż dekoracji w miejscu organizacji ślubu humanistycznego, wynajęcie krzeseł dla gości, oprawa muzyczna na żywo etc. Każda z tych dodatkowych usług to koszt od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Oczywiście, firmy te zajmują się też kompleksową organizacją wesela, co pociąga za sobą kolejne koszty.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze