1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Władza a szczęście

Władza a szczęście

123rf
Powszechnie się mniema, że ludzie, którzy wysoko w hierarchii sprawują władzę, są samotni i wewnętrznie nieszczęśliwi. Badania pokazują, że nie jest to prawda.

Naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie dowiedli, że dobra pozycja w pracy, która przekłada się na wysokie stanowisko, sprawia że lider jest szczęśliwszy niż gdyby nie miał takiej pracy. I szczęśliwszy niż większość ludzi, którzy pracują na mniej eksponowanych stanowiskach. Badacze wnioskują, że poczucie posiadania władzy poprawia subiektywne samopoczucie, a przez to powoduje wzrost poczucia autentyczności i odczuwanego w życiu szczęścia.

Dlaczego wysoko postawieni liderzy tak się czują? Bo mają poczucie, że mają wpływ na swoje życie. Ich pragnienia są realizowane, a jednocześnie korzystają z pełni swojego potencjału. Dają dużo z siebie, dzięki czemu są autentyczni. I tym samym bardziej zadowoleni z życia.

Czy to poczucie zadowolenia z siebie i z życia przekłada się na inne relacje: z przyjaciółmi, ze współpracownikami i w miłosnych związkach? Z ankiet wynika, że ludzie, którzy czują swą wewnętrzną siłę i jest ona realizowana z sukcesami w życiu zawodowym, są zadowoleni życia i w innych obszarach życia. Relacyjnym również. Badania wskazują, że są oni o 16 proc. szczęśliwsi niż ludzie bez sukcesów. Naukowcy twierdzą, ze byli zaskoczeni, ale efekt ten był najbardziej widoczny w miejscu pracy. Szefowie są o 26 proc. bardziej zadowoleni z pracy i relacji z innymi pracownikami niż ich podwładni. Rozbieżność w odczuwaniu szczęścia była już mniejsza, jeśli chodzi o przyjaźnie i związki romantyczne. Okazuje się, że tutaj poczucie władzy jest mniej istotne, ważniejsze jest poczucie wspólnoty i bliskość.

Podsumowujący powyższe wnioski eksperyment badawczy pokazał związek przyczynowy między poczuciem wewnętrznej mocy i autentycznością, a ogólnym samopoczuciem. Naukowcy odkryli, że liderzy czują się bardziej wierni sobie, a to pomaga im żyć zgodnie ze swoimi przekonaniami i pragnieniami. To z kolei zwiększa ich subiektywne poczucie dobrobytu i szczęścia. Jak widać do szczęścia prowadzi doświadczanie siebie w działaniu.

źródło: Association for Psychological Science

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze