fbpx

Kawałek lasu w mieście – nowy projekt Superverde

Drzewa, krzewy i rośliny dla miasta - nowy projekt Superverde
fot. Instagram @stefanoboerinteriors

Superverde to nowy projekt włoskiego architekta zakładający… stworzenie miejskich mebli ulicznych. Ale nie takich zwyczajnych, do których jesteśmy przyzwyczajeni patrząc na drewniane ławki i metalowe kosze na śmieci. Projekty Stefano Boeri to modułowe meble miejskie z drzewami, krzewami i kwiatami, które nie tylko wzbogacą krajobraz miasta, ale również poprawią jakość powietrza.

– Projekt Superverde został zaprojektowany tak, aby „pomieścić” przyrodę wewnątrz miasta – zieloną i biologiczną powierzchnię, która zostanie dodana do miejskiej przestrzeni. Stworzony jako ekosystem złożony z różnych gatunków roślin, jest w stanie demineralizować powierzchnie miejskie i obniżać temperaturę w gęsto zabudowanych obszarach, przywracając relacje między naturą a miastem – podkreśla Stefano Boeri.

Meble miejskie zaprojektowane przez Boeriego skonstruowane zostały jako bloki otoczone metalowymi ramami oraz glebą, z której wyrastają bujne rośliny i krzewy. Do każdej z krawędzi bloku można przykręcić ławkę, by przechodnie mogli usiąść i pooddychać świeżym powietrzem. Dzięki temu meble uliczne są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska.

– Superverde dzięki swoim rozwiązaniom promuje różnorodność biologiczną, rozmnażanie się drzew i różnych gatunków zwierząt w mieście oraz poprawę jakości powietrza, co stanowi korzyść dla życia mieszkańców – przekonuje twórca projektu.

Mieszkańcy odpoczywający na skonstruowanych w ten sposób odcinkach zieleni mają możliwość przebywania w otoczeniu kwiatów, krzewów, rozmaitych roślin, a także możliwość złapania „świeżego” oddechu od miejskiego życia.

Moduł zaprojektowano w ten sposób, że może być on kupowany i wymierzany w zależności od potrzeb – na metry kwadratowe. Metalowe ramy znajdujące się w konstrukcji pozwalają ponadto na skomponowanie instalacji odpowiadającej potrzebom miejsca. – Superverde może być stosowany do różnych krajobrazów. Projekt jest niezwykle wszechstronny i dający się zaadaptować do każdego rodzaju otwartej przestrzeni miejskiej – publicznej, półpublicznej lub prywatnej. Składa się z drobnych krawędzi, możliwych do użytkowania w różnych wykończeniach, które zawierają wszystkie urządzenia technologiczne niezbędne do utrzymania roślinności i wspierają ruchy tektoniczne gruntu – przekonuje Stefano Boeri.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze