Fot. Alejandro Prieto/NPOTY 2020 Zwycięzca w kategorii Portfolio
Długa granica między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem przecina jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie regionów kontynentu. Ten delikatny ekosystem jest domem dla wielu ssaków, gadów, ptaków i roślin. Wiele gatunków migruje między biomami na południu i północy kontynentu. Mur oddzielający Stany od Meksyku stanowi dla nich barierę trudną do pokonania. Alejandro Prieto chce oddać głos zwierzętom w swoim projekcie.
Roberto Marchegiani, fotograf z Włoch, został zwycięzcą prestiżowego konkursu Nature Photographer of the Year 2020. Zwycięskie zdjęcie zrobił w Parku Narodowym Nakuru w Kenii. W galerii przedstawiamy też inne nagrodzone prace.
Konkurs Nature Photographer of the Year odbywa się co roku w ramach międzynarodowego festiwalu Nature Talks Photo Festival. W tym roku impreza ze względu na pandemię, odbyła się w trybie on-line.
Magdalena Herrera – przewodnicząca jury (dziś pracująca dla „Geo France”, wcześniej dyrektor artystyczna i szef działu foto w „National Geographic” France, jurorka w wielu prestiżowych konkursach m.in. World Press Photo) uzasadniając wybór najlepszego zdjęcia podkreślała, że zdjęcie to wykracza daleko poza dokument przyrodniczy – jego stylistyka jest wręcz bajkowa. Zachwyca kontrast mrocznego lasu z gałęziami przypominającymi błyskawice i małą niewinną żyrafą. Rezultatem jest paradoksalnie poczucie harmonii i spokoju. Godne podziwu jest poetyckie ujęcie zdjęcia – możliwe tylko dzięki cierpliwości fotografa i szacunku dla tematu.
Roberto Marchegiani zrobił zwycięskie zdjęcie w Parku Narodowym Nakuru w Kenii. Wybrał się na zorganizowane safari w porze deszczowej. Tuż przed zachodem słońca Roberto i jego przyjaciele zauważyli przechodzącą przed lasem grupę żyraf. Dzięki długiemu obiektywowi (600 mm) odkrył wspaniały widok na las, który bardzo go urzekł i zamiast robić zdjęcia przechodzącym żyrafom, trzymał kadrowanie w określonym wcześniej miejscu w lesie, z nadzieją, że pojawią się tam żyrafy… I nadeszły.
„W końcu zostałem nagrodzony moim uporem: żyrafy przeszły dokładnie w tym miejscu, w którym sobie wymyśliłem. Scena przypomniała mi jurajski krajobraz z roślinożernym dinozaurem stojącym w tej samej pozycji co żyrafa” – mówi Fotograf Roku 2020 Roberto Marchegiani.
- Polecane
- Popularne
- Najnowsze