Podróże do Niemiec. Park Narodowy Kellerwald-Edersee

SONY DSC

Niemcy kojarzyły mi się z hipsterskim Berlinem, przemysłowym Zagłębiem Ruhry albo zamkami szalonego Ludwika Bawarskiego. W każdym razie nie z zachwycającą przyrodą. Wyjazd do Parku Narodowego Kellerwald-Edersee zmienił moje wyobrażenia.
Aż trudno uwierzyć, że w środku Niemiec, niespełna 150 kilometrów od Frankfurtu i 50 kilometrów od Kassel, znanych jako biznesowe, finansowe i przemysłowe ośrodki leży tak wielki obszar nienaruszonej przyrody.

SONY DSC

Park Narodowy Kellerwald-Edersee to najmłodszy park narodowy w kraju, został utworzony na początku 2004 rok i dziś obejmuje powierzchnie 5,7 tysiąca hektarów. Od 2011 roku część terenu znajduje się na liście dziedzictwa Unesco.

SONY DSC

Największym bogactwem parku są buki. Las bukowy to pierwotny las europejski, tylko w nim w pełni może rozwijać się endemiczna bioróżnorodność. Dlatego właśnie znajduje się pod szczególna ochroną.

SONY DSC

Naukowcy oceniają, że najstarsze buki w parku mają około 3 tysiące lat. Szacunki opierają się na obserwacji organizmów biologicznych, które żyją na zmarłych drzewach. Dokładnego wieku nie da się określić, ponieważ pnie są puste w środku.

SONY DSC
Poza terenem ścisłego parku narodowego znajduje się rezerwat przyrody. Tutaj także możemy zaobserwować las pierwotny, w znacznej części położony na wapiennym podłożu.

SONY DSC

Drugi człon nazwy parku: „Edersee” odnosi się do sztucznego jeziora, które powstało na początku XX wieku po zbudowaniu imponującej tamy. Edersee ma długość 27 kilometrów i jest rajem dla miłośników sportów wodnych: można tu żeglować, pływać, surfować, jeździć na rowerze wodnym, nurkować.

SONY DSC

SONY DSC

Jezioro rozciąga się w miejscu, gdzie znajdowało się kilka wiosek.Część zalanych kamiennych budowli przetrwała do dziś – na głębokości kilku/kilkunastu metrów można oglądać „Atlantydę z jeziora Eder”.

SONY DSC