1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Czas na zmianę pracy

Czas na zmianę pracy

123rf.com
123rf.com
Najpopularniejsze postanowienia noworoczne dotyczą rzucania paleniu i odchudzania. Wiele osób wybiera też ten moment, żeby podjąć decyzje o zmianie pracy. Dlaczego pracownicy odchodzą?

Głównymi powodami skłaniającym do zmiany pracy są zarobki oraz relacje z szefem. Decyzję o odejściu determinuje także sytuacja na rynku pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że w 2015 roku nastąpi wyraźny spadek bezrobocia. W regionach nasyconych nowymi inwestycjami (np. Wielkopolska czy Dolny Śląsk) pracodawcy już w ubiegłym roku odczuwali wyraźny deficyt pracowników. W efekcie powinno więc być dużo łatwiej znaleźć nową pracę.

„Biorąc pod uwagę utrzymywaną od kilku lat politykę oszczędności kosztów stosowaną przez przedsiębiorstwa oraz rosnącą presję podwyżek wynagrodzeń, możemy zakładać, że ten rok przysporzy pracodawcom sporo emocji. Wraz z nadchodzącym ożywieniem gospodarczym mogą oni bowiem zostać zaskoczeni utratą pracowników”, ocenia Dorota Strzelec, psycholog pracy z firmy doradczej StaffPoland Sp. z o.o.

Pracodawca, któremu szczególnie zależy na zatrzymaniu pracownika (a trzeba pamiętać, że łączny koszt zatrudnienia następcy, zwłaszcza jeśli dotyczy to kadry wyspecjalizowanej, jest wysoki), może negocjować z nim, proponując lepsze warunki pracy − w przypadku specjalistów na wysokich stanowiskach najbardziej motywujące są bodźce pozapłacowe np. możliwość dokształcania się i rozwoju, awans zawodowy czy zwiększenie samodzielności i zakresu odpowiedzialności.

Na koniec warto też nie zapominać, że pracownik i jego przełożeni mogą kiedyś spotkać się ponownie w relacjach zawodowych. Zatem niezależnie od powodów rozstania i tego, która strona je zainicjowała, lepiej zakończyć współpracę w miłej atmosferze. Zdarza się, że niezadowoleni przełożeni próbują utrudnić pracownikowi odejście albo usiłują zdyskredytować go wśród zespołu, sugerując jego niekompetencję i małą przydatność w firmie. Mogą się w ten sposób narazić się na zarzut łamania prawa! Także odchodząca osoba powinna pamiętać, że w okresie wypowiedzenia nadal jest pracownikiem przedsiębiorstwa i musi normalnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

na podst. mat. pras. inplusPR

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze