1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

4 sposoby na dobrą pamięć w pracy

</a>
Naukowcy Tracy i Ross Alloway w książce „The Working Memory Advantage: Train Your Brain to Function Stronger, Smarter, Faster” podają proste sposoby na to, żeby w pracy cieszyć się dobrą pamięcią.

Working memory – tak określają oni tak zwaną pamięć roboczą, dzięki której świadomie przetwarzamy informacje. Ten rodzaj pamięci służy nam w dwóch ważnych obszarach życia – pomaga wymyślać nam innowacje (bo umiemy wykorzystywać to, co mamy w świadomości do nowych celów), a także ma kluczowe znaczenie dla podstawowych czynności w codziennym życiu. Pamięć robocza jest jak dyrygent dla naszego mózgu. Rozkazuje każdemu instrumentowi grać tak, żeby powstała zamierzona melodia. „Gramy” wysyłając e-maile, prowadząc rozmowy przez telefon, pisząc, czytając, itd. Pamięć robocza pozwala nam przetwarzać i szeregować informacje. Pomaga koncentrować się, odrzucać zbędne informacje, funkcjonować mimo chaosu, podejmować trafne decyzje. A wszystkie te procesy odbywają się w korze przedczołowej, która łączy się z innymi obszarami mózgu. Na przykład z bruzdą międzyciemieniową, gdy szacujemy, jaką ratę kredytu możemy spłacać. Istnieją 4 sposoby wspomagania pamięci roboczej:

</a>

1. Gryzmoły na zebraniu

Brytyjski psycholog Jackie Andrade na podstawie swoich badań twierdzi, że podczas rozmowy lub wykładu, które są dla nas nudne i niewiele wnoszące (na przykład na zebraniu lub podczas szkolenia), warto rysować, robić jakieś gryzmoły na kartce. Dzięki temu nasz mózg jest minimalnie stymulowany i nie odpływamy w marzenia. Utrzymujemy naszą uwagę na poziomie, z którego łatwiej nam będzie wrócić do tego, co się dzieje i aktywnie uczestniczyć w danym wydarzeniu. Jeśli zauważysz, że twoja uwaga ucieka, weź kartkę i długopis i zacznij bazgrać.

2. Porządek na biurku

Istnieje silna korelacja między bałaganem na biurku a pamięcią roboczą. Jeśli koncentrujesz się na tym, żeby coś znaleźć, nie myślisz o zadaniu, które masz zrealizować. Szukając czegoś, natykasz się na inne przedmioty i papiery, które jeszcze bardziej odsuwają cię od myślenia o sprawie najważniejszej. Porządek na biurku, w komputerze, w poczcie elektronicznej (foldery) znacząco wpływa na optymalne korzystanie z pamięci roboczej. Dobrze też jest pozbywać się starej bezużytecznej rzeczy, jeśli kupujesz w to miejsce nową. W ten sposób dbasz o ład wokół siebie. Jeśli poświęcisz temu zaledwie kilka minut dziennie, zyskasz na czasie i efektach pracy.

3. Wymyślanie nowych zastosowań

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Andreas Fink w austriackim Grazu, pokazały, że gdy uczestnicy myśleli o kreatywnych zastosowaniach dla przedmiotów codziennego użytku, obszary mózgu związane z pamięci roboczą aktywnie pracowały. Dlatego, aby ją wzmocnić, trzeba szukać niekonwencjonalnych zastosowań dla konwencjonalnego obiektu. Do czego innego, niż do picia, może służyć kubek? A osłonka na doniczkę?

</a>

 

4. Boso po ziemi

Badania amerykańskich uczonych udowodniły, że kora przedczołowa lepiej działa, gdy nasze stopy mają bezpośredni kontakt z podłożem. Dlatego warto chodzić boso po ziemi, trawie a nawet po podłodze w domu czy (jeśli można sobie na to pozwolić) w pracy. Eksperymenty badawcze pokazały, że ludzie, którzy biegali boso, pomimo zmęczenia fizycznego, potrafili zapamiętać o 50 proc. więcej informacji niż ci, którzy nie doświadczyli w ciągu dnia kontaktu stopy – ziemia.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze