1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Czy jestem w ciąży? - wszystko, co warto wiedzieć w pierwszych tygodniach

Czy jestem w ciąży? - wszystko, co warto wiedzieć w pierwszych tygodniach

Kobiety starające się o dziecko z niecierpliwością wyczekują pierwszych objawów mogących świadczyć o ciąży. Jakie zmiany w samopoczuciu pojawiają się wraz z początkiem ciąży? Kiedy wykonać test ciążowy? Jak na własną rękę obliczyć datę porodu? Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Jakie są pierwsze objawy wskazujące na ciążę?

Niektóre kobiety pierwsze objawy ciąży zaczynają odczuwać już w pierwszym tygodniu od zapłodnienia. Zwykle jednak wczesne symptomy pojawiają się około 4-6 tygodnia ciąży. Zatrzymanie miesiączki jest najbardziej charakterystyczne, ale istnieje również szereg innych reakcji organizmu, które mogą wskazywać na to, że niedługo zostanie się mamą.

Objawy, które mogą wskazywać na wczesną ciążę to:

  • Mdłości – nie ma osoby, która nie skojarzyłaby tej nieprzyjemnej dolegliwości z ciążą. Poranne mdłości wywołuje wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Wydzielanie hormonu HCG może również przyspieszać akcję serca, wywoływać uczucie gorąca, pogarszać samopoczucie i wzmagać drażliwość.
  • Wymioty – pojawiają się wraz z mdłościami i psują niejeden poranek ciężarnej kobiety. Nie każda przyszła mama musi cierpieć z powodu wymiotów, są kobiety, które omija ten nieprzyjemny objaw ciąży. Pojawiają się zwykle koło 5 tygodnia ciąży i nasilają w okolicach 9 tygodnia. Powodem wymiotów jest wysokie stężenie progesteronu, który wpływa na pracę przewodu pokarmowego.
  • Nadwrażliwość na zapachy – wiele przyszłych mam skarży się z powodu zmian, jakie zachodzą w ich zmyśle węchu. Kobieta w ciąży może nagle nie móc znieść zapachu ulubionej potrawy lub ukochanych perfum. Szczególnie ciężka do zniesienia może być woń spalin, benzyny, kawy oraz dymu papierosowego. Powodem tego stanu rzeczy jest prawdopodobnie ochrona rozwijającego się płodu przed substancjami, które mogłyby mu zaszkodzić.
  • Zmęczenie i senność – wiele kobiet na początku ciąży skarży się na osłabienie i dolegliwości przypominające infekcję. Powodem złego samopoczucia jest gwałtowny wzrost progesteronu w organizmie oraz obciążenie całego organizmu kobiety. Początek ciąży to okres, gdy dziecko bardzo intensywnie się rozwija – tworzą się wszystkiego jego narządy, a także łożysko, które łączy dziecko z organizmem matki. To bardzo wyczerpujące zadania dla ciała przyszłej mamy.
  • Bolesność piersi i zmiany nastroju – ciąża niesie za sobą bardzo wiele zmian dla organizmu kobiety. To duży wysiłek dla całego ciała i prawdziwa burza hormonów. Po zapłodnieniu wzrasta poziom estrogenów, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej, prolaktyny, kortyzolu, hormonu wzrostu, insulinopodobnego czynnika wzrostu i wielu innych. Dlatego w tym okresie kobiety są często rozdrażnione, bardziej emocjonalne i łatwiej je zdenerwować. Mogą też odczuwać bolesność piersi i zauważyć, że są wyraźnie nabrzmiałe.

Test ciążowy i kalkulator porodu

Wymienione objawy nie są jeszcze żadnym potwierdzeniem ciąży. Aby sprawdzić, czy w naszym życiu niedługo pojawi się nowy członek rodziny, najłatwiej jest wykonać apteczny test ciążowy. Większość testów wykaże wynik pozytywny minimum 14 dni od zapłodnienia. W tym czasie organizm kobiety zaczyna już wydzielać hormon gonadotropiny kosmówkowej, który jest charakterystyczny dla ciąży. Poziom HCG można również sprawdzić, wykonując badanie krwi na obecność beta HCG. Ważne jest jednak, aby test z krwi wykonać nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki. W innym wypadku mogłybyśmy otrzymać nieprawidłowy wynik. Badanie krwi wykonane w odpowiednim czasie daje pewniejszy wynik niż domowe testy ciążowe. Jeśli wynik z krwi wskazuje na ciążę, to informacja jest pewna – w macicy rozwija się nowe życie. Beta HCG jest obecna wyłącznie w ciąży, nie ma innych sytuacji, w której organizm kobiety mógłby ją wytwarzać.

Po takiej wiadomości wiele kobiet nie chce czekać na wizytę u ginekologa, tylko od razu chciałyby dowiedzieć się, kiedy wypada orientacyjna data porodu. Bardzo łatwo jest to obliczyć, korzystając z gotowych kalkulatorów (na przykład tutaj ). Wystarczy wpisać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a kalkulator sam wyliczy, w jakich dniach powinien nastąpić poród.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Kiedy mamy już pewność, że w naszym organizmie rozwija się nowe życie, to najwyższy czas na pierwszą wizytę u ginekologa. U kobiet, które nie są pewne ciąży lub nie miały możliwości sprawdzenia poziomu HCG, ta wizyty rozwieje ostatnie wątpliwości. Pamiętajmy, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się do 10 tygodnia ciąży, dlatego nie ma co z tym zwlekać. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi bardzo szczegółowy wywiad, aby poznać stan zdrowia swojej pacjentki i ocenić ewentualne zagrożenia ciąży. Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na takie pytania jak:
  • Kiedy pojawiła się ostatnia miesiączka?
  • Czy w przeszłości pojawiały się poronienia, inne ciąże (ile?) oraz porody?
  • Czy kiedykolwiek przeszłaś leczenie szpitalne? Jeśli tak, to z jakiego powodu?
  • Czy chorujesz przewlekle i zażywasz stale jakieś leki? Na co? Jakie leki?
  • Czy przeszłaś jakieś poważne choroby? Jakie? Kiedy? Jak długo trwały?
  • Czy wśród najbliższych członków rodziny są osoby, które chorują na coś poważnego lub przewlekłego? Pytanie tyczy się również rodziny ojca dziecka.
Po dokładnym wywiadzie kolejnym etapem jest badanie ginekologiczne i pobranie wymazu do badania cytologicznego. Lekarz wykona również badanie piersi, zmierzy ciśnienie krwi oraz sprawdzi naszą dokładną wagę. Jeśli wybrałyśmy się do ginekologa między 6 a 8 tygodniem ciąży, lekarz wykona również USG, które pomoże dokładnie określić wiek ciąży oraz sprawdzić fazy rozwoju płodu.

Po pierwszej wizycie bardzo ważne jest również wykonanie takich badań jak: badanie krwi, ogólne badanie moczu i oznaczenie poziomu cukru we krwi. Jeśli nie znamy swoje grupy krwi i czynnika Rh, to ginekolog również zleci ten test. To niezbędne, aby określić prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu serologicznego – bez grupy krwi obojga rodziców nie jest to możliwe.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze