Música brasileira do século XVIII-XIX – Koncert muzyki brazylijskiej XVIII i XIX wieku oraz koncert karnawałowy „W ogródku wiedeńskim”.
Koncert zorganizowany przy współpracy Ambasady Brazylii w Warszawie
20 stycznia 2018 19:00 ( sobota )
Zamek Królewski w Warszawie
- Kompozytor: José Maurício Nunes Garcia
- Joanna Moskowicz – sopran
- Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej
- Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
- Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
- Dyrygent: José Maria Florêncio
Program koncertu: - José Maurício Nunes Garcia (1767-1830)
- Abertura em Ré;
- Missa dos Defuntos. Requiem
- Drama eroico
José Maurício Nunes Garcia (ur. Rio de Janeiro, 22 września 1767 r., zm. 18 kwietnia 1830 r.) dyrygent, multiinstrumentalista, kompozytor. Utrzymywał się głównie z lekcji muzyki. Przez współczesnych był niedoceniany, obecnie jest uważany za najważniejszego kompozytora swojego pokolenia. Był najbardziej płodnym brazylijskim kompozytorem swoich czasów, a mimo to zmarł w nędzy w wieku sześćdziesięciu lat, pozostawiając pięcioro dzieci. Jego dorobek liczy ponad 240 skatalogowanych kompozycji, w tym utwory świeckie (m.in. motety) i religijne (m.in. msze, kantaty). Do jego najważniejszych dzieł zaliczają się Requiem i msze: Nossa Senhora do Carmo i Santa Cecília oraz Symfonia pogrzebowa (1790). Pisał także utwory kameralne, najbardziej znany to „Pocałuj rękę, która mnie potępia”.
Koncert karnawałowy „W ogródku wiedeńskim”
21 stycznia 2018 16:30 ( niedziela )
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Joanna Freszel – sopran (niedawna laureatka Paszportu Polityki)
WARSAW OPERA QUARTET
Michał Lisiewicz – I skrzypceSławomir Talacha – II skrzypceElżbieta Porębska – altówkaMarta Ziarko – wiolonczela
Muzyka rodziny Straussów, pełne gracji walce, rozpędzone polki i gorące jak słońce węgierskiego lata czardasze, to wszystko wpisane jest w klimat karnawału. Muzyka taneczna, w swojej eleganckiej wersji pałacowych salonów, nigdy, jak właśnie w ten czas dochodzi do głosu. Tym razem zapraszamy melomanów do krainy wypełnionej wiedeńską klasyką. Nie zabraknie słynnych walców, ze słynnymi „Cesarskimi walcami”, mimo że zima w pełni (choć nie widać tego za oknami) posłuchamy „Odgłosów wiosny”, oczami wyobraźni zobaczymy szalejący, roztańczony korowód pędzący w rytm słynnych polek: „Unter Donner und Blitz”, „Pizzicato Polka” i „Tritsch-Tratsch Polka”. To będzie również rozśpiewane spotkanie z wiedeńskim karnawałem, bowiem w przepięknych ariach operetkowych usłyszymy Joannę Freszel. I w ten sposób zasiadając w wytwornych wnętrzach wilanowskiego pałacu, duchem przeniesiemy się wprost do balowych sal Grintzingu. Do stolicy walca.
Wszelkie dodatkowe informacje: