1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak udekorować okna – dekoracje w rękach kobiety

Firanki w salonie (Fot. materiały partnera)
Firanki w salonie (Fot. materiały partnera)
W większości przypadków gdy przychodzi temat aranżacji wnętrz, kobiety pozostają kompletnie same. Mężczyźni rezerwują sobie w tedy tylko sprawy techniczne - i to też nie zawsze. Kwestią która wymaga wyjątkowo świetnego poczucia stylu oraz odrobinę praktycznego podejścia są waśnie dekoracja okien. W tym artykule wspólnie z Małgorzatą Kaczmarek powiemy wam jak modnie udekorować okna.

Jakie dekoracje okienne są teraz modne?

Firanki i zasłony do sypialni (Fot. materiały partnera)

Tradycyjnie – firanki i zasłony

Dekoracjami okiennymi z którymi chyba każda z nas miała kiedyś styczność są firanki oraz zasłony. Te dekorują okna polskich domów już od dziesiątek lat, a przez ten czas przeszły potężną ewolucję. Dzisiejsze firany są dosłownie funkcjonalną sztuką na oknach. Taki efekt najłatwiej uzyskać zamawiając ich szycie na wymiar konkretnych okien i wnętrz. Szycie na wymiar to nie tylko perfekcyjne dopasowanie do wysokosci i szerokosci ale także wszystkie ważne aspekty wizualne oraz malutkie detale, które powodują że takie wyglądają jak świetnie skrojona suknia.

Bardzo ważnym aspektem w przypadku firanek i zasłon jest to na czym je zawiesimy.

Rozwiązaniem ostatnich lat, które jest niezwykle efektowne i praktyczne są . Takie w szczególności często wybierane do sypialni potrafią bardzo ułatwić życie. Możesz na przykład w aplikacji na smartfona ustawić je tak aby o wybranej godzinie odsłaniały zasłony. Bardzo pomaga tym które lubią położyć jeszcze te 5 minutek. Które finalnie kończą się dwu godzinnym spóźnieniem…

Takie karnisze elektryczne są także istnym zbawieniem kiedy chcemy udekorować duże okna. Spora ilość tkaniny równa się z dużą wagą, a mocno obciążone tradycyjne karnisze, powodują że zasłony bardzo ciężko się przesuwają.

Wtedy twoje zasłony na duże okna mogą bardzo szybko stać się nieświeże i pogniecione.

Same firanki na oknach w salonie (Fot. materiały partnera)

A może same firanki lub zasłony?

Przy wyborze dekoracji okiennych wiele z nas zastanawia się czy może oknach swoich wnętrz nie sprawdza się same firanki lub zasłony.

To zależy…

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze samych zasłon jest prywatność. Jeżeli przykładowo sypialnia ma okna od strony lasu, lub po prostu nie ma możliwości że ktoś będzie cię w niej oglądać, na pewno sprawdzą się w niej same zasłony zaciemniające.

Za to przy wyborze samych firan zazwyczaj decyduje przeznaczenie pomieszczenia. Na przykład jeżeli w salonie nie potrzebujesz zaciemnienia a jedynie odrobinę prywatności oraz aranżacji okien, zdecydowanie odpowiednim wyborem będą same firanki.

Rolety rzymskie w salonie (Fot. materiały partnera)

Rolety rzymskie

Kolejnym aktualnie bardzo popularnym rozwiązaniem na dekoracje okien są. Najczęściej wypełniają one lukę miejscach gdzie zwyczajnie nie możliwe, a przynajmniej nie wskazane byłoby zawieszenie firanek i zasłon. Na przykład oglądając ciekawe aranżacje, bardzo często możecie je spotkać na oknach w kuchni. A jest to spowodowane tym, że firanki które kończą się na wysoko położonym blacie wyglądają bardzo kiepsko. Co gorsza takie dekoracje łatwo było by pobudzić podczas gotowania, które wiele z nas tak bardzo uwielbia.

Jednak bardzo często rolety rzymskie po prostu zastępują tradycyjne firanki i zasłony. Jest tak ponieważ rolety rzymskie łączą w sobie funkcjonalność rolet zwijanych i efekty wizualne firanek lub zasłon. Dzięki temu jednocześnie posiadając piękne, efektowne dekoracje możemy zasłonić okno do połowy zachowując pełną prywatność. To rozwiązanie sprawdza się świetnie we wnętrzach z ograniczonym dostępem do światła słonecznego.

Jakie tkaniny są teraz modne?

Okej, wiesz już jakie formy dekoracji okiennych są aktualnie szeroko stosowane we wnętrzach. Ale to jak ostatecznie będą wyglądać dekoracje, zależy także od tkaniny z której zostaną uszyte.

Firanki z naturalnej tkaniny (Fot. materiały partnera)

Aktualnie zdecydowanie najpopularniejsze są dekoracje okienne uszyte z tkanin które są inspirowane naturą. Dokładnie chodzi o wszystkie tkaniny które są wykonane z włókien pochodzenia naturalnego lub syntetycznych jednakże ich nieregularny splot nawiązuje do tego który był stosowany w tkaninach tworzonych setki lat temu. Nie bez przypadku są także ich kolory. Najczęściej są to kolory ziemi, beże, jasne brązy i odcienie złamanej bieli.

Zasłony welurowe w nowoczesnym salonie (Fot. materiały partnera)

Kolejną, już od wielu lat wybieraną na dekoracje okienne tkaniną są różnego rodzaju welury. To one właśnie nadają charakteru stylom takim jak glamour, nowoczesny czy klasyczny. Te bardzo miłe w dotyku, pod różnym kątem odbijające światło i tworzące cienie tkaniny potrafią kompletnie zmienić charakter wnętrza.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze