1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. II trymestr ciąży: najczęstsze dolegliwości po 16. tygodniu

II trymestr ciąży: najczęstsze dolegliwości po 16. tygodniu

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Ciąża to dla kobiety czas przemian. Każda przyszła mama przechodzi przez ten okres indywidualnie, jednak pewne dolegliwości się powtarzają. Co czeka cię w II trymestrze ciąży? Jakie dolegliwości pojawiają się w 16. tygodniu? Odpowiadamy.

Co przyniesie koniec czwartego miesiąca ciąży?

to czas, kiedy macica zmienia położenie, dzięki czemu nie uciska już na pęcherz ciężarnej. Brzuszek jest jeszcze niewielki i nie utrudnia funkcjonowania, a dolegliwości z I trymestru często ustępują, dlatego jest to nierzadko najprzyjemniejszy okres ciąży. Dodatkowo w II trymestrze kobieta zwykle odczuwa przypływ nowych sił. Jest to też czas, kiedy przyszła mama może poczuć pierwsze ruchy dziecka.

Dolegliwości po 16. tygodniu ciąży

Niestety w miejsce niedogodności, które ustępują, mogą pojawić się kolejne. Do najczęstszych dolegliwości w II trymestrze ciąży należą:

  • skurcze łydek i nóg – pojawiają się przy niedoborach magnezu i potasu, ale nie tylko. Powiększająca się jama macicy może naciskać na żyły lub nerwy, czego efektem będą również bolesne skurcze w mięśniach nóg;
  • zgaga – uczucie palenia w przełyku może być spowodowane niewłaściwą dietą. Jeśli przyszła mama preferuje ostre lub tłuste potrawy, jest większa szansa na to, że będzie mierzyć się z tym problemem. Pomóc może modyfikacja żywienia, mniejsze, ale częstsze posiłki oraz rezygnacja z obcisłej odzieży;
  • bóle kręgosłupa są wynikiem przygotowań organizmu do porodu. Miednica nieco się rozszerza, co nie jest obojętne dla stawów i układu kostnego. Środek ciężkości w ciele przesuwa się, co postępuje wraz ze wzrostem dziecka. Zmiana masy ciała, coraz większy brzuszek, pełniejsze piersi również nie pozostaną obojętne dla kręgosłupa. Warto zadbać o właściwą pozycję ciała przy siedzeniu oraz odpowiednio dopasowaną aktywność fizyczną;
  • obrzęki nóg z kolei to efekt zastojów wodnych w ciele, które występują w ciąży i mogą pozostać z kobietą nawet do połogu. Są najbardziej widoczne po długim siedzeniu w jednej pozycji. Zdarza się, że macica wywiera ucisk na żyłę główną, co powoduje opuchliznę na kostkach i stopach. Aby poczuć ulgę, należy zadbać o odpowiednią pozycję w czasie odpoczynku, najlepiej z nogami powyżej serca;
  • zaparcia – organizm w II trymestrze ma większe skłonności do tej dolegliwości, ponieważ powiększająca się macica uciska żołądek i jelita, uniemożliwiając im efektywną pracę. Pomoże wzbogacenie diety w błonnik, dbałość o nawodnienie i odpowiednią aktywność fizyczną.

Powyższe przypadłości bywają nieprzyjemne, ale najczęściej są nieszkodliwe. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej, wypoczynku i troska o dietę powinna wyeliminować lub złagodzić większość z nich. W razie wątpliwości lub nasilenia dolegliwości należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Aktywność fizyczna w ciąży

W 16. tygodniu ciąży możesz poczuć przypływ sił. Jeśli tak się stanie, pomyśl o wprowadzeniu do codziennej rutyny lekkich ćwiczeń (o ile dotychczas ich nie wykonujesz). Dobrze wpłyną na twoje zdrowie:

  • spacery,
  • łagodna gimnastyka,
  • joga z asanami dla kobiet w ciąży.

Każdy ruch (najbezpieczniej: zatwierdzony przez lekarza prowadzącego ciążę) pozwoli pobudzić krążenie. Przyniesie to nie tylko lepsze samopoczucie, ale także zapobiegnie tworzeniu się żylaków, które są częstą dolegliwością kobiet w tym okresie ciąży.

Warto pamiętać również o aktywnościach, które zmniejszą poziom stresu. W II trymestrze ciąży może pojawić się dekoncentracja oraz problemy z zasypianiem. Wieczorny spacer, kąpiel z olejkami eterycznymi, mówienie do brzuszka przed snem pozwolą nie tylko zrelaksować się, ale również zadbać o więź z maluszkiem.

Co powinno cię zaniepokoić?

Jest kilka rzeczy, których pojawienie się jest alarmujące. Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli w II trymestrze ciąży zauważysz:

  • gwałtowny przyrost masy ciała,
  • bóle i zawroty głowy, połączone z mroczkami przed oczami i utratą przytomności,
  • krwawienie z dróg rodnych i silne bóle brzucha.

Wzrost masy ciała w ciąży jest normalny, ale może też świadczyć o zaburzeniach diabetologicznych, np. cukrzycy ciążowej. Lekkie zawroty głowy mogą wynikać z większej ilości krwi w ciele, ale jeśli przy tym masz wysokie ciśnienie i mdlejesz – nie wolno ich bagatelizować! Nie próbuj diagnozować się sama, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, w 16. tygodniu ciąży zgłoś się na wizytę kontrolną u ginekologa. Pamiętaj o wykonaniu zleconych wcześniej badań, np. morfologii i badania moczu. Przed tobą radosna chwila – być może właśnie teraz poznasz płeć dziecka!

Źródła:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze