1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak wybrać słuchawkę prysznicową?

Jak wybrać słuchawkę prysznicową?

: Słuchawka prysznicowa (Fot. materiały partnera)
: Słuchawka prysznicowa (Fot. materiały partnera)
Słuchawka prysznicowa jest bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienki – nie tylko ze względów użytkowych, ale też wizualnych. Tymczasem okazuje się, że jej wyborowi nie poświęcamy zbyt dużo uwagi i często sięgamy po prostu po pierwszy lepszy model. A szkoda, bo dostępne na rynku słuchawki bardzo się różnią – począwszy od wyglądu zewnętrznego, przez rodzaj materiału aż po cały zestaw przydatnych funkcji, łącznie z tymi pozwalającymi oszczędzić wodę. Dowiedz się, jakie są rodzaje słuchawek prysznicowych i na co zwrócić uwagę przed zakupem, by wybrany model cieszył oko i dbał o twój komfort przez długie lata.

Wygląd i estetyka słuchawki prysznicowej

Słuchawka prysznicowa to element, który jest dobrze widoczny nawet w bardzo dyskretnych modelach armatury łazienkowej. Dlatego ważne jest, by dopasować jej rodzaj i kolor do baterii natryskowej lub drążka natryskowego oraz do stylu, który panuje w twojej łazience.

Wnętrza minimalistyczne dobrze uzupełnią w szarym lub czarnym kolorze. Łazienki ultranowoczesne chętnie wyposaża się w dyskretne, białe modele natrysku. Łazienki skandynawskie i loftowe ładnie uzupełnią słuchawki czarne, natomiast te w stylu glamour czy retro idealnie podkreślą słuchawki w kolorze złota lub miedzi. Jeśli nie wiesz, na jaki kolor się zdecydować, postaw na klasyczne wykończenie chromowane, które ładnie komponuje się z każdym stylem wnętrzarskim. Do wyboru masz też kilka kształtów słuchawki: okrągły, prostokątny, kwadratowy albo wąski i podłużny.

Materiał słuchawki prysznicowej

Słuchawki prysznicowe najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych o rożnym stopniu twardości i podatności na uszkodzenia. Zdecydowanie rzadziej do produkcji wykorzystuje się mosiądz. Mosiężne słuchawki są ciężkie, nagrzewają się pod wpływem wody i mają tylko jedną funkcję. Niemniej świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu retro.

Jeśli zależy ci na maksymalnej trwałości słuchawki, wybierz model wykonany z porządnego tworzywa. Upewnij się też, że producent zapewnia odpowiednio długą gwarancję.

Sposób czyszczenia i konserwacji słuchawki prysznicowej

Aby słuchawka prysznicowa działała bez zarzutu i prezentowała się nienagannie, musi być regularnie czyszczona. Po każdej kąpieli warto wycierać ją do sucha, aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych zacieków z wody i usunąć ewentualne osady z mydła czy odciski palców. Raz na jakiś czas powinna być też odkamieniona (nie tylko wtedy, gdy strumień wypływający z wylotów słuchawki będzie nieregularny i pryskający). Zbyt długie zwlekanie z odkamienianiem może doprowadzić do trwałego uszkodzenia natrysku.

Do mycia słuchawki najlepiej używać delikatnych środków czystości lub naturalnych preparatów, np. na bazie octu (świetnie sprawdza się jako odkamieniacz) lub sody. Nie wolno trzeć powierzchni ostrą myjką czy szczotką, bo mogą zarysować powłokę albo przyczynić się do powstawania odprysków. Regularnej pielęgnacji wymagają też pozostałe elementy natrysku, jak baterie, dysze czy .

Na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawkę prysznicową? wygląd, materiał, funkcjonalność, oszczędność. (Infografika: materiały partnera) Na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawkę prysznicową? wygląd, materiał, funkcjonalność, oszczędność. (Infografika: materiały partnera)

Funkcjonalność słuchawki prysznicowej

Najprostsze modele słuchawki prysznicowej mają tylko jedną funkcję. Oznacza to, że przy jej pomocy dobrze się wymyjesz, ale nie rozmasujesz już bolących pleców czy nie zafundujesz sobie przyjemnego orzeźwienia w delikatnie rozproszonych kroplach wody. Takie atrakcje funduje słuchawka prysznicowa wielofunkcyjna, wyposażona w szereg udogodnień, poprawiających komfort kąpieli. Przede wszystkim – możliwość zmieniania strumienia wody, w zależności od aktualnych potrzeb.

Strumień słuchawki prysznicowej

Określone tryby pracy słuchawki prysznicowej (w modelach posiadających więcej niż jedną funkcję) zazwyczaj przełącza się, przekręcając tarczę główki. Nieco rzadziej trzeba wcisnąć odpowiedni przycisk (np. ulokowany z boku słuchawki). Z jakimi typami strumieni można spotkać się najczęściej?

  • Strumień normalny (standardowy) – pozwala na swobodne wzięcie prysznica, umycie głowy czy wygodne napełnienie wodą wiaderka lub miednicy.
  • Strumień miękki, w którym woda miesza się z powietrzem – takie połączenie sprawia, że kąpiel jest bardziej relaksująca i odprężająca. Delikatne strumienie wody, wypływające z otworów o dużych średnicach, pozwalają zmniejszyć napięcie mięśniowe i uwolnić się od stresu. Strumień miękki świetnie sprawdza się podczas dłuższych kąpiel oraz do delikatnego mycia włosów (poleca się go szczególnie do mycia wrażliwej dziecięcej głowy). Strumień miękki, dzięki dużemu napowietrzeniu, pozwala też zmniejszyć realne zużycie wody, bez zmniejszenia komfortu kąpieli. To dobry opcja dla oszczędnych.
  • Strumień twardy (skoncentrowany) – dobrze sprawdza się do intensywnego, punktowego masażu, np. gdy chcesz rozluźnić napięte mięśnie karku.
  • Strumień mgiełka wodna – jak wskazuje nazwa, strumień rozprasza cząsteczki wody, robiąc z niej delikatną, orzeźwiającą mgiełkę. Taki tryb świetnie sprawdza się do schłodzenia ciała w upalne dni. Pozwala też dobrze nawilżyć skórę.
  • Strumień deszczowy – przypomina delikatne krople deszczu, które zraszają ciało, przynosząc odprężenie po męczącym dniu. W klasycznej słuchawce prysznicowej, z niewielkimi otworami, ten tryb może jednak nie pokazać wszystkich swoich atutów. Jeśli zależy ci na takiej opcji, rozważ montaż deszczownicy. Szeroka rozpiętość natrysku sprawi, że kąpiel w strumieniach deszczu będzie o wiele przyjemniejsza i bardziej orzeźwiająca. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie pociąga za sobą większe zużycie wody.
  • Hydromasaż – pulsacyjny strumień o działaniu regenerującym i pobudzającym. Dobrze masuje ciało, odpręża i regeneruje. Świetnie sprawdza się po intensywnym treningu, podczas wieczornej kąpieli, gdy trzeba rozluźnić zesztywniałe mięśnie lub rano – gdy potrzebujesz szybkiego orzeźwienia i większego zastrzyku energii. Hydromasaż łagodzi bóle stawów i kręgosłupa, wspomaga leczenie chorób układu nerwowego (jak rwa kulszowa), poprawia ukrwienie i ujędrnienie skóry i może pomóc w walce z cellulitem.

Powyższe tryby są najpopularniejszym pakietem w słuchawce prysznicowej. Ale na nich lista możliwości wcale się nie kończy! Producenci systematycznie poszerzają zakres pracy armatury sanitarnej o nowe, ciekawe funkcje. Wybierz te, które najlepiej spełnią twoje oczekiwania.

Pełen zestaw topowych słuchawek prysznicowych znajdziesz np. w świetnie wyposażonym sklepie lazienkaplus.pl.

Dodatkowe funkcje słuchawki prysznicowej – co warto wziąć pod uwagę?

Możliwość płynnego regulowania strumienia wody i dopasowywania go do konkretnych wymagań użytkowników jest ważnym elementem słuchawki prysznicowej. Ale warto też spojrzeć na inne atrakcyjne funkcje, które pozwolą poprawić komfort kąpieli, oszczędzić wodę czy zwiększyć żywotność sprzętu.

Jakie opcje szczególnie warto rozważyć?

  • system anti-calc, przeciwdziałający osadzaniu się kamienia, co przedłuża trwałość i niezawodność słuchawki prysznicowej. Standardowo rolę tę spełniają silikonowe gumki, którymi otoczone są otwory wylotowe słuchawki natryskowej. Łatwo z nich wykruszyć kamień, nawet przy pomocy zwykłej z gąbki czy szmatki. Niektóre rodzaje słuchawek prysznicowych mają też w otworach cienkie, plastikowe bolce, które – po przekręceniu tarczy słuchawki – wsuwają się w otwory, wypychając zgromadzony osad;
  • słuchawkę prysznicową podświetlaną, z wbudowanymi diodami Led, które reagują na zmieniającą się temperaturę wody. Dzięki kolorom wiesz, czy płynąca z natrysku woda jest zimna, letnia czy gorąca, bez konieczności sprawdzania tego na własnej skórze. Taka słuchawka to atrakcyjny gadżet nie tylko dla dzieci;
  • słuchawkę prysznicową z perlatorem – obecnie każda dobra słuchawka prysznicowa jest wyposażona w perlator napowietrzający wodę lub ograniczający jej przepływ (strumień igiełkowy), co pozwala zmniejszyć wydatki za wodę. Warto jednak szukać takich modeli, które są w stanie zmniejszyć przepływ wody nawet do 6 litrów na minutę, a jednocześnie zapewnić silny strumień, wystarczający do wzięcia komfortowego prysznica.

Bądź eko i żyj w zgodzie z naturą – technologie pozwalające oszczędzać wodę:

Ciekawą propozycją jest też tzw. słuchawka prysznicowa energetyzująca, wyposażona w wysoko wibracyjne minerały – turmalin, german i kaolin. Minerały te m.in. zmniejszają negatywne działanie chloru i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu pozytywnie wpływają na wygląd i kondycję skóry.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze