1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Koprodukcja „I'm Nowhere/Znikanie/Desvanecimiento” Norberta Rakowskiego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Koprodukcja „I'm Nowhere/Znikanie/Desvanecimiento” Norberta Rakowskiego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Victoria Lago podczas próby (Fot. Edgar de Poray)
Victoria Lago podczas próby (Fot. Edgar de Poray)
„I'm Nowhere/Znikanie/Desvanecimiento” to koprodukcja z Teatros del Canal w Madrycie oraz Międzynarodowym Festiwalem „Boska Komedia” w Krakowie. Spektakl znalazł się w programie Teatros del Canal na 25. lecie teatru i będzie prezentowany wśród 30 spektakli przygotowanych przez wybitnych twórców światowego teatru m.in. Susanne Kennedy, Pippo Delbono, Robert Wilson czy Ivo Van Hove.

Co wiemy o eutanazji? Jakie klisze tkwią w nas na ten temat? Czy jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na podjęcie poważnej dyskusji o godnym odchodzeniu i wyborach, które je determinują?

Zagadka etyczna

„I'm Nowhere/Znikanie/Desvanecimiento” eksploruje różne aspekty wyborów między życiem a śmiercią. Temat eutanazji – zalegalizowanej w kilku krajach Europy (między innymi w 2021 roku w Hiszpanii) jest wciąż przemilczany w Polsce. Dylematy etyczne dotyczące „dobrej śmierci” rzucają wyzwanie naszym przekonaniom, konfrontują normy społeczne i zmuszają nas do przepracowania moralnych niejasności, które każda jednostka i całe społeczeństwo musi rozszyfrować. Przedstawienie N. Rakowskiego ma szansę stać się platformą do refleksji nad głębokimi wyborami, których dokonujemy w życiu, a także nad nieodłączną godnością, która leży w każdej indywidualnej podróży, od początku do końca.

Jacek Piątkowski i Socorro Anadón podczas próby (Fot. Edgar de Poray) Jacek Piątkowski i Socorro Anadón podczas próby (Fot. Edgar de Poray)

Godność wyboru

Kto powinien decydować o naszym życiu? Prawo? Postęp medycyny? Sądy? Kościół? My sami? Czy jesteśmy wystarczająco odpowiedzialni, aby podejmować nieodwracalne decyzje? Sztuka nie stawia prostego pytania: czy jesteś za czy przeciw eutanazji? Spektakl stara się przenieść widza z przestrzeni osądu i tabu do przestrzeni zrozumienia, szacunku i empatii. Zachęca on do zastanowienia się czy akt eutanazji jest aktem łaski i osobistej autonomii, czy manifestacją porażki?

Między życiem a śmiercią

„I'm Nowhere/Znikanie/Desvanecimiento” to jednocześnie próba wytrącenia każdego z nas z „utartej ścieżki”, a także prowokacja do głębszego zrozumienia każdego ludzkiego doświadczenia. Akt eutanazji wiąże się nie tylko z medycznymi i prawnymi procedurami, ale przede wszystkim z niezliczoną i niezgłębioną falą uczuć, które jemu towarzyszą - od desperacji i rozpaczy, po empatię i miłość do drugiej osoby.

Reżyser Norbert Rakowski, po „Badaniach ściśle tajnych” (premiera w grudniu 2021 r.) i „Czterech dobrych powodach, by rzucić wszystko w cholerę” (premiera w kwietniu 2023 r.), ponownie tworzy w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu spektakl dotykający natury człowieka. Bez podawania gotowych rozwiązań i tez, szuka wspólnych dla wszystkich odniesień, które w zderzeniu z nieznanym, zmuszają nas do osobistych decyzji, obrony, wyjścia ze stref kulturowych przyzwyczajeń i komfortu.

Filip Kołłątaj i Bartosz Woźny podczas próby (Fot. Edgar de Poray) Filip Kołłątaj i Bartosz Woźny podczas próby (Fot. Edgar de Poray)

Najważniejszy jest dialog

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu od kilku sezonów wypełnia misję „Teatru wielu głosów, różnych spojrzeń”, jako jedyny Teatr w Polsce należy do organizacji skupiającej 50 teatrów z całej Europy - European Theatre Convention (ETC). Podejmowane przez opolski teatr działania oraz wybory repertuarowe, niejednokrotnie mają na celu zachęcenie do europejskiego dialogu i dyskusji wokół współczesnych wyzwań społeczeństwa i kultury.

Premiera spektaklu „I'm Nowhere/Znikanie/Desvanecimiento” 22 września 2023 r. na Dużej Scenie Teatru Kochanowskiego. Pokazy popremierowe w Opolu 23 i 24 września 2023 r. 5 października 2023 premiera w Madrycie, w Teatros del Canal roku. Pokaz w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Boska Komedia” w Krakowie zaplanowany jest na 15 grudnia. Fragment spektaklu oparty jest na najnowszym tekście Iwana Wyrypajewa.

Socorro Anadón i Jacek Piątkowski podczas próby (Fot. Edgar de Poray) Socorro Anadón i Jacek Piątkowski podczas próby (Fot. Edgar de Poray)

KONCEPT I REŻYSERIA: Norbert Rakowski

CHOREOGRAFIA: Janusz Orlik

MUZYKA: Tao Gutiérrez

SCENOGRAFIA: Maria Jankowska

KOSTIUMY: Paula Grocholska

REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Bogumił Palewicz

WIDEO: Wojciech Kapela

ASYSTENT REŻYSERA: Jakub Klimaszewski

ASYSTENT REŻYSERA ŚWIATEŁ: Mikołaj Kałużny

TŁUMACZENIE: Sandra Boruc, Marta Eloy Cichocka

PRZEKŁAD SZTUKI: „Znikanie” Agnieszka Lubomira-Piotrowska

INSPICJENTKA: Katarzyna Siczewska

OBSADA:

Socorro Anadón, Jakub Klimaszewski, Victoria Lago, Jacek Piątkowski, Marta Zięba, Bartosz Woźny, Filip Kołłątaj

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze