1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Odżywka czy maska do włosów

Odżywka czy maska do włosów

123RF.com
Aby mieć piękne włosy, trzeba o nie dbać codziennie a nie tylko przed wielkim wyjściem. Mnogość produktów do pielęgnacji sprawia jednak, że często nie wiemy, co wybrać i kiedy jaki produkt stosować. Czy włosom wystarcza tylko odzywka? Kiedy zacząć stosować maskę do włosów?

O ile szampon zazwyczaj służy tylko do mycia, to odżywka służy do poprawy kondycji włosów. Powinna być stosowana po każdym ich umyciu. W zależności od typu włosów możemy wybrać te pielęgnujące, dodające objętości, ułatwiające rozczesywanie, prostujące, skręcające lub oczyszczające. Efekt działania odzywki utrzymuje się zazwyczaj do następnego mycia włosów, ale nie znaczy to, że powinniśmy z nich rezygnować. Odżywka przede wszystkim poprawia wygląd i kondycje włosów, wzmacnia je i chroni przed wypadaniem i wyrywaniem ich przez szczotkę czy grzebień.

Sprawdź odżywki do włosów

Odżywka nie jest w stanie zregenerować bardzo zniszczonych włosów. Owszem, może poprawić ich wygląd, ale ich nie odbuduje.

Ile powinna kosztować dobra odżywka? Tak naprawdę nie ma tu reguły. Na pewno zawsze lepiej kupić droższą odzywkę niż szampon. Wśród tych drogeryjnych prawdziwe perełki można spotkać już za parę złotych, te fryzjerskie i profesjonalne zazwyczaj kosztują powyżej pięćdziesięciu złotych. Tak jak w każdym kosmetyku, w odzywce najważniejszy jest jej skład i to na niego warto zwracać uwagę .

Bardzo często wątpliwości budzi to, czy wybierać odżywki spłukiwane, czy nie. Wszystko zależy od typu włosów i tego, ile tak naprawdę mamy czasu. Jeżeli chodzi o ich działanie, to jest tyle opinii ile fryzjerów. Odzywki bez spłukiwanie po pewnym czasie mogą zacząć obciążać włosy a te, które spłukujemy nie zawsze okażą równie skuteczne. Najważniejsze to dopasować produkt do swoich potrzeb.

Zobacz także: kosmetyki do pielęgnacji włosów

Maska do włosów

Odżywkę i maskę można by porównać do kremu i serum. Maska wnika w strukturę włosa i dzięki składnikom regenerującym może  je odbudowywać. Maski z reguły zawierają silnie pielęgnujące substancje typu witamina E, olejki roślinne, pantenol. Teoretycznie maska do włosów powinna zawierć większą koncentrację składników odżywczych niż odżywka. Teoretycznie,  bo ciągle zdarzają się odżywki bardziej skoncentrowane niż maski. Maska jest potrzebna wtedy, gdy odżywka przestaje sobie radzić. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku bardzo przesuszonych i zniszczonych na przykład farbowaniem włosów. Wówczas cotygodniowa porcja maski nałożonej na włosy i trzymanej w cieple przez pół godziny to konieczność. To trochę tak jak z serum: zaczynamy go używać wtedy, gdy widzimy, że problemy skórne przewyższają nad możliwościami kremu. Jednym z często popełnianych błędów przy stosowaniu masek jest zbyt częste ich nakładanie. Może to powodować obciążenie i przetłuszczanie się włosów. Idealny duet to odzywka stosowana po każdym myciu włosów i maska nakładana raz na tydzień.

Zobacz również maseczki w tubce

Piękne i zadbane włosy to marzenie większości kobiet. Codzienne tortury w postaci prostowania, lokowania czy też farbowanie oddalają nas od ideału. Na szczęście dzięki odpowiednio dobranym produktom na powrót możemy mieć włosy jak z reklamy.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze