1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Pielęgnacja paznokci - jak uchronić się przed chorobami płytki paznokcia?

Materiały informacyjne Perrigo.
Materiały informacyjne Perrigo.
Piękne, zadbane dłonie, stopy i paznokcie to coś, na co zwraca uwagę praktycznie każdy z nas. Jednak troska o dłonie i paznokcie powinna obejmować nie tylko zabiegi upiększające, takie jak manicure czy pedicure, ale również czynności mające na celu ochronienie ich przed różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami.  Jak dbać o paznokcie, by były zdrowe, mocne i stanowiły nasz dodatkowy atut?

Codzienne dbanie o paznokcie - na czym powinno polegać?

Wbrew pozorom, utrzymanie zadbanych, zdrowych paznokci nie jest żadnym nadzwyczajnym osiągnięciem. Podstawę stanowi tu jednak systematyczność codziennych drobnych zabiegów i działań, dzięki którym możemy utrzymać paznokcie i skórę dłoni w dobrej kondycji. Co powinny obejmować takie codzienne rytuały? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym stosowaniu kremów do rąk, które nie tylko odżywiają skórę dłoni, ale również paznokcie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo ich rozdwajania się i łamania. Krem lub balsam do rąk powinien być stosowany co najmniej kilka razy dziennie, zwłaszcza, gdy często myjemy ręce, ponieważ czynność ta wysusza dłonie.

Warto również pamiętać o zakładaniu rękawiczek w czasie wykonywania porządków czy innych prac, czy to w domu, czy w ogródku. Chroni to dłonie i paznokcie nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale przede wszystkim przed szkodliwym działaniem chemicznych środków, często wykorzystywanych do tego typu prac.

A na co zwracać uwagę przy wykonywaniu manicure? Przede wszystkim odpowiednio dbać o skórki wokół paznokci, unikać ich nadmiernego wycinania, a tym bardziej odrywania. Stanowią one naturalną barierę ochronną przed wnikaniem bakterii czy grzybów w głąb wałów paznokciowych. Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przycinamy paznokcie. Najbezpieczniejsze jest ich obcinanie „na prosto”, zmniejsza to bowiem ryzyko ich wrastania. Do piłowania należy używać delikatnych pilniczków pamiętając, by ruch odbywał się tylko w jednym kierunku, co pozwoli uniknąć ich rozdwajania się. Jeżeli regularnie malujemy paznokcie lub wykonujemy manicure hybrydowy, to pamiętajmy, by stosować do ich usuwania odpowiednich kosmetyków, aby jak najmniej naruszać naturalną płytkę paznokcia. Zwłaszcza produkty zawierające aceton lub formaldehyd powinny znaleźć się na naszej zakazanej „czarnej liście”.

Nie należy także zapominać o odżywianiu paznokci „od środka”, a więc dbaniu o odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietę. Jeżeli chcemy, by nasze paznokcie były zdrowe i mocne, konieczne powinny znaleźć się w niej witaminy z grupy B, zwłaszcza biotyna odpowiedzialna za zwiększenie wytrzymałości i grubości paznokci, a także wapń, krzem oraz cynk.

Pamiętając o tych drobnych, ale istotnych szczegółach, znacząco zmniejszamy ryzyko nieprzyjemnych chorób, które mogą dotknąć nasze dłonie i paznokcie.

Jakie choroby mogą dotknąć paznokci?

Zdrowe paznokcie są gładkie, równe, o bladoróżowym kolorze. Często jednak na skutek niedoborów witamin i minerałów, drobnych urazów lub zakażeń, mogą one zachorować, co w pierwszej kolejności widoczne jest w ich wyglądzie. Warto w tej sytuacji nie traktować tego jedynie jako defekt estetyczny, a podjąć odpowiednie leczenie, tak by zapobiec poważniejszym powikłaniom.

Wśród chorób dotykających paznokcie u dłoni i nóg najczęściej wymienia się:

  • grzybicę,
  • zanokcicę,
  • łuszczycę paznokci,
  • drożdżycę,
  • onycholizę.
Najczęściej jednak diagnozowane są trzy pierwsze z nich, dlatego tez skupimy się na ich objawach i sposobach leczenia.

Grzybica paznokci - objawy i leczenie

Grzybica paznokci, ze względu na środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów, zdecydowanie częściej dotyka stóp, choć może być diagnozowana również w przypadku dłoni. Objawy, dość łatwe do rozpoznania, obserwuje się począwszy od wolnego brzegu płytki. Są to zazwyczaj charakterystyczne, żółte przebarwienia, które stopniowo ciemnieją. Nieleczona grzybica może prowadzić do zainfekowania łożyska paznokcia i odkształcenia całej płytki, a z czasem jej skruszenia i zejścia paznokcia.

Leczenie grzybicy nastręcza wiele problemów głównie ze względu na fakt, iż może ona być wywoływana przez wiele gatunków grzybów. Warto wtedy wykonać badanie mykologiczne, które znacząco ułatwi wdrożenie odpowiedniej terapii. W pierwszej kolejności jednak warto skorzystać z dostępnych bez recepty preparatów ziołowych, takich jak olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego czy ekstrakt z ziela tymianku lub preparatów farmaceutycznych zawierających substancje lecznicze, np. . Stosowany raz w tygodniu, ma postać wygodnego lakieru do paznokci, a substancja czynna zawarta w produkcie ma zdolność wnikania w płytkę paznokcia, dzięki czemu precyzyjnie dociera do źródła infekcji. Oprócz działania leczniczego produkt jednocześnie wspiera regenerację płytki paznokcia. Lek doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy grzybica paznokci ogranicza się do dwóch paznokci i dotyczy  łagodnej, dalszej i bocznej podpłytkowej grzybicy paznokci wywołanej drożdżakami, pleśniami lub dermatofitami.

Zanokcica - czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Zanokcica paznokci to choroba wywoływana przez zakażenie bakteryjne okolic paznokcia, za którymi stoją najczęściej paciorkowce, gronkowce lub pałeczka ropy błękitnej. Zazwyczaj ogranicza się do jednego paznokcia i powstaje w wyniku urazu, np. zakłucia lub nieprawidłowego zastosowania przyrządów do manicure, w wyniku czego bakterie wnikają pod płytkę i namnażają się. Jej objawami są silny ból i zaczerwienienie w okolicy wału okołopaznokciowego, z możliwym wysiękiem ropnym. W przypadku schorzenia, jakim jest zanokcica, leczenie obejmuje stosowanie antybiotyku, który hamuje dalszy rozwój infekcji, a co za tym idzie, i jej objawów. W skrajnych przypadkach konieczny jest drenaż treści ropnej lub usunięcie całej płytki paznokcia.

Łuszczyca paznokci - co to takiego?

Łuszczyca paznokci to nie osobna jednostka chorobowa, lecz objaw towarzyszący łuszczycy skóry. W jej przebiegu paznokcie stają się matowe, przerośnięte i suche, z licznymi punktowymi wgłębieniami, co określane jest mianem naparstkowania. Możliwe są żółtawe przebarwienia, a w skrajnych przypadkach również onycholiza, czyli odklejanie się płytek paznokciowych. Leczenie łuszczycy paznokci ma charakter kompleksowy i obejmuje głównie stosowanie witaminy A, maści salicylowych, a w trudnych przypadkach także miejscowych leków steroidowych.

Uważaj na urazy paznokci!

Chociaż często przywiązujemy do ich bezpieczeństwa małą wagę, paznokcie narażone są na różnego rodzaju choroby, które wymagają długotrwałej i niejednokrotnie uciążliwej terapii. Z tego względu warto chronić paznokcie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz urazami. Często to właśnie mocne uderzenie w płytkę paznokciową, skutkujące jej pęknięciem lub rozdwojeniem, jest czynnikiem indukującym rozwój infekcji. Szczególną uwagę powinno przykładać się do paznokci u nóg – są one bowiem szczególnie narażone na urazy czy odkształcenia, najczęściej powstałe w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze