1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Urok siwych włosów

Wiek to kwestia tego, co się ma w głowie, a nie na głowie. Siwe włosy mogą być atutem. (Fot. Weronika Kłosińska)
Srebrne pasma we włosach są w modzie i nie chodzi o koloryzację na platynowy blond, ale o nasze prawdziwe siwe włosy. Pora na kolejny etap wyzwolenia spod dyktatury narzuconych kanonów urody. Masz wolność farbowania lub nie! Jak pielęgnować siwe włosy? Oto porady ekspertów.

Siwizna nie jest już zarezerwowana dla sędziwych staruszek. Żyjemy coraz dłużej, coraz dłużej czujemy się młode i atrakcyjne. Do niedawna, żeby utrzymać ten spójny z samopoczuciem wizerunek, co miesiąc jak w zegarku biegłyśmy do fryzjera, żeby ufarbować włosy i przykryć niechciane odrosty. Jednak od kilku lat coraz więcej kobiet wyłamuje się z tego schematu. Idą za przykładem gwiazd dużego ekranu, aktorek, które były i są symbolami kobiecości i piękna. Na festiwalu w Cannes piękne, przyprószone siwizną loki pokazała Andie MacDowell, ze srebrnymi pasmami nie kryła się też Jodie Foster. Wcześniej na zdjęciach fotoreporterów można było zobaczyć Sharon Stone, Demi Moore, Gwyneth Paltrow czy Sarah Jessicę Parker, które publicznie pokazywały się z siwymi włosami. Do noszenia naturalnych włosów ośmielają też liczne konta na Instagramie, na których kobiety dzielą się swoimi zdjęciami i historiami oswajania siwych włosów. Dzięki nim możemy się przekonać, że nie są one równoznaczne ze starością i zaniedbaniem.

Jak uzyskać długie siwe włosy - proces przejścia

Prawda jest też taka, że siwiejemy coraz szybciej. Poza czynnikami genetycznymi, które odpowiadają za pojawienie się srebrnych nitek we włosach, na przyspieszenie tego procesu wpływ mają też: stres, zanieczyszczenie środowiska, źle zbilansowana dieta, która skutkuje niedoborami żelaza, witaminy D czy witamin z grupy B. Oczywiście dobrze jest zadbać o swoje zdrowie i do diety dorzucić porcję antyoksydantów, ale na pewno nie warto się stresować siwymi włosami. Możesz je farbować, jeśli tego chcesz, lub zaakceptować siebie w nowym kolorze. Często to, co jest najtrudniejsze, to moment przejściowy, gdy na głowie sterczy garstka siwych włosów lub odrost świeci na biało. Możesz zacisnąć zęby i przeczekać od roku do dwóch lat (w zależności od tego, jak szybko rosną ci włosy), by mieć naturalną siwą fryzurę do ramion. Żeby etap przejścia do naturalnych włosów był mniej bolesny, można poszukać wsparcia u fryzjera. Tonery, refleksy, kwaśna koloryzacja – jest wiele sposobów na wyrównanie odcienia włosów, aby odrost nie był już tak rażący. O to jak pielęgnować siwe włosy, warto zapytać ekspertów.

Autentyczność - siwe włosy idą z nią w parze

Agnieszka Petrykiewicz: „Pierwsze siwe włosy miałam już koło trzydziestki i kilka lat później zaczęłam farbowanie, żeby je ukryć. Najpierw sama rozjaśniałam włosy na blond, potem chodziłam do fryzjera. Rezultaty były różne, bo osiągnięcie i utrzymanie ładnego odcienia blondu nie jest wcale proste. W końcu jakieś dwa lata temu postanowiłam, że przestanę na jakiś czas farbować włosy. To miało być tylko kilka miesięcy, ale w międzyczasie pojechałam na długi urlop na Bali i tamtejsze słońce zrobiło mi na włosach przepiękny balejaż. Odrosty nie były tak widoczne. Pamiętam, że najbardziej zaszokowana moimi siwymi włosami była moja mama. Ja dobrze się czuję w naturalnym srebrnym kolorze. W życiu ważna jest dla mnie autentyczność i czuję, że teraz włosy idą z nią w parze”.

Agnieszka Petryczkiewicz: „Prowadzę konto na Instagramie, które traktuję jak pewną formę autoterapii. Bardzo ważna jest dla mnie autentyczność i siwe włosy idą z nią w parze. Ale wiem, że do decyzji, żeby nie farbować, każdy musi sam dojrzeć”. (Fot. Weronika Kosińska)


Siwe włosy pielęgnacja - porada ekspertki
Siwe włosy mogą być atrakcyjne i dodawać uroku. Śmiało można powiedzieć, że jest to teraz modny trend. Z reguły jednak takie włosy są twardsze, bardziej sztywne i tracą połysk, dlatego żeby ładnie się prezentowały, muszą być dobrze ostrzyżone i zadbane. Z mojego doświadczenia wynika, że klientkom z siwymi włosami zazwyczaj pasuje uczesanie, w którym włosy sięgają do linii ramion, tak zwany bob. Takie jak ma Agnieszka. Potrzebna jest także nawilżająca pielęgnacja nadająca im połysk.

Anna Janczura, MIO Studio, ul. Rydygiera 15 U3A, Warszawa, tel. 506 130 730, @miostudio_salon

Siwe włosy to atut

Agnieszka Pogorzelska: „Zaczęłam siwieć, kiedy miałam 27 lat, więc młodo. Farbowałam włosy na ciemny brąz. Aż mój facet, który jest Duńczykiem, zmęczony moim narzekaniem, że znowu muszę iść robić odrosty, powiedział: „To może przestaniesz farbować”. I przestałam. W Danii jest to dużo popularniejsze. Najpierw trochę odhodowałam siwe odrosty. Potem ścięłam się na krótko i dalej już zapuszczałam naturalne włosy. Czuję się w nich genialnie, po prostu jestem sobą. Gdy wrzucam zdjęcia na Instagram, wiele koleżanek zachwyca się moimi włosami i pisze, że też by chciało, ale… nie zgadza się mąż, boją się opinii, że siwe to stare, brzydkie, smutne, zaniedbane. Ja mam to szczęście, że połowę życia spędzam w Danii z zachwyconym moimi włosami partnerem, a opiniami innych ludzi nie zamierzam się przejmować”.

Agnieszka Pogorzelska: „Jest taki stereotyp, że siwe włosy postarzają. Moim zdaniem wiek to kwestia tego, co się ma w głowie, a nie na głowie". (Fot. Weronika Kłosińska)

Siwe włosy mogą być atutem - porady eksperta
I każde są inne. Każde wymagają też bardzo dobrej pielęgnacji, bo zwykle są przesuszone. Siwizna u Agnieszki, naszej modelki, jest ładnie i dość równomiernie rozmieszczona. Zwykle jednak dopóki nie mamy przynajmniej w 70 proc. siwych włosów, nie wygląda to dobrze. W tym przejściowym czasie proponuję dodanie minimalnej ilości refleksów lub zastosowanie kwaśnej koloryzacji, która wyrówna kolor na całej długości i wygładzi strukturę włosów.

Łukasz Marek, Fryzjerstwo Hubert Brodacki, ul. Pieloka 13a, Olesno, tel. 34 350 95 55, @fryzjerstwo.hubertbrodacki

Siwe włosy - naturalny kolor jest najlepszy

Ada Dziewulska: „W mojej rodzinie kobiety szybko siwieją, to genetyczne. Pamiętam ciotkę, która jeszcze jako młoda kobieta miała długie, zupełnie białe włosy (i ogromne powodzenie u mężczyzn; jak widać, w niczym to nie przeszkadzało). Ja miałam siwe włosy już w wieku 20 lat. Przez kolejne 20 je farbowałam, aż doszłam do wniosku, że mam tego dosyć. Pozbyłam się koloru drastycznie, obcięłam włosy na krótko. Mam fajną fryzjerkę, która przyklasnęła: „Spróbujmy!”. Po cięciu położyła mi męską farbę tonującą Cover 5, żeby wyrównać odrost i końcówki. Potem regularnie chodziłam do fryzjera, bo uważam, że siwe włosy potrzebują dobrego cięcia, żeby nie wyglądały jak strzecha. Przez 20 lat, farbując włosy, szukałam idealnego koloru. Okazało się, że ten naturalny jest najlepszy”.

Ada Dziewulska: „Po 20 latach farbowania zdałam sobie sprawę, że nie wiem, jak wyglądają moje naturalne włosy. Stwierdziłam, że ufarbować mogę je zawsze, to nie problem, ale okazało się, że lubię siebie w siwych włosach. To mój najlepszy kolor”. (Fot. Weronika Kosińska)

Siwe włosy z połyskiem - porady ekspertki

Gdy tylko jest taka możliwość, stawiam na naturalne kolory. Siwy jest odzwierciedleniem osobowości kobiety, jej dojrzałości. Kobiety z siwymi włosami często stawiają na proste, eleganckie fryzury. Przy długich włosach, jak u Ady, dobrze wyglądają loki i zwiewne fale. Do pielęgnacji koloru polecam szampon Silver, który neutralizuje złote tony. Jeśli włosy się puszą, można sięgnąć po serię Liss Unlimited. Główny problem siwych włosów to brak połysku. Rozwiązaniem jest koloryzacja Clear Dia Light, która nie zmienia koloru włosów, ale sprawia, że pięknie odbijają światło.

Karolina Goruchta, Karola Salon Fryzjerski, ul. Bracka 51, Pabianice, tel. 788 816 778, FB KarolaSalonFryzjerski

Partnerem sesji L'Oréal Professionnel Paris

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze